Kapitalizmin Sonuçları – Noam Chomsky, Marv Waterstone

Düzenleyen: Özge Ovalı Karakaya

Kapitalizmi iklim krizi, tükenen kaynak, yaygın çevre kirliliği, genişleyen sermaye gibi değişkenlerle birlikte değerlendiren Noam Chomsky ve Marv Waterstone tarafından kaleme alınan Kapitalizmin Sonuçları, Scala Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kapitalizmin Sonuçları satın almak mı daha kârlı yoksa kiralamak mı daha kârlı sorusunun cevabını kiralamak olarak veriyor. Bir emeği satın alan kurum veya kişi emek vererek üreten kişinin gıda, barınma, sağlık gibi ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Patron, emeği kiraladığı zaman daha kârlı olacaktır çünkü sadece çalıştığı saatler için emeğin parasını ödeyecektir. Bireyin çalışmadığı saatlerde çıkan masraflarını ödemek zorunda kalmayacaktır. Belli bir zaman aralığında çalışan işçiye sabit para veren kişi, üreten kişinin olması gerekenden fazla ürettiği zamanlarda farkın karşılığını ödemelidir. Peki, bu ideal olan emeğin tam karşılığı olan ödeme yapılıyor mu? İdeal olanın yerine getirilmesi veya getirilmemesi durumunda ne gibi sonuçlar ortaya çıkıyor? Bunun gibi pek çok sorunun cevabı Kapitalizmin Sonuçları’nda.

Kitaptan alıntı

“…İkinci bağlantı, kapitalizm ve çevresel felaket arasındadır. Yine bunlar, kapitalist bir politik ekonomi ve sonuçları arasındaki zorunlu bağlantılardır. Altta yatan neden, sürekli sermaye büyümesi ve genişleme ihtiyacıdır. Rekabet, bunu yönlendirir, birçok yönden bunu konuşacağız. Ne yazık ki, ancak, sonlu bir dünyadayız. Sonuçlardan bazıları, yaygın kaynak tükenmesinin yanı sıra iklim değişikliği de dahil olmak üzere yaygın çevre kirliliğini içeriyor. Bu sonuçların çoğu, kapitalizmin kârlılığı azaltan herhangi bir maliyeti dışsallaştırmaya (yani, yükü başkalarına yüklemeye) bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkar, dışsallıklar meselesini birkaç hafta sonra konuşacağız. Bu gerilimin altında yatan yaygın sağduyu, yaşam kalitesinin, mutluluğun ve tatminin bir şeylerin edinilmesiyle tanımlanması gerektiği düşüncesidir. Bu, yaygın ve sonsuz tüketim, yenilik, eskime ve israfla sonuçlanır, çünkü bunlar kapitalizmin ürettiği şeylerdir.”

Noam Chomsky kimdir?

Gerçek ismi Avram Noam Chomsky olan Amerikan aktivist, dil bilimci, filozof, mantıkçı, siyasi eleştirmen ve yazardır. Yaşayan en önemli aydınlardan kabul edilmektedir. 7 Aralık 1928 yılında Pensilvanya’da Rus göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Ailesi Yahudi kökenlidir. Babası William Chomsky İbranice öğretmeni olarak çalışmaktaydı. Orta çağ döneminin dil bilgisi hakkında bilimsel bir dergi çıkarmaktaydı. Alev Alatlı dahil olduğu birçok aydın tarafından, asıl araştırma alanı İbranice’ dir, düşüncesinde babasının etkisi çok fazladır. Noam Chomsky lise eğitiminden sonra Pensilvanya Üniversitesinde Dil Bilim üzerine eğitim aldı. Nelson Goodman gibi radikal bir akademisyenin öğrencisi oldu. Yapısal Dil Biliminin Yöntemi isimli kitabın düzeltmeleri için Harvard’a gitti. Yirmi dört yaşında Avrupa’yı gezen Chomsky bu gezileri sırasında dil biliminde devrim yaratan kuramının zeminini buldu. Bu kuramın zeminine göre dil doğuştan gelen soyut bir kavramdı. Çocukların doğuştan her dili öğrenmeye yetenekli olduğunu ama çevresinden etkilenerek anne ve babasının kullandığı dili öğrendiğini açıkladı. Noam Chomsky Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde görev yapmaktadır. Aynı enstitüde Modern Diller ve Dil Bilimi alanında çalışmaktadır.

Marv Waterstone kimdir?

Arizona Üniversitesi’nde fahri coğrafya profesörüdür. Aynı zamanda Karşılaştırmalı Kültürel ve Edebiyat Çalışmaları alanında Arizona Üniversitesi Yüksek Lisans Disiplinler Arası Programı’nın eski direktörüdür. Araştırmaları ve öğretimi, Gramsci’nin hegemonya ve sağduyu kavramlarına ve bunların sosyal adalet ve ilerici sosyal değişimle olan bağlantılarına odaklanır. Ortak yazdığı en son kitabı, Ücretsiz Hayat: Kapitalizmin Ötesinde Bir Gelecek İçin Bir Manifesto‘dur.

Künye

Yayınevi: Scala Yayıncılık
Kitap Adı: Kapitalizmin Sonuçları
Orijinal Kitap Adı: Consequences of Capitalism
Yazar: Noam Chomsky, Marv Waterstone
Çevirmen: Mustafa Kemal Coşkun
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Ekonomi
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 200 sayfa
Ebat: 13,2 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kapitalizmin Sonuçları – Noam Chomsky, Marv Waterstone”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir