1876 doğumlu Amerikalı gazeteci ve roman yazarı. Müzik öğretmeni bir annenin ve astrolog olduğu tahmin edilen bir babanın oğlu. On dört yaşında okulu bırakarak serüven dolu bir hayata başladı ve on dokuz yaşında dört yıllık ortaöğretimini bir yılda tamamladı. California Üniversitesi’ne girdi, ancak öğrenimini yarım bıraktı. Dünya ticari dergi romanının öncüsü ve yazarlıktan yüksek gelir elde edebilen Amerikalıların ilklerindendir. Kurdun Oğlu (1900), Vahşetin Çağrısı (1903), Beyaz Diş (1906), Adem’den Önce (1907), Demir Ökçe (1907) önemli yapıtlarından bazılarıdır. Martin Eden (1909)’in yanı sıra, Yol (1907) ve John Barleycorn (1913) otobiyografik iki romanıdır. 1916 yılında hayata gözlerini yumdu.

  • Martin Eden – Jack London

    Farklı türler kaleme alan Jack London’ın sıklıkla çok satanlar listesinde karşımıza çıkan kitaplarından biri olan Martin Eden aşk romanı olmasının yanı sıra, içerisinde otobiyografik ögeler de barındırdığı için, tutkuyla ve pes etmeden yazmaya devam eden bir gencin, yazar olma yolculuğunu da anlatıyor.

  • Kızıl Veba – Jack London

    Jack London, 1912 yılında yayımlanan Kızıl Veba romanında kızıl veba salgınının nasıl hızlı bulaştığını ve insanları öldürdüğünü anlatıyor. Size yakın zamanda yaşadıklarımızı hatırlattı mı?