Kitap Sevenler Cemiyeti – Halil Solak

Düzenleyen: Büşra Tangal

Dergâh Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan Kitap Sevenler Cemiyeti’nde, yazar Halil Solak’ın tarihin tozlu sayfalarından çıkardığı ilginç hikâyeler ve detaylarla dolu bir sohbet sizi bekliyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kütüphaneler, Aşklar ve Tesadüfler alt başlığıyla yayımlanan Kitap Sevenler Cemiyeti’nde kitaplara ve kütüphanelere dair okumalar yapmayı sevdiğini söyleyen yazar Halil Solak’ın, kültür tarihi üzerine yazdığı denemelerini bulacaksınız. Daha önce çeşitli dergilerde de yayımlanmış olan bu denemelerde kitap sevgisinden kitap biriktirme hastalığına, ülkemizdeki ve dünyadaki kütüphanelerden kitap tutkunu tarihi karakterlerin ilginç hikâyelerine kadar pek çok detayla birlikte kendi tecrübelerini de aktaran Solak’ın bu kitabı, meraklı ve tutkulu okurları bekliyor.

Arka kapaktan

“Topkapı Sarayı’ndan çıkarılıp Atina’da haraç mezat satılırken son anda kurtarılan Osmanlı belgelerinden İbnülemin Mahmud Kemal’in rüyasında gördüğü kitaplara, Dede Korkut’un keşfedil(e)meyen Diyarbakır nüshasından saray ahırındaki sakat atı istemek için Fatih’e şiir yazan Semerkantlı kâtibe, koleksiyonundaki nadir bir kitabın sayfalarını beyaz eldivenleriyle çevirecek kadar hassas olan ordinaryüs profesörden tılsımlı kitapların gizemine, Reşat Ekrem Koçu’nun yarım kalan İstanbul Ansiklopedisi’ne annesinin katkısından kâğıt fabrikalarında hamur olmaktan tesadüfen kurtulan elyazmalarının ilginç serüvenlerine kadar pek çok olaya ve portreye şahitlik edeceksiniz bu kitapta.”

Kitaptan

“Bir süre sonra kitap alma işi o kadar ileri bir boyuta ulaştı ki, neredeyse odanın içinde sadece kitapların müsaade ettiği bir güzergâhı kullanmak zorundaydım. Zira ‘Ali Emîrîlerin, Muallim Cevdetlerin, İbnüleminlerin zümresine dâhil’ değerli tarihçi Ali Birinci’nin ‘bir kitabı almayıp pişman olacağıma, alır öyle pişman olurum’ sözünü kendime çoktan düstur edinmiştim bile.”

Halil Solak kimdir?

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (2010). Çeşitli dergilerde editörlük ve yazı işleri şefliği yaptı. TV için belgesel, gazete ve dergiler için söyleşiler hazırladı. Hâlen editörlük yapıyor ve tarih alanındaki doktorasını sürdürüyor.

Osmanlı kültür tarihi alanında araştırma ve keşifleriyle tanınan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal ile yaptığı nehir söyleşi, Yirmi İki Mürekkep Damlası: Osmanlı Sosyal ve Kültür Tarihi Üzerine Sohbetler ismiyle kitaplaştı. Araştırma ve denemelerini kültür tarihi üzerine yoğunlaştıran yazar, kitaba ve kütüphanelere dair okumayı seviyor.

Künye

Yayınevi: Dergâh Yayınları
Kitap Adı: Kitap Sevenler Cemiyeti
Yazar: Halil Solak
Tür: Deneme
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 192 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kitap Sevenler Cemiyeti – Halil Solak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir