Yaşama Tutunmak İçin Nedenler – Matt Haig

Düzenleyen: Özge Ovalı Karakaya

Yaşamaktan suçluluk duyan ve depresyona giren kişilerin, bu suçluluk hissini aşmalarına yardımcı olmak için Matt Haig’in kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı Yaşama Tutunmak İçin Nedenler kitabı Domingo Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Matt Haig, iyileşeceğini sandığı ama yaşamında az da olsa bir yerlerde olduğunu kabullendiği depresyonla yaşamayı öğrenmiş bir yazar. Yirmi dört yaşında intiharın eşiğinden dönüyor ve bu hayatta yaşama nasıl tutunacağını yavaş yavaş öğrenmeye başlıyor. Matt Haig’e göre bu hayata geçmişimiz ve bugünümüz için değil de bugünden sonra yaşayacağımız yeni deneyimler için tutunabiliriz.

İntiharın eşiğinden dönüp yaşamına devam ederken bir yandan da hayat çantasına birtakım nedenler dolduruyor. Bunlar kendisini bu dünyaya neden tutunması gerektiğine ikna olduğu nedenler. Bu nedenleri biriktiriyor çünkü başka depresyona giren insanların depresyonuna şifa olmak istiyor. Tüm samimiyetiyle yüreğini açtığı Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, Matt Haig’in yaşamından kesitlerle dolu.

Kitabın ilk iki cümlesinde hissettiklerini tüm çıplaklığıyla veriyor:

“On üç yıl önce bu kitabı yazabilmem mümkün değildi, biliyorum.

Ya ölecektim ya da delirecek…”

Arka kapaktan

Yaşamak istiyorum. Hayatı yazmak, okumak, hissetmek; yaşamak istiyorum. Göz açıp kapayıncaya dek geçen ömrümüz süresince hissedilebilecek her şeyi hissetmek istiyorum. Depresyondan nefret ediyorum. Ondan korkuyorum. Hatta düşündükçe dehşete düşüyorum. Ama diğer yandan beni ben yapan şey de o. Ve eğer –benim için– yaşamı hissetmenin bedeli buysa, ödemeye değer.

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, dünyadaki vaktimizi en iyi şekilde geçirebilmek hakkında. Matt Haig yirmi dört yaşındayken kelimenin gerçek anlamıyla uçurumun kenarındaydı ve atlamak üzereydi. Bu kitap onun neden atlamadığının, nasıl iyileştiğinin, anksiyete ve depresyonla yaşamayı nasıl öğrendiğinin hikâyesi. Aynı zamanda, nasıl daha iyi yaşanır, daha iyi sevilir, daha iyi okunur ve daha fazlası hissedilir gibi sorulara dair iyimser ve cesaretlendirici bir keşif yolculuğu.

Haig’in zihninden geçenleri okudukça kendimizi daha iyi görüyor, içimizdeki dehlizlere inmeye daha kolay cesaret ediyoruz. Yaşama Tutunmak İçin Nedenler, iyi hissetmenin mümkün olmadığını düşündüğümüzde, halimizden dolayı suçluluk duymadan, yaşama bir ucundan tutunabilmek için yazılmış alçakgönüllü bir manifesto.

Yaşama Tutunmak İçin Nedenler hakkında yorumlar

Muhteşem. Bir oturuşta bitirdim. Dokunaklı, komik, kışkırtıcı ve içten. Depresyondan mustarip olan ya da böyle birini tanıyan herkesin –yani hepimizin– okuması gerek.” –  S. J. Watson

Haig’in zihinsel çöküşünün ve iyileşme sürecinin hikâyesi, depresyona dair anlatılar arasında en samimi ve yararlısı.” – Sunday Times

Hayat kurtarabilecek küçük bir başyapıt.” – Joanna Lumley

Matt Haig kimdir?

Matt Haig (1975, Sheffield) Hull Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi’nde İngilizce ve Tarih üzerine öğrenim gördü. Çocuklar için yazdığı ilk romanı Shadow Forest 2007 yılında yayımlandı ve pek çok ödül aldı. Yetişkinler ve çocuklar için pek çok kitap yazdı. Kitapları çok satan listelerinde yer almaktadır.

Domingo Yayınları’ndan çıkan diğer kitapları şunlardır: Gece Yarısı Kütüphanesi, İnsanlar, Rahatlama Kitabı, Nevrotik Bir Gezegenden Notlar, Zamanı Durdurmanın Yolları. Gece Yarısı Kütüphanesi, 42 dile çevrilen Uluslararası Çoksatan 2020 Goodreads Yılın En İyi Romanı unvanını taşımaktadır.

Künye

Yayınevi: Domingo Yayınları
Kitap Adı: Yaşama Tutunmak İçin Nedenler
Yazar: Matt Haig
Çevirmen: M.Salih Kurt
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Kişisel Gelişim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 264 sayfa
Ebat: 12,7 x 17,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Matt Haig hakkındaki blog yazımızı okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yaşama Tutunmak İçin Nedenler – Matt Haig”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir