Bookinton

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından yayımlanan, on altı kitaptan oluşan İşte Mert serisi okumayı yeni öğrenmiş çocukların hız kazanmalarını sağlamak için tasarlanmış. Dilimize Ahu Ayan tarafından kazandırılan seri ile çocuklar kendilerini farklı farklı maceraların içinde buluyor. Her bir kitapta birbirinden farklı konuları ve sorunları ele alan seri, çocukların kitapları daha hızlı okumalarını sağlıyor. 

Aslı Sabuncu

Eylül’de okullar açıldı. Mini mini birler eğitim hayatına başladı. İlk günler çekindiler, ağladılar, okula gitmek istemediler. Onlar için zor geldi yazı yazmak, okumak. İlk haftalarda sesleri nasıl çıkaracaklarını öğrendiler sonra hecelemeye başladılar. Sıra geldi heceleri birleştirip kelimeleri okumaya. Zorlandılar. Hangimiz zorlanmadık ki! Hatta aralarında okumayı tam sökememişler oldu; kitap okumak onlara zor geldi. Size güzel bir haberim var: Doğru kitap seçimleri ile bu olumsuz duyguyu çocukların üzerinden atabiliriz. 

Ben çocukken okumayı fişler yardımıyla öğrenmiştim. Ali gel. Okul açıldı. Ali bak bu top. Koş Ali koş. Bütün bunların sanırım esin kaynağı da Cin Ali serisi. Bookinton’da ayrıca Cin Ali ile ilgili yazımız var. O keyifli yazıyı da incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Cin Ali serisinin yaşı biraz büyük olanlarda yeri çok farklıdır. 

Günümüzde okuma yazma artık fişlerle değil farklı bir sistemle öğretiliyor. Hatta oğlum birinci sınıfa başlayınca ona Cin Ali serisini aldım. Ama o benim gibi keyifle okumadı ve çizimlerini hiç beğenmedi. Biz çocukken öyle renkli çizgi filmler, animasyonlar olmadığı için Cin Ali karakterine bayılırdım fakat yeni nesil daha farklı yaklaşıyor bu duruma. Oğlumun Cin Ali’ye beklediğim tepkiyi vermeyince okumasının hızlanması ve okumaktan keyif alması için İşte Mert serisi ile tanıştım. 

Bizim elimizde olan seri on kitaptan oluşuyor. Seriye altı farklı kitap daha eklenmiş. Onlar bizde henüz yok. Kitapta Mert isimli bir çocuğun başından geçen zaman zaman komik, zaman zaman onu endişelendiren olaylar yer alıyor.

Yazı karakterleri yeni okumaya başlayanlar için gayet makul tutulmuş; ne çok büyük ne de çok küçük. Kitapların iç sayfalarında ara ara resimler de var. Konular ise oldukça başarılı seçilmiş. 

İşte Mert! – Çılgın Kuzenler

Bu kitapta hafta sonu tatilinde Mert’in evlerine kuzenleri ziyarete gelir. Ancak Mert bu ziyaretten pek hoşnut değildir. Kuzenleriyle anlaşamaz ve onların oyuncaklarına zarar vereceğini düşünür. Yaşanacak olaylar hiç Mert’in düşündüğü gibi gitmeyecektir. 

İşte Mert! – Zor Sınav

“Mert bugün kendini endişeli hissediyor. Önümüzdeki hafta, heceleme konusundan yazılı yapılacak. Mert’in matematiği çok iyi, resim dersinde de çok başarılı. Ama hecelemeyi bir türlü beceremiyor.” şeklinde başlıyor kitap. Her ilkokul çocuğunun ilk zamanlar yaşadığı heceleme sorununa parmak basılmış. Kitabı okurken çocuklar kendilerinden çok fazla parça bulabiliyorlar. Bu kitapta da Mert heceleme ile olan problemini zaman yönetimi ile halletmeyi öğreniyor. 

Seride farklı konularda yukarıda kısaca anlattıklarım dışında on dört kitap daha var. 

Serideki Kitaplar

 1. İşte Mert! – Yeni Bir Dost 
 2. İşte Mert! – Zor Okul
 3. İşte Mert! – Arkadaşlar Arasında
 4. İşte Mert! – Çılgın Kuzenler
 5. İşte Mert! – Farklı Bir Akşam
 6. İşte Mert! – Galibiyet Golü
 7. İşte Mert! – Güzel Bir Gün
 8. İşte Mert! – Kamp Macerası
 9. İşte Mert! – Kostümlü Doğum Günü Partisi
 10. İşte Mert! – Matematik Yarışması
 11. İşte Mert! – Mert’in Cesareti
 12. İşte Mert! – Mert’in Hediyesi
 13. İşte Mert! –Mert’in Oyuncağı
 14. İşte Mert! – Midilli Macerası
 15. İşte Mert! – Okul Konseri
 16. İşte Mert! – Arkadaş Ziyareti

Kitap kapaklarında ipuçları var

Kitapların kapaklarında ayrıca kitabın içeriğine ipucu verecek anahtar kelimeler konulmuş. Örneğin Zor Sınav kitabının kapağında zaman yönetimi yazarken, Matematik Yarışması kitabında iş birliği, Okul Konseri’nde ise öz güven yazıyor. Kitapları sırayla da okuyabilirsiniz aradan seçip o an çocuğunuz nasıl bir konuda sorun yaşıyorsa ona değinen bir kitabı da alıp okuyabilirsiniz. Seçim sizin. 

Herkese keyifli okumalar.

Sally Rippin kimdir?

Sally Rippin Avustralya, Darwin’de dünyaya geldi. Babasının işi sebebiyle birkaç yıl güneydoğu Asya’da yaşadı. Eğitim hayatını Melborne’da tamamlayan Rippin daha sonra Şanghay ve Hangzhou’da üç yıl boyunca Çinçe dersi ve resmi eğitimi aldı. Avustralya’ya döndükten sonra Çinli-Avustralyalı çocuklara okul ödevlerinde yardım etmeye başladı ve öğrencilerinden biri yazdığı ve çizimini yaptığı kitaba ilham kaynağı oldu. Böylelikle yazarlık ve çizerlik serüveni başlamış oldu. Ülkemizde Bıcırık Billie ve İşte Mert  serisiyle ünlenen yazarın yüz adetin üzerinde çocuk ve gençlik kitabı bulunuyor. Yazar hâlen ailesi ve çocukları ile birlikte Avustralya’da yaşıyor.

Diğer kitap öneri listelerini incelemek için tıklayın.

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.