1970 yılında Almanya’nın Mülheim şehrinde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra yurda dönerek ortaokul ve lise öğrenimi İstanbul, Arnavutköy’deki Özel Eseniş Lisesi’nde tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İktisat bölümünden mezun oldu.
Yirmi yılı aşkın bir süre, sağlık sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde yönetici olarak çalıştı. Ulusal ve uluslararası Akupunktur kongrelerinde Almanca yazılı ve sözlü tercümeler yaptı, Akademik Akupunktur Derneği’nin Türkiye’deki eğitim seminerlerinin organizasyonlarında etkin yer aldı.
2011 – 2014 yılları arasında bir internet televizyonu olan www.drabuttv.com’da bilimsel yayınlardan derlediği Türkçe ve Almanca sağlık haberlerini hazırladı ve sundu.
2013 – 2018 yılları arasında www.haberhürriyeti.com’da köşe yazarlığı yaptı, beş yüzden fazla yazısı yayımlandı.
2014 – 2015 sezonunda Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün yayın organı olan BJK TV’de iki buçuk saatlik süreyle canlı yayınlanan “Dr. Abut’la Sağlıklı Yaşam” adlı programı sundu.
2018’de Mücevher Gözlü Anka adlı ilk romanı, 2019’de ikinci romanı Veren Gül, aynı yıl kollektif bir çalışma olan Karanlıktan Sızan Hikâyeler adlı kitapta İnanırsan adlı hikâyesi, 2022 yılında üçüncü romanı Saklı Gerçekler yayımlandı.
Özlem Abut Otluoğlu, Bookinton Kitap Platformu’nda editör olarak görev almayı sürdürürken roman yazmaya devam ediyor.