Yeme Bozuklukları İçin Şema Terapi – Dr. Susan Simpson, Dr. Evelyn Smith

Düzenleyen: Aysun Karaahmet

Yeme bozuklukları ve obezite konusunda uzman klinik psikolog Dr. Susan Simpson ve Dr. Evelyn Smith tarafından kaleme alınan Yeme Bozuklukları İçin Şema Terapi, klinisyenlere kaynak olmak için, Psikonet Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Dr. Susan Simpson ve Dr. Evelyn Simpson ile yeme bozuklukları ve akabinde ortaya çıkan obezite gibi hastalıkların tedavisinde şema terapi yöntemini kullanmak isteyen klinisyenler için rehber niteliğindeki bu çalışması Türkçeye Psikonet Yayınları aracılığıyla kazandırıldı. Bu kitap şema terapinin uygulanışı, ayrıntılı vaka örnekleri, pratik noktaları gibi noktaları için alanında uzman kişilerin yazdığı yazılar ve Şema Terapi’nin kurucusu Jeffrey Young’un önsözüyle karşımıza çıkıyor.

Tanıtım bülteninden

Yeme Bozuklukları için Şema Terapi, klinisyenlere şema modelini yeme patolojisi olanlara sunma konusunda rehberlik eden ve devamında da bu yaklaşımla tedaviye ilişkin daha fazla klinik araştırma yapmayı teşvik eden türünün ilk kitabıdır. Önde gelen şema terapi uzmanlarından oluşan uluslararası bir ekip tarafından yazılan ve Wendy Behary ile Şema Terapi’nin kurucusu Jeffrey Young’ın önsözünü içeren bu kitap, onların klinik bilgi ve araştırma deneyimlerinden yararlanmaktadır. Kapsamlı ve pratik olan bu kitap, Şema Terapi için hızla büyüyen kanıta dayalı temeli tanıtıyor, bu modelin yeme bozukluğu tanı gruplarında uygulanışını özetleyip pratik noktaları, ortak zorlukları ve terapötik süreci araştırıyor. Kitap, terapist – danışan şema kimyası ve aktarımla çalışmak için ayrıntılı vaka örnekleri içeriyor. Ayrıca zorlu ve genellikle uzun vadeli çalışma karşısında terapistin öz bakımını sağlama yöntemlerini ana hatlarıyla belirtiyor. Yeme bozukluklarının tedavisine yönelik yenilikçi ve erişilebilir bu yeni bakış, bu alandaki klinisyenler için paha biçilmez bir kaynak olacaktır.

Şema terapi nedir?

Şema terapi, Amerikalı Psikolog Jeffrey E. Young tarafından 1980’lerin sonlarında kronik psikolojik problemlerle başa çıkma hedefli geliştirilen, bütüncül bir psikoterapi tekniğidir. Şemalar; insanların duygu, düşünce ve davranışlarına yön veren; algı, inanç ve duygu kalıplarıdır. Genellikle şemalar, kişilerin çocukluk döneminde yaşadıkları deneyimler gibi faktörlere göre şekillenir.

Dr. Susan Simpson kimdir?

Dr. Susan Simpson, 2010 yılından bu yana klinik psikoloji yüksek lisans eğitim programında ders veren ve denetleyen bir klinik psikolog ve kıdemli öğretim görevlisidir. 2010 – 2016 yılları arasında altı yıl Güney Avustralya Üniversitesi’nde Psikoloji Kliniği direktörü olarak görev yaptı. Susan Simpson karmaşık vakalarda ve yeme bozukluklarında Şema Terapiyi kullanma konusunda 20 yılı aşkın deneyime sahip, Gelişmiş Akredite bir Şema Terapi eğitmenidir. Karmaşık yeme bozuklukları için grup ve bireysel Şema Terapi üzerine bir ön araştırma yayımladı ve şu anda bu alanda daha ileri araştırmalar yürüten uluslararası bir araştırma grubunun parçası olarak çalışmalarına devam ediyor. Simpson şu anda İskoçya’da Şema Terapi Eğitimi’nin (İskoçya merkezli ilk ISST sertifikalı Şema Terapi eğitim programı) direktörü ve NHS İskoçya’daki Bölgesel Yeme Bozuklukları biriminde Danışman Klinik Psikolog.

Dr. Evelyn Smith kimdir?

Dr. Evelyn Smith yeme bozuklukları ve obezite konusunda uzmanlaşmış bir klinik psikologdur.

Sidney Üniversitesi’nde 2002 – 2004 yılları arasında lisans, 2005 yılında yüksek lisans ve 2006 yılında doktora eğitimlerini tamamladı. Daha sonra UNSW Psikiyatri Okulu’nda doktora sonrası araştırma görevlisi olarak yarı zamanlı çalışmış Western Sydney Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı.

2016 – 2017 yıllarında Yeme Bozuklukları ve Obezite Psikolojisi Araştırma Kliniği Başkanlığı yapan Evelyn Smith hâlâ klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerine ders veriyor.

Künye

Yayınevi: Psikonet Yayınları
Kitap Adı: Yeme Bozuklukları İçin Şema Terapi
Kitabın Orijinal Adı: Schema Therapy for Eating Disorders
Yazar: Dr. Susan Simpson, Dr. Evelyn Smith
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür:
Sağlık – Eğitim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 464 sayfa
Ebat: 19.5 x 13.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yeme Bozuklukları İçin Şema Terapi – Dr. Susan Simpson, Dr. Evelyn Smith”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir