Mutluluk Bir Kıvılcım – Judith Malika Liberman

Yayınevi:

Düzenleyen: Zerrin Maral

Masal anlatıcısı Judith Malika Liberman’ın yazdığı Şarkılı Masallar serisinin dördüncü kitabı Mutluluk Bir Kıvılcım, 4 yaş ve üzeri çocuklara, mutluluğa, duygulara ve ev yaşamına dair bir okuma sunmak için Redhouse Kidz etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Şarkılı Masallar serisiyle geleneksel masalları yeniden yorumlarken şarkılarla da zenginleştiren Judith Malika Liberman, Zeynep Özatalay’ın çizimleri eşliğinde serinin dördüncü kitabı Mutluluk Bir Kıvılcım ile okurlarını masal türünün büyülü evreninde yeni bir gezintiye çıkarıyor. Kitabın sonunda verdiği etkinlik önerisiyle de evleri mutluluk ışığıyla aydınlatma fırsatını da sunmayı ihmal etmiyor.

Ayrıca, serinin diğer kitaplarında olduğu gibi Mutluluk Bir Kıvılcım kitabı da, arka kapakta yer alan karekodun telefon veya tablete okutulmasıyla YouTube ve SoundCloud platformlarından dinlenebiliyor. Üstelik kitabın sunduğu bu fırsat, masal anlatımı konusunda da dinleyenlerine ilham veriyor.

Bir varmış, bir yokmuş…

Türkiye’de masal anlatıcılığını canlandıran isimlerden biri olan Judith Malika Liberman, kendisiyle yapılan sayısız röportajlardan birinde, çocukluğumuzda anlatılan “bir varmış bir yokmuş…” tekerlemesiyle başlayan masalların iyimser olmadığını ama iyi bittiğini şu cümlelerle söylüyor; “Başına hiçbir şey gelmez, demiyor masallar, aksine, hayata hoş geldin, diyor. Hayatta güzellik ve iyilik ancak umutlu olmaktan geçiyor. Bu yüzden büyüklere ve küçüklere her zaman içinde umudu barındıran masallar anlatıyorum.”

Arka kapaktan

“Feride Teyze yıllarca sirke ve turşu yapıp pazarda satmıştı. Hâlâ evi buram buram sirke kokuyor, komşuları evine ‘sirke küpü’ diyordu. Bu yüzden Feride Teyze sabahtan akşama kadar kapı eşiğinde oturup şikâyet ederdi:

Of of of, yazık bana. Vah vah vah, yazık, evet.

Ah ah ah, yazık bana. Yazık bana, evet, evet!

Derken bir gün bir mutluluk perisi, kasabanın üstünden geçerken sirke küpünden yükselen mutsuzluk bulutlarını fark etti. Ve neler değişti neler…”

Judith Malika Liberman kimdir?

1978 yılında Paris’te doğdu ve sonra ailesiyle birlikte şehirden kırsala taşındı. Liberman’ın çocukluğu, kırsalda komün içinde söylenen şarkıları, akşam toplantılarında anlatılan hikâyeleri ve masalları dinleyerek geçti. Daha sonrasında Liberman, Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde Dil Bilim alanında yüksek lisans yaptı. Pomona Üniversitesi’nde tiyatro, Paris Konservatuvarı’nda profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi aldı.

Türkiye dahil birçok ülkede masal anlatımı konulu gösteriler ve seminerler verdi. 2004 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan Liberman, Anadolu masallarını öğreterek ülkede masal anlatıcılığı geleneğinin yeniden canlanmasının önünü açtı. Mart 2018’de Kanada’da Toronto Uluslararası Hikâye Anlatma Festivali’nde Nasrettin Hoca’yı tanıtan geleneksel Türk mizah masallarını sundu. 2014 yılından bu yana Masal Bu Ya adlı programıyla da NTV Radyo’da farklı temaları konu alan haftalık masal anlatımı performansı sergiliyor.

Eserleri; Masal Terapi (2015), Masallarla Yola Çık (2017), Önce Hayal (2019), Bir Masal İyi Gelir (2020), Taş Çorbası (2021) ve Yola Çık (2021).

Künye

Yayınevi: Redhouse Kidz
Kitap Adı: Mutluluk Bir Kıvılcım
Yazar: Judith Malika Liberman
Resimleyen: Zeynep Özatalay
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Masal
Yaş Sınırı: 4+ yaş
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 40 sayfa
Ebat: 22 x 25,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Mutluluk Bir Kıvılcım – Judith Malika Liberman”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir