Mihail Afanasyeviç Bulgakov, Sovyet dönemi roman ve oyun yazarıdır. Rus edebiyatının Gogol’dan sonraki ikinci dehası kabul edilir. 15 Mayıs 1891 yılında Kiev’de dünyaya geldi. Babası ilahiyat profesörüydü. 1. Dünya Savaşı yıllarında Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ülkenin ücra yerlerinde doktorluk yaptı. On sekiz ay süren doktorluğu, yazma aşkının galip gelmesiyle birlikte sona erdi ve Bulgakov kendini edebiyata adadı. Genç Bir Köy Hekimi adlı kitabında o döneme ait anılarını öyküleştirdi. Bu öykülerin bir kısmı 1925-1927 yılları arasında dergilerde yayımlandı. Bulgakov’un edebiyatına damgasını vuran fantastik unsurlar ve gerçeküstücü anlatım bu öykülerinde yoktur.

1929 yılında tüm eserlerine yayın yasağı getirildi ve yazarın hayatının en zorlu günleri başladı. Özgürce yazıp çizmesine izin verilmediği, insanların tehditlerle sindirildiği bu dönemde kitapları yayınlanmadı, oyunları sahnelenmedi. Bulgakov yazmaya ara verdi ve çıkar bir yol bulamadığı için yurt dışına gitmek istedi ancak buna da izin verilmedi. Onun yerine Moskova Sanat Tiyatrosu’nda bir sahne arkası işi verildi. Bulgakov bu dönemde kendisi gibi evli olan ve daha sonra Usta’nın Margaritası’na ilham verecek olan Elena Sergeevna’ya umutsuz bir şekilde âşık oldu.

Bulgakov kitaplarıyla sistemi eleştirdiği için hem hükümet çevrelerinden hem de resmî edebiyat çevrelerinden dışlandı. Buna rağmen Stalin’in bu büyük yazara tuhaf denecek bir ilgisi vardı ve tutulmayan sözler ve boş ümitler vererek neredeyse bir kedinin fareyle oynadığı gibi oynadı onunla.
Bulgakov 10 Mart 1940’ta 49 yaşında böbrek yetmezliğinden yaşama veda etti. Usta ve Margarita ölümünden yıllarca sonra ancak 1966-67 yıllarında, eşi Elena Sergeevna’nın çabalarıyla Moskova Dergisi’nde yayınlanabildi. Kitaplaşması ise 1973’ü buldu.

Diğer eserleri:
Adem ile Havva, Son Günler, Köpek Kalbi, Beyaz Muhafız, Moliere Efendi, Genç bir Köy Hekimi, Bir Ölünün Anıları, Teatral bir Roman (Siyah Kar), Morfin, Şeytanname, Ölümcül Yumurtalar, Koşu, Kızıl Moskova.