Aydın: Bir Beyaz Balinanın Gerçek Hikâyesi – Olaf Koens

Düzenleyen: İmre Polat

Karadeniz sahillerine gelen beyaz balina Aydın’ın hikâyesi, Olaf Koens’in kelimeleri ve hatıralarında kalanlarla birleşerek Mark Janssen’in desenleriyle buluştu ve Aydın: Bir Beyaz Balinanın Gerçek Hikâyesi, Can Çocuk etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Anılar yadigârdır insana…

Olaf Koens’in daha küçücük bir çocukken televizyonlarda gördüğü, 1990’larda Sivastopol açıklarından kaçıp Sinop’un Gerze kıyılarına kadar gelerek bir anda halkın ilgi odağı olan ve çoluk çocuk herkesin sevgilisi hâline gelen beyaz balina Aydın, Koens’in hayatı boyunca içinde sakladığı sıcacık hikâyesini anlattığı kitap gerçek bir hikâyeden esinlenildi.

Tüm çabalara ve türlü badireler atlatmasına rağmen Rusya’ya dönmeyip Türkiye’de küçük bir köye ve limana tekrar tekrar kaçan Beluga cinsi bir balina Aydın ama hem yazar hem de ona ev sahipliği yapan yöre halkı için beyaz bir balinadan fazlası hiç kuşkusuz.

Olaf Koens’in kendi çocukluk anısından yola çıkarak yazdığı, merak uyandıran, kalpleri eriten sıcacık hikâyesi ve Mark Janssen’in açık, anlaşılır, sade çizimleriyle adeta canlanan bu hikâyeyi çocuklarınızla birlikte okurken belki o günlere tanıklık etmiş olan sizin de hafızanızda beyaz balina Aydın’a dair bir şeyler canlanacak, kim bilir?

Arka kapaktan

Bazen bir hatıra ömrünüz boyunca sizinle kalır!

Wadden Denizi’nde küçük bir adada yaşayan bir çocuk, haberlerde Türkiye’nin Karadeniz sahillerine gelen beyaz balina Aydın’ı görüp hayran kalır. Acaba bir gün kendisi de bir beyaz balina görebilecek midir?

Aradan uzun yıllar geçer ve Aydın’ın hatırası yeniden su yüzüne çıkar. Beyaz balinaya ne olmuştur acaba? Aydın’ın son görüldüğü sahil kasabası Gerze’de halk, yıllar sonra bile bu efsanevi balinayı sevgiyle hatırlamaktadır.

Aydın’ın kalpleri ısıtan, gerçek hikâyesini Balıkçı Kemal, küçücük çocuk ve Gerze Belediye Başkanı hep beraber anlatıyor.

Künye

Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
Kitap Adı: Aydın: Bir Beyaz Balinanın Gerçek Hikâyesi
Kitabın Orijinal Adı: Aydin, het waargebeurde verhaal van een beloega
Yazar: Olaf Koens
Resimleyen: Mark Janssen
Çevirmen: Mustafa Özen
Orijinal Dil: Hollandaca
Dizi: İlk Okuma Kitapları
Tür: Öykü
Yaş Sınırı: 6-8 yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 64 sayfa
Ebat: 25 x 16,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Aydın: Bir Beyaz Balinanın Gerçek Hikâyesi – Olaf Koens”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir