Büyücüler Çağı – Wolfram Eilenberger

Yayınevi:

Düzenleyen: Nurçin Metingil

Ünlü Alman filozof Wolfram Eilenberger’in Büyücüler Çağı, 20. yüzyılın başlarını büyülü hale getiren dört filozofun yaşamları ışığında “İnsan nedir?” sorusunun peşine düşerek okurlarla buluşmak için Kolektif Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Wolfram Eilenberger Büyücüler Çağı, Felsefenin İhtişamlı On Yılı, 1919-1929 kitabında I. Dünya Savaşı’nın toplumun kucağına bıraktığı büyük yıkımın ardından yeni bir dünya düzeninin inşa edildiği zaman diliminde Martin Heidegger, Ludwig Wittgenstein, Ernst Cassirer ve Walter Benjamin gibi felsefe dünyasının önde gelen isimlerinin çalışmalarına ışık tutuyor. Ayrıca felsefenin toplum üzerindeki etkisini ve o dönemdeki düşünsel gelişmeleri gözler önüne seriyor.

İki savaş arasında sıkışıp kalmış coğrafyaların ve ortaya çıkan krizin getirdiği çalkantılı yaşamların tam ortasına yeniden doğurtulup bırakılan felsefe, döneme temiz bir sayfa açacak büyülü bir etki bırakıyor. Eilenberger’e göre zaten felsefe tam da bu zamanların, en derin mücadelelerin ürünü ve bir sihir gibi aniden ortaya çıkıyor. Yazar, yalın anlatımıyla bu genç filozofları ve yarattıkları bu yeni büyülü dünyayı daha anlaşılabilir kılan pencereler açıyor. Savaşın ve beraberinde gelen salgın hastalığın sancılarını çeken Avrupa’nın varoluşsal karın ağrılarının felsefedeki yankılarına işaret edip okuru bu dört büyük filozofun düşünce dünyasına davet ediyor.

Kendine has stiliyle felsefi düşüncenin derinliğinin birleştiği Büyücüler Çağı, Felsefenin İhtişamlı On Yılı, 1919-1929‘da Eilenberger, evrensel problemler söz konusu olduğunda felsefenin aydınlatıcı bir misyon üstlendiğinin ve bir şeyleri değiştirmeye pekâlâ gücü olduğunun altını çiziyor.

Arka kapaktan

Uzun yıllar Philosophie Magazin dergisinin yayın yönetmenliğini yapan Wolfram Eilenberger; iki dünya savaşı arası dönemde 1920’lerin ruh halini, büyük belirsizliği, biten bir savaşın ardında bıraktığı tahribatı ve bir sonrakinin yaklaşan ayak seslerini, yükselen ekonomik krize karşın her şeye eşlik eden yaşam sevincini, eskinin yıkıldığı ama yeninin ne olduğunun da tam bilinemediği bir zaman aralığını dört büyük filozofun hayatı üzerinden anlatıyor.

Dünyaya çarpan bir göktaşı misali aniden ortaya çıkan ve Hannah Arendt’e olan aşkıyla kavrulan Martin Heidegger. Cambridge’deki herkes bir felsefe tanrısı olarak ona taparken taşrada ilkokul çocuklarına yoksulluk içinde ders vermeyi seçen, servetini reddetmiş bir milyarderin oğlu, büyük dâhi Ludwig Wittgenstein. Letonyalı bir anarşistle Capri’de yaşadığı aşkın bir devrimciye dönüştürdüğü Walter Benjamin. Ve son olarak, ülkesini terk etmeden önce Hamburg’un burjuva mahallelerinde Nazi iktidarının ve Yahudi düşmanlığının yükselişine çıplak gözle tanık olan Ernst Cassirer. Farklı kökenlerden, farklı dünya anlayışlarından gelip farklı bir geleceğe yelken açsalar da temelde peşine düştükleri soru aynıdır: İnsan nedir?

Wolfram Eilenberger, bu dört aykırı filozofun yaşamlarında ve devrimci düşüncelerinde bugünkü dünyamızın kökenlerini görüyor. 1920’lere felsefe tarihi üzerinden bu bakış; aynı zamanda günümüz dünyasındaki benzer anlamsızlığa, tıkanmışlığa dair hem bir hatırlatma hem de bir ilham kaynağı. Ama hepsinden önce büyüleyici bir okuma deneyimi.

Wolfram Eilenberger kimdir?

Alman ünlü yazar ve filozof Wolfram Eilenberger, biyografiyi ve tarihi felsefeyi harmanladığı ve ödüllerle taçlandırılmış benzersiz tarzıyla öne çıktı. Eilenberger, 2011 – 2017 yılları arasında Philosophie Magazin dergisinin kurucu yayın yönetmenliğini yürüttü ve televizyonda Sternstunde Philosophie programını sundu. En tanınmış eseri olan Büyücüler Çağı, pek çok dile çevrildi ve başarısı uluslararası bir boyut kazandı. Yazar, ayrıca Almanya ve Kuzey Amerika’daki çeşitli üniversitelerde ders veriyor ve uluslararası felsefe etkinliği phil.COLOGNE Philosophie-Fest’in program yönetiminde yer alıyor.

Künye

Yayınevi: Kolektif Kitap
Kitap Adı: Büyücüler Çağı, Felsefenin İhtişamlı On Yılı, 1919-1929
Kitabın Orijinal Adı: Zeit der Zauberer: Das große Jahrzehnt der Philosophie 1919-1929
Yazar: Wolfram Eilenberger
Çevirmen: Ali Nalbant
Orijinal Dil: Almanca
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Felsefe
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 376 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Büyücüler Çağı – Wolfram Eilenberger”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir