Özün Seni Uyandırsın – Şila Servet Yıldız

Yayınevi:

Yazan: Büşra Tangal

Büşra Tangal

Şila Servet Yıldız, Serenad Yayınevi etiketiyle geçtiğimiz mayıs ayında raflardaki yerini alan ikinci kitabı Özün Seni Uyandırsın’da ancak içimizde ararsak mutluluğa ulaşabileceğimizi söylüyor. Arayış dolu bu yolculukta en önemli şey ise farkındalık ve bilinçle yürümek. Bu doğrultuda yazar, bizi özümüze doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2023

Ülke: Türkiye

Türü: Kişisel Gelişim

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Yoga ve meditasyon üzerine okuma yapmak isteyen okurlar.

Sayfa Sayısı: 184 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 21,5 cm

İnceleme

Yoga eğitmeni ve yazar Şila Servet Yıldız, mayıs ayının ilk haftasında yayımlanan ikinci kitabı Özün Seni Uyandırsın’ı geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman ile tanıttı. Biz de lansmanın hemen ardından Bookinton Kitap Platformu olarak kendisiyle hoş bir röportaj yaptık. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan Şila Servet Yıldız, okurların kitapta neler bulabileceğini şu sözleriyle anlatıyor: “Özün Seni Uyandırsın kitabım, kendi hayatımda yıllardır uyguladığım ve beni dönüştürüp bana her zaman iyi gelen, sürdürülebilir bir spiritüellik için herkesin mevcut yaşamına kolaylıkla dâhil edip özümseyebileceği bilgiler ve her an her yerde uygulayabileceği pratikler içeren bir kitap. Basitçe, kendi kendinizi nasıl iyileştireceğinizi ve bunu nasıl kalıcı hâle getirebileceğinizi bulacaksınız satırlarda.” (Bookinton röportajından)

Bir başucu kitabı

Şila Servet Yıldız, genel olarak bahsedecek olursak kitapta kendisinin de uzmanlık alanı olan pek çok konuda aydınlatıcı bilgiler veriyor. Sofroloji, negatif düşüncelerden sıyrılmak, duygularımızı ölçülü yaşamak ve yoga ile meditasyon sayesinde dengede kalmakla ilgili dört bölümden oluşan kitabın sonunda, öğrendiğimiz teorik bilgiler ışığında pratik edebileceğimiz bir de uygulama bölümü var. Yazar, kitabın başında müjde diyerek bahsettiği parmak yogası üzerine pek çok uygulamanın yer aldığı bu bölümü deneyimlemenin fiziksel ve enerji bedenlerimiz üzerinde olumlu dönüşümler yaratabileceğini söylüyor. Bu bölümde sadece parmak yogası uygulamaları yer alırken kitabın genelinde meditasyon, nefes pratikleri ve sofroloji metoduna dair hem gündelik hayatımızda faydalanabileceğimiz hem de bireysel sorunlarımızda şifa olacak uygulamalar öneriliyor.

Yazar, ayrıca Bu Kitabı Nasıl Okumalısınız? adlı bölümde elimizde başucu niteliğinde bir kitap tuttuğumuzu belirterek daha çok fayda sağlamak adına bir okuma rotası çiziyor. Öncelikle okurlara kitabı bilinçli bir farkındalıkla okumayı öneriyor. Sonrasında ise karşımıza çıkacak ufak pratikleri mutlaka yapmayı, en sondaki uygulama bölümüne geldiğimizde ise önceki kısımları mutlaka okumuş olarak devam ederek her bir uygulamayı sindire sindire deneyimlemeyi tavsiye ediyor.

“Hareketsiz bir farkındalık değersizdir ve sizi içten içe yakar kavurur. Farkındalığınız arttıkça hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır ve bu güzeldir. Sakın endişelenmeyin. Sizi cesur olmaya davet ediyorum: Kendinizden başlayarak her olanın farkında olmaya ve bu farkındalığın gerektirdiği adımları cesaretle atmaya.” (s.19)

Nedir bu sofroloji?

Yazar, kitapta ilk olarak “hem Doğu felsefelerinden hem de Batı biliminden yararlanılarak oluşturulan” ve “zihin ve bedeni dengelemeye ve günümüzün sürekli değişen koşullarında güçlenmiş hissetmeye yardımcı olmak için basit gevşeme, nefes ve görselleştirme tekniklerinin birleştiren bir stres yönetimi ve kendini keşfetme yöntemi” olarak tanımlanan sofrolojiyi detaylıca açıklıyor. Sofroloji metodunun yaratıcısı olan Profesör Alfonso Caycedo’nun mesleki geçmişinden ve bu girişiminin ilginç hikâyesinden bahsettikten sonra sofrolojinin insan için yararlarına, türlerine ve değerler ile ilişkisine değiniyor.

Diğer bölümlerle birlikte değerlendirdiğimizde görüyoruz ki yazarın yapmaya çalıştığı şey, kişinin mutluluğu arama yolculuğunda dışarıdan ziyade kendi içine odaklanarak öz farkındalık kazanmasını sağlamak. Okurlara bu mutluluğa ulaşma yolculuğunda negatif düşüncelerden sıyrılma, ölçülü duygularla daha dengeli bir yaşam sürme, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmanın yollarını keşfetme, stresin sebep olduğu zihinsel karışıklıklardan kurtulma, endişe ve korku için çeşitli beden egzersizleri ve meditasyon becerileri kazandırmayı amaçlıyor. Bu konularda çeşitli yoga, meditasyon ve nefes pratikleri önererek daha kaliteli bir hayata öz bilinç seviyesine ulaşmalarını vadediyor.

Yazar, bağımlılık konusundan bahsederken strese de bağımlı olduğumuzu söylüyor. Bu konu benim için özellikle dikkat çekiciydi çünkü bazı insanlar için stresten kurtulmanın mevcut otoriteyi yitirmeye neden olabileceğinden bahsediyor. Bu nedenle, kişiler hayatlarındaki olumlu yöndeki bir değişime istemsizce direnç gösterebiliyor. Yazar bunun kaynağının stres bağımlılığı olduğunu belirtiyor.

Özün Seni Uyandırsın’ın rehberliğinde

Özün Seni Uyandırsın, sadece bilgi sunmaktan öteye geçerek okuyucuları uygulamaya teşvik eden bir kitap. Yazarın kişisel deneyimlerine dayanarak kaleme aldığı bu eser, okuyucuları kendi içsel yolculuklarına çıkmaya ve kendi kendilerini dönüştürmeye teşvik ediyor. Okuyucuların yaşamlarına kolaylıkla dâhil edebilecekleri pratik bilgiler ve öneriler sunarak herkesin kendini keşfetme ve iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu hatırlatıyor. Mevlânâ’dan ve Hindistanlı mistik guru Osho’dan yaptığı alıntılar ise epey manidar:

“Sadece kendinle bir şey yapabilirsin. Dünyadaki başka kimseyi değiştiremezsin, sadece kendini değiştirebilirsin. Mümkün olan tek devrim budur. Mümkün olan tek dönüşüm kişinin kendisinin olandır.” — Osho

“Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim; bugün ise bilgeyim, kendimi değiştirdim.” — Mevlânâ

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Şila Servet Yıldız kimdir?

1972 İstanbul doğumlu olan Şila Servet Yıldız, 1995 yılında Uludağ Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve özel sektörde on iki senelik finansman deneyimimin ardından ikinci kez anne olması sebebi ile profesyonel iş hayatına son verdi. Böylelikle “Hayatımın Anlam Arayışı” olarak ifade ettiği yeni bir döneme adım attı. 2009 yılından itibaren kişisel gelişim alanında Koçluk, Aile Dizimi, Alternatif Şifa Teknikleri, Yoga, Meditasyon, Nefes, Hipnoz, NLP, Şamanizm ve Şamanik Uygulamalar ve de Tasavvuf Araştırmaları konularında almış olduğu eğitimlerin ardından, çalışmalarına daha bilimsel ve akılcı yöntemler ile devam etmek isteği ve çocukluğundan beri arzuladığı psikoloji okuma hayali ile 2014 yılında St. Clements Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine başladı. “Kişisel Gelişim Çabası ve İş Tatmini Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” konulu tezini vererek yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Tüm bunlarla eş zamanlı ve düzenli olarak devam ettiği yoga dersleri sayesinde, yoga zamanla her anlamda hayatının merkezine yerleşirken yazma tutkusu ve yoga içi içe geçer oldu. Böylelikle Yoga Dergisi’nde haftalık yazılar yazmaya başladı ve eş zamanlı olarak 200 saatlik RYS Temel Yoga Eğitimi’ni tamamlayarak mezuniyet törenindeki inisiyasyon (uyumlama) sırasında Master’ının verdiği Şila ismi ile yoga dersleri vermeye başladı. Temel eğitiminin ardından aldığı Yin Yoga, Advayta Yoga ve Tao Vinyasa Eğitmenlik Eğitimleri ile yoga eğitmeni olmak hayatının vazgeçilmezi oldu.

2020 yılında pandemi sürecinde ilk kitabı Habbe – Zihinden Kalbe Bir Yolculuk’u kaleme aldı. Böylelikle “Hayatımın Anlam Arama Yolculuğu”nda yoga eğitmenliği ve yazarlık uyum içinde bir ve bütün oldular.

Hâlen yüz yüze ve online yoga dersleri veriyor, yoga ve meditasyonun temelini oluşturduğu spiritüel çalışmalar ve eğitimler düzenliyor, eş zamanlı olarak yazmaya da devam ediyor.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Özün Seni Uyandırsın – Şila Servet Yıldız”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products