Divanımdaki Erkekler– Dr. Brandy Engler & David Rensin

Yazan: Setenay Vurdum

“Erkekler sadece seks ister’’, “Kadınlar romantizm peşindedir’’ gibi daha nice klişenin ardında yatan gerçeği görmek istiyorsanız Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Dr. Brandy Engler ve David Rensin’in yazdığı Divanımdaki Erkekler sizi o kapalı kapıyı aralamaya davet ediyor. Bakalım içeride sizi neler bekliyor?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Temmuz 2022

Orjinal Adı: The Man On My Couch

Ülke: ABD

Türü: Kurgu dışı / Psikoloji / Araştırma

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Psikoloji okumaları sevenler.

Sayfa Sayısı: 304 sayfa

Çevirmen: Pınar Aytuğ İnam

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13 x 19 cm

İnceleme

‘’Hiçbir erkek benim kurtarıcım, İsa’m, Buda’m ya da annem değil. O sadece bir erkek.’’

Sokaklarda yürürken gözü perdesi aralık pencerelere takılan, başkalarının hayatlarını bilme arzusu duyanlardan mısınız? Dr. Brandy Engler ve David Rensin bize terapi odasının kapalı kapıları ardında neler konuşulduğunu anlatıyor. “Erkekler sadece seks ister.’’, ‘’Kadınlar romantizm peşindedir.’’ klişelerinin ardında yatan gerçeği görmek istiyorsanız Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Divanımdaki Erkekler sizi o kapalı kapıyı aralamaya davet ediyor. Kitap, erkekleri anlamak için kadınlara hitap ediyor görünse de aslında içinde herkesin ilgisini çekecek bir karakter ya da ‘’sorun’’ var. Bunun yanında yazarın bütün açıklığıyla kendi hayatından ve kendi gerçekliğinden örnekler veriyor olması da Divanımdaki Erkekler’in okurda yarattığı sahiciliği artırıyor.

Cinsellik göründüğü kadar basit mi?

Divanımdaki Erkekler sizi yabancı adamların ve kadınların hayatına çekerken asla davetsiz bir misafir gibi hissetmeyeceksiniz.

Dr. Brandy Engler hastalarıyla arasında geçen diyaloglara değinirken bazen kendisinin dahi objektif ve tepkisiz kalmakta zorlandığını anlatıyor. Dr. Brandy Engler’ın kendi hayatından örneklerle eş güdümlü ilerlemesi kitabın bilimsel bir araştırma kitabındansa bir terapistin günlüğüne evrilmesini sağlamış. Bu da dili günlük hayatla çok daha iç içe hâle getirirken binbir türlü uyarıcıyla dolu dünyalarımızda odaklanma sıkıntısı çeken bizlerin zihnini yormamayı başarmış.

Dr. Brandy Engler’ın hastalarından birine verdiği tavsiyeyle beni de Pablo Neruda- Kaptanın Dizeleri şiir kitabıyla tanıştırdı. Beni Neruda’nın varlığıyla tanıştıran kitapta geçen şu cümle oldu:

‘’Şilili şair ve siyasi aktivist Neruda uzman bir aşıktı; hassasiyetini gururlu bir asker gibi göğsünde taşımış ve arsızca, etçil bir tavırla arzularından bahsetmişti.

(…) Şiiirlerinin esin kaynağı eşi Matilde’ydi. Bu gerçek, hayvani ve sonu gelmez arzusu bir metres ya da bir yabancıya karşı değil, eşine karşıydı. Neruda’nın bir bildiği vardı belki de.‘’

Kitabın sunduğu en büyük avantaj günlük hayatta karşınıza çıkıp kendi özel hayatlarını anlatmayacak insanları sessizce dinleme imkânı sunması. İşini seven ve son derece başarılı bir seksolog olan Dr. Brandy Engler cinselliğin vücudun düşünüldüğü kadar aşağılarında olmayıp psikoloji ve insan beyni ile olan ilişkisine değiniyor.

‘’Başkalarıyla olan ilişkimizin kendimizle olan ilişkimizle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu söylememe gerek bile yok.’’

Divanımdaki Erkekler sadece ilişkiler ve cinselliğe değil, kendi içsel dünyanıza da göz atmanızı sağlayacak bir kaynak. Acaba sizin öfke duyacağınız ya da empati kuracağınız karakterler hangileri olacak? Belki de birisi sizin sorunlarınızı sizden önce dile getirmiştir. Bolca erkek ve biraz da kadın karakterin sesine, sitemlerine, en derin arzu ve korkularına tanık olacağımız bu satırlarda, herkes kendine hitap eden bir cümle bulacak.

Bizden geçti artık…

‘’Kadınların cinsel arzularını araştırırken, cinsel isteksizliğin kaynağının genelde çok katmanlı olduğunu keşfettim. Psikolojikti, kişiler arası ilişkilere dayanıyordu ve kültüreldi. Üzerinde çalıştığım biyolojik teorinin kaderci bir yanı vardı: Üretkenlik amacımızı yerine getirdiğimiz zaman arzu biter. Buna inanmıyordum. Bana göre arzu, hayatta kalmak için doğru koşullara ve bakıma ihtiyacı olan bir çiçek gibiydi.’’

Dr. Brandy Engler ’in sitem ettiği konu bizim toplumumuz da dâhil birçok toplumda, söz konusu kadın cinselliği olduğunda cinsel isteksizliğin, doğal sürecin bir sonucu gibi görülmesi. Mezun olduktan sonra hastalarının çoğunun kadın olmasını beklerken durumun hiç de beklediği gibi olmadığını anlaması ise bir nevi kitabının kendi ismini kendi seçmiş olabileceğini düşündürüyor.

Kitabın çevirisini beğenmekle birlikte kullanılan dil, yer yer seansları sırasında Dr. Brandy Engler’ı ettiği gibi okurken sizi de rahatsız edebilir.

Mahrem olanı araştırmak

Bunun yanında Divanımdaki Erkekler ’in uzun bir gözlem ve araştırmanın ürünü olduğu akıldan çıkmamalıdır. Gerek içerik gerekse diğer kaynaklara yaptığı referanslar benim gözümde kitabın yerini sağlamlaştırdı. Son olarak, sadece terapiye gelenlerin deneyimlerinin değil, cinselliğe dair yapılan araştırmaların kitabın içine yedirilmesi, cinsellik ve orgazm araştırmalarıyla çağımızın en önemli bilim insanlarından olan Virginia Johnson ve William Master’ın adının geçmesi, Divanımdaki Erkekler’i bir terapistin günlüğü olmaktan çıkarıp tekrar bilimsel zemine oturtuyor.

‘’Kişinin zevk alma hakkında sahip olduğu anlayışını benimsemesi, kendine verdiği değerin yansımasıdır.’’

‘’Zamanımızın ünlü seksologları Masters ve Johnson, ‘Bir kadının zevk alma yetisi herhangi bir erkeği utanç verici bir duruma sokabilir.’ demiştir.’’

Siz bu kitabı okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken mesaj neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Dr. Brandy Engler Kimdir?

Florida School of Professional Psychology’de gördüğü eğitimin ardından, New York’ta cinsel sorunlar üzerine teorik ve pratik çalışmalar yapmış ve bu alanda kitap ve makaleler yazmıştır. Yıllarca çalıştığı New York’tan Los Angeles’a taşınmıştır. Erkek ve kadınların cinsel sorunlarının tedavisine yönelik çalışmalarını hâlen burada yürütmektedir.

David Rensin Kimdir?

Kendisinin yazdığı ve başkalarıyla ortak hazırladığı All for a Few Perfect Waves; The Audacious Life and Legend of Rebel Surfer Miki Dora and The Mailroom; Hollywood History from the Bottom Up; Promises I Made My Mother gibi birçok çoksatar kitabın yazarıdır.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Divanımdaki Erkekler– Dr. Brandy Engler & David Rensin”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir