Problemleri Kabullen, Başarıya Ulaş: Dünya Genelinde Toyota Kültürü Yaratmak – Nate Furuta

Yayınevi:

Düzenleyen: Begüm Kurgan

Nate Furuta’nın kaleme aldığı, Toyota üst düzeyine ve çalışanlarına ilham veren düşüncenin temelini hikâyeler ve süreç açıklamalarıyla anlatan Problemleri Kabullen, Başarıya Ulaş Optimist Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Nate Furuta Problemleri Kabullen, Başarıya Ulaş kitabında Toyota’nın temel düşünce ve başarısının anahtarını Japonya’nın dışındaki diğer ülkelere en temel hâli ve tüm ayrıntılarıyla anlatıyor. Başarının anahtarının problemin kaynağını bulduktan sonra çözümü şirket vizyonuna uygun hâle getirmenin ardında olduğunu vurgulayan Furuta, ayrıca birçok çözümün doruk noktasının da bu olduğunu ileri sürüyor.

Üst yönetimin bakış açısını ve sorun çözme becerisini göz önünde bulundurarak okura çözümler sunan bu kitap; problemi bulmayı ve onu çözmeyi teşvik eden sistemleri, karmaşık ve büyük problemleri parçalara ayırarak çözmeyi, problemleri daha sistemli çözmek için şirket kültürüne uygun yeni problemler yaratmayı ve problem bulmayı bilinçli ve sistematik şekilde hayata geçirmeyi öğretiyor.

İş hayatında karşınıza çıkacak sorunlara bakış açınızı değiştirecek Problemleri Kabullen, Başarıya Ulaş, aynı zamanda kurumsal kapasitenizin sınırlarını zorlamanıza da yardım edecek.

Arka kapaktan

Bu kitapta yazar Nate Furuta, Japonya dışındaki ülkelerde Toyota’nın genel yönetim sistemlerini ve kültürünü inşa etmek üzere yaptıklarını, yalnızca kendisinin anlatabileceği ayrıntılarla, hem hikâyeler hem de süreç açıklamalarıyla ortaya koyuyor.

Şirket stratejilerinin geliştirilip yürütülmesinde başarı anahtarı, hedeflere ulaşma yolunda ilerleme kaydedilirken sorunları belirleme konusunda farkındalık, tutum, yetenek ve uygulama geliştirmektir.

Bu kitap aşağıdakileri yapmanıza yardım edecektir:

1. Tepeden (siz!) aşağıya problem bulmayı ve çözmeyi teşvik eden sistemleri kurmak.
2. Karmaşık kurum problemlerini kavranabilir, adreslenebilir daha küçük problemlere bölmek.
3. Sürekli problem-bulma kültürü oluşturmak üzere organizasyonunuz için problemler yaratmak (!)
4. Problem bulmayı, bilinçli kararlardan kişisel alışkanlığa taşıyan sistemler yerleştirmek.

Üst yönetimin kolay görülemeyen, etkisi uzun vadede ortaya çıkacak, derindeki problemleri belirlemesi ve bir yandan da kurumsal kapasiteyi geliştirmesi elzemdir.

Daha iyi problem çözme becerileri ve daha iyi problem çözücüler geliştirmek organizasyonun kendi kendini güçlendiren döngüsü haline gelir. Kurumsal kapasitenin nasıl geliştirileceği üst düzey yöneticilerin insan kaynakları yönetimi konularına ilişkin derin farkındalığına bağlıdır.

Bu kitap şirket yönetimi-üst düzey yönetim, başkan yardımcıları, direktörler, fabrika yöneticileri- ve bir şirket içindeki, muhasebeden AR-GE’ye, her fonksiyon için uygundur. Bir yönetici olarak, problem- bulma zihniyetini ve kaizen kültürünü benimseyen şirketinizin anahtarı sizsiniz.

Nate Furuta kimdir?

Tam adı Kiyoshi Nate Furuta olan yazar, Tokyo Üniversitesi’nden hukuk diploması ile mezun oldu. Mezun olduktan sonra 1970 yılında Toyota Motor Corporation’a katıldı. Toyota’da, şirketin insan kaynakları ve yönetim sistemlerini Japonya dışında tanıtmakla görevlendirilmeden önce, işçi-işveren ilişkileri ve hukuk alanında çalıştı.  40 yıllık kariyeri boyunca, ilk yıllarda şirketin Toyota City’deki genel merkezinde çalıştıktan sonra çoğunlukla Japonya dışında zaman geçirdi. Emekli olduktan sonra da Toyota’nın yönetim prensiplerini ve uygulamalarını öğrenmek ve uygulamak isteyen yöneticilere danışmanlık yapıyor.

Künye

Yayınevi: Optimist Kitap
Kitap Adı: Problemleri Kabullen, Başarıya Ulaş: Dünya Genelinde Toyota Kültürü Yaratmak
Kitabın Orijinal Adı: Welcome Problems, Find Success: Creating Toyota Cultures Around the World
Yazar: Nate Furuta
Çevirmen: Ayşe Soydan
Orijinal Dili: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Kişisel Gelişim
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 192 sayfa
Ebat: 15.2 x 22.9 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Problemleri Kabullen, Başarıya Ulaş: Dünya Genelinde Toyota Kültürü Yaratmak – Nate Furuta”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir