Yeni Bir Yuva – Işıl Şenol

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Güntan

Muazzam bir dayanışma ve özverinin ürünü olan Yeni Bir Yuva, yazar Işıl Şenol ve çizer Başak Taşkıran başta olmak üzere pek çok gönüllünün emekleriyle depremzede çocuklara umut olmak için Dinozor Çocuk tarafından yayınlandı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2023
Kategoriler:

İnceleme

Yeni Bir Yuva, tamamen gönüllülerin çabalarıyla 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depreminden etkilenen çocuklara moral vermek adına ortaya çıkmış bir kitap. Ücretsiz olarak deprem bölgesindeki çocuklara dağıtılan Yeni Bir Yuva, yuvanın anlamı ve sağladığı güvenlik duygusu üzerine kurulmuş bir hikâye anlatıyor.

Ana kahramanımız Küçük Sincap Boni’nin yenilik ve değişimle başa çıkma yolculuğunu anlatan Yeni Bir Yuva, Boni’nin bu yolculukta karşılaştığı zorlukları ve ona bu zorlukları aşmasında yardımcı olan kahramanlarıyla çocuklar için bir umut kapısı aralıyor. Huzur veren renk tercihleri ve çizimleriyle de çocukların hayal dünyasında Boni’yle güvenli ve sakin bir ilişki kurmasının yolunu açıyor. Çocuklara iyileşmenin mümkün olduğunu gösteren, yeni olanın eskisi gibi olmasa da güzel olabileceğini gösteren bir hikâye aktarıyor.

Zorlu zamanlardan geçen bütün çocuklara bir armağan olarak hazırlanan kitap, tamamen ücretsiz olarak dağıtılıyor. Ayrıca Ayrıntı Yayınları ve Yan Pasaj Yayınevi’nin web sitesinde PDF hâli de mevcut. Dileyen herkes telefon, tablet veya bilgisayarına indirip çocuklarına okuyabilir.

Yeni Bir Yuva’nın hikâyesi

İmece usulü ortaya çıkan bir kitap Yeni Bir Yuva. Yazarından çizerine, yayıncısından matbaasına sürecin içinde bulunan herkes gönüllülük esasıyla çalışmış. Kitabın içeriğinde tetikleyici herhangi bir öge bulunmaması adına Uzm. Psk. Derya Gülterler tarafından gözden geçirilmiş. Dizgisi yine gönüllü olarak Mineral Görsel İletişim tarafından yapılmış. İlk olarak Yan Pasaj Yayınevi aracılığıyla Ana Matbaa tarafından basılan kitap, TEGV sayesinde deprem bölgesindeki çocuklara ulaştırılmış. Sonrasında ise kitabın daha çok çocuğa ulaşabilmesi adına Ayrıntı Yayınları’nın kendi markası olan Dinozor Çocuk’a devredilmiş ve Dinozor Çocuk tarafından daha yüksek adette bir baskısı yapılmış. Bu baskı da tamamlandıktan sonra çeşitli STK’lar aracılığıyla deprem bölgesindeki çocuklara ulaştırılacak.

Işıl Şenol kimdir?

1985 Balıkesir doğumlu Işıl Şenol, Balıkesir Fen Lisesi’nden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı. 2012 yılında Asma Pansiyon, 2015 yılında Kırık Nota ve 2022 yılında da O Yaz isimli romanları yayımlandı. Ayrıca 2018 yapımı bir film olan Bebek Geliyorum Demez’in de hikâye yazarıdır.

Künye

Yayınevi: Dinozor Çocuk
Kitap Adı: Yeni Bir Yuva
Yazar: Işıl Şenol
Resimleyen: Başak Taşkıran
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Resimli Öykü Kitabı
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 10 sayfa
Ebat: 16,5 x 23,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yeni Bir Yuva – Işıl Şenol”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir