Haruki Murakami Sözlüğü – Kunio Nakamura, Hiroko Dozen

Yayınevi:

Yazan: Aslı Güntan

Başak Bingüler

Doğan Kitap tarafından yayımlanan Haruki Murakami Sözlüğü, birer Harukist olan Kunio Nakamura ve Hiroko Dozen’in kendilerini Murakami’nin edebiyat yolculuğuna adamasıyla ortaya çıkıyor. Her Harukist’in kitaplığında bulundurmak isteyeceği sözlük, Murakami’ye dair bütün detayları ele alıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2023

Orjinal Adı: Murakami Haruki Go Jiten

Ülke: Japonya

Türü: Edebiyat - İnceleme

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Murakami okumayı sevenler

Sayfa Sayısı: 232 sayfa

Çevirmen: Ali Volkan Erdemir

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13,7 x 21 cm

İnceleme

Haruki Murakami Sözlüğü’nü edebiyat dünyasındaki varlığı kırk yılı aşmış Haruki Murakami ve eserlerine adanmış bir övgü olarak düşünebiliriz çünkü ciddi bir adanmışlık gerektiren böylesine detaylı bir işi ancak bir Harukist -diğer bir deyişle bir Haruki Murakami hayranı- gerçekleştirebilirdi. Yazarlarımız da zaten kendini böyle tanımlıyor.

Kitapla ilgili tek eleştirim Murakami’yle ilgili bazı kitap önerileri içermesi ama bu kitapların sadece Japonca baskısının bulunması. Zira bir Murakami sever olarak tam onun eserlerini daha detaylı inceleyen kaynaklar bulmuşken okuyamayacağım düşüncesiyle yüzleşmek hevesimi kursağımda bıraktı diyebilirim. Bu durumun kitabın daha çok Japonya’daki okurun göz önünde bulundurularak hazırlanmasından kaynaklandığını düşünüyorum.

Görsel bir şölen

Kitabın en etkileyici taraflarından biri kesinlikle her sayfasında, evet, her sayfasında yer alan illüstrasyonlar. Yazarlarımızdan Kunio Nakamura, sözlüğü bir araya getirirken bir yandan bu illüstrasyonların çizerliğini de yapmış. Bütün kitap baştan sona okuyucuya müthiş bir görsel tatmin yaşatıyor. Bu tercihi oldukça yerinde buldum çünkü bu bir sözlük olduğundan maddeleri art arda sıralamak okuyucuyu sıkabilirdi. Bu haliyle ise okuyucuda çizgi roman okuyormuş hissi uyandırıyor ve okuma zevkini kesinlikle arttırıyor.

Harukistler’in rüyası Haruki Murakami Sözlüğü

Murakami hayranları kendilerine Harukist veya Murakamist gibi isimler takabiliyor. Hangisini tercih ettiğiniz fark etmeksizin eğer bir Murakami hayranıysanız bu sözlüğe sahip olmanın sizi memnun edeceğine şüphe yok. Haruki Murakami eserlerinde sıklıkla metafor kullanan bir yazar olduğundan bu metaforları sizin gibi fark eden başkalarının olduğunu ve sözlüğe dahil edildiğini görmek gururunuzu epey okşayabilir. Bunun dışında Murakami’nin etrafında dönen her türlü kişi, nesne, mekân ve olaya sözlükte yer verilmeye çalışılmış. Murakami’nin eserlerinde geçen yemek ve içkilerden, Murakami’yi etkileyen veya onun etkilediği yazar ve yönetmenlere kadar her türlü detay düşünülmüş.

Ancak yazarların kitabın girişinde de değindiği üzere kitap Murakami’nin eserlerine dair derinlikli bir edebiyat incelemesi içermiyor. Eğer böyle bir beklentiniz varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Zira kitap Murakami okuyan veya okumayan herkese hitap etmesi ümidiyle hazırlanmış.

Murakami Filmleri

Murakami’nin sinemaya uyarlanan filmlerini bir liste halinde görmek eminim ki her Harukist’i mutlu edecektir. Haruki Murakami Sözlüğü’ne dair en sevdiğim detaylardan biri de bu liste oldu. Murakami’nin sinemaya uyarlanmış bu kadar fazla eseri olduğunu benim gibi bilmeyen pek çok kişi de bu listeden memnun olacaktır. Okuduğunuz kitap karakterlerinin sinemada nasıl ele alındığını görmek her zaman tatmin edici olmasa da ilgi çekicidir.

Haruki Murakami’ye dair her şey

Haruki Murakami Sözlüğü’nün yoğun bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını gösteren bir diğer şey ise onun sadece bir sözlükten çok daha fazlası olması. Kitabın içerisinde Murakami’nin yaşantısını anlatan görsel bir kronolojiden tutun da roman ve öykülerinin ilişkisini gösteren bir şablona kadar pek çok içerik mevcut. Bu şablon Murakami okumaya nereden başlayacağını bilemeyen kişiler için bir kılavuz olabilir. Yani eğer henüz bir Murakami okuyucusu değilseniz ama okumaya niyetliyseniz bu kitabı bu yolculukta bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Hâlihazırda bir Murakami okuyucusu iseniz de bu sözlük sayesinde okuduğunuz eserlere bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayacak pek çok bilgi edinebilirsiniz. Zira Murakami’nin alametifarikalarından birisi de eserlerinin tek bir şekilde açıklanamamasıdır. Ne kadar Murakami okuyucusu varsa o kadar da Murakami yorumcusu vardır. Ancak bu herkesin ortaklaştığı belli temalar olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İşte bu ortak temaları keşfetmek için kitapta “anahtar kelimeler” başlıklı bir bölüm bile oluşturulmuş.

Kunio Nakamura kimdir?

1971 yılında Tokyo’da doğan Kunio Nakamura, bir yazar ve yönetmen olmanın yanı sıra 6. Boyut (6 Jigen) isimli bir kitap kafenin de işletmecisi. Murakami’nin eserlerinde bahsedilen yerlerden yürüyüş rotaları hazırlayıp etkinlikler düzenleyen Nakamura, “Haruki Murakami: Gezerek Murakami’yi Hissetmek” isimli bir kitap bile yayımlamış. Japonya’da Murakami ile ilgili çeşitli etkinliklere konuşmacı olarak katılmaya ve Murakami edebiyatını tanıtmaya devam ediyor. İnsanların Bir Araya Geldiği “Bağlantı Yeri”nin Oluşturulma Yöntemi, Koşut Kariyerler ve Kedi Düşüncesi isimli kitapların da yazarı.

Hiroko Dozen kimdir?

 1981 yılında Kanagava’da doğan Hiroko Dozen, Kunio Nakamura ile birlikte 6. Boyut isimli kafenin işletmeciliğini yapıyor. Haruki Murakami Sözlüğü’nün Japonca orijinalinin editörlüğünü üstlenen Dozen, resimli kitaplar ve dergiler için editörlük yapıyor. Ayrıca Kunio Nakamura ile “Haruki Murakami: Gezerek Murakami’yi Hissetmek” isimli kitabın ortak yazarlığını da yapmış.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Haruki Murakami Sözlüğü – Kunio Nakamura, Hiroko Dozen”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products