Noa, Kirpi ve Sarı – Sepin Sinanlıoğlu

Yayınevi:
Editör: Sanem Güven

Dünya her geçen gün pek çok açıdan hızlanıyor ve karmaşıklaşıyor. Peki bu kadar çok uyaranın olduğu bir ortamda çocuklarımızın korku, üzüntü, neşe gibi duyguları tam anlamıyla “fark etmelerini” nasıl sağlayacağız? Sepin Sinanlıoğlu, resimlemesini Sezen Aksu Taşyürek’in yaptığı ABM Yayınlarından çıkan Noa, Kirpi ve Sarıda  önce duyularımızı kullanarak dış dünyayı algılamanın sonra da neler hissettiğimizi anlamak için dönüp içimize bakmanın yolunu gösteriyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2023

Ülke: Türkiye

Türü: Resimli Çocuk Kitabı

Okur Yaşı: 5 yaş ve üzeri okurlar.

Hedef Kitle: 5 yaş ve üzeri çocuklar, mindfulness (bilinçli farkındalık) konusunu merak edenler, ebeveynler.

Sayfa Sayısı: 36 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 22 x 21 cm

Kategoriler:

İnceleme

Küçük bir çocuk olan Noa’nın yapmaktan keyif aldığı bir sürü şey var: arkadaşlarıyla oynamak, ayak tabanlarında toprağın sıcaklığını hissetmek, salıncakta sallanırken rüzgarın yüzüne değmesi, ayaklarını buz gibi gölün içine sokmak, annesinin pişirdiği çikolatalı kekin kokusunu içine çekmek, sonra onu afiyetle yemek…

Noa bu anlarda kendisini bir kar tanesi gibi hafif hissediyor. Bedeninde kelebeklerin uçuşmasına benzeyen bu hisse Sarı adını veriyor. Noa, Sarı’yı çok seviyor.

“Anda olmak” ve “ayaşamak” neden önemli?

Etrafımızda “o anda” olan bitene pek dikkat etmediğimiz bir gerçek. Manzaraya karşı kahve içmeye oturup susmayan kafa sesinin gürültüsü yüzünden etrafta uçuşan deniz kuşlarını, uzaktaki teknenin sallanışını, yanımızdan geçen kediyi, kahvemizin kokusunu ıskalayan kaç kişiyiz?

Bu yüzden hayata çocukların gözünden bakmak bazen iyi geliyor çünkü çocuklar, her zaman adını koyamasalar da “anda kalmayı” iyi beceriyorlar. Tıpkı Noa’nın Sarı hissini bedeninde hissetmesi gibi keyifli anlarında o keyfin farkında oluyorlar ve tadını çıkarıyorlar.

Ama hayatta hep keyifli olamayız değil mi?

Bir gün Noa’nın başına çok üzücü bir olay geliyor. Bu olaydan sonra sanki kalbine ağır bir kirpi yerleşiyor ve hareket ettikçe dikenleri Noa’ya batarak onu rahatsız ediyor. Noa Kirpi’yi sevmiyor, ondan kurtulmak için her yolu deniyor. Uzaya bile çıkıyor! Sonunda hiç beklemediği bir anda, tam da kirpiye dikkatlice bakıp onu tanımaya çalıştığında, kirpi bedenini terk ediyor.

Bilinçli farkındalık (mindfulness) nedir?

Sepin Sinanlıoğlu, interaktif bir okuma deneyimi sunarak sizi de kitabın hikâyesinin içine çekiyor. Çocuğunuzla birlikte okurken soracağınız sorularla ne zaman “Sarı hissettiğini” ya da ne olursa kalbine bir “kirpi yerleşeceğini” öğrenebilir, onunla hayattaki mutluluklar ve üzüntüler üzerine konuşabilirsiniz.

Kitabın sonunda, yazar “mindfulness”ın ne olduğunu çok güzel açıklamış: “O anda” olana, “içinde” olana, “dışında” olana; yargılamadan, tepki verme refleksinin farkında olarak, nazik bir şekilde dikkat etme becerisi.”

Yazar,  bu becerinin her çocukta ve yetişkinde doğal olarak var olduğunu söylüyor. O hâlde okuyalım ve dış dünyayı duyularımızla algılayıp iç dünyamızda duygularımızla barışalım.

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız? 

Diğer okul öncesi kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Noa, Kirpi ve Sarı – Sepin Sinanlıoğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir