Yayıncılığın tüm paydaşlarını buluşturan, kitaplara ve edebiyata emek verenleri her yıl yeni gündemlerle bir araya getiren yıllık yayıncılık konferansı, 19 Kasım Cumartesi günü, çevrim içi gerçekleşecek. Günışığı Kitaplığı’nın 2011 yılından bu yana düzenlediği Zeynep Cemali Edebiyat Günü, 12. yılında “iklim krizi” odağında ilk kez tematik kurgulanıyor. 

Sema Adalar Utkueri

UNDP (United Nations Development Programme), İklim Araştırmaları Derneği ve Türkiye Yayıncılar Birliği’nin desteklediği konferansın amacı, yayıncılığa emek veren yaratıcıların ve profesyonellerin yanı sıra tüm paydaş iş kollarının da dikkatini gezegenimizin bu acil gündemine çekmek ve genç kuşaklara sorumluluklarımızı vurgulamak.

İklim krizini anlatanlar yayıncılık konferansında!

İklim krizine ilişkin sektörün nasıl eyleme geçebileceğinin, farklı alanlardan uzman isimler tarafından ele alınacağı konferansın küratörlüğünü, iklim değişikliği uzmanı Naz Beykan üstlendi.
 
Bu yılki konferansın kapanış konuşmasını, çağdaş edebiyatımızın usta yazarı Latife Tekin yapacak. 40 yılı aşkın sanat verimiyle her yaştan okuru etkileyen sanatçı Behiç Ak, iklim kriziyle mücadelede paradigma değişiminin altını çizerken “üretim kültürü”ne dikkati çekecek.
 
Yayıncılığın değer zincirini yaratan alanlardan uzman isimler, ham madde, matbaa, lojistik, yayınevi stratejileri, meslek örgütlerinin politikaları ve sürdürülebilirlik üzerinden bugünü özetleyecek, sorunları işaret edecek ve iklim kriziyle uzun soluklu mücadelenin olanaklarını değerlendirecekler.
 
İklim değişikliği odaklı projelere sivil toplum, tanıtım, reklam ve haber dallarında katkı sunan deneyimli iletişim uzmanları Damla Özlüer ve Barış Doğru, iklim krizi kapsamında yayıncılığın iletişim olanaklarına, yöntemlerine ve tercihlerine ışık tutacaklar.
 
Dünya’yı iklim krizinin yıkıcı etkilerinden kurtarmak için çalışan 3 genç aktivist de yayıncılara, kitap dünyasına seslenecek ve ihtiyacını duydukları yeni söylemleri, içerikleri, okumaları dile getirecekler. Konferans, Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın “uzay” temasıyla gerçekleşen on ikinci yılının ödül törenine de ev sahipliği yapacak.
  
Konferansa katılım kayıtlı ve ücretsizdir.

Buraya tıklayarak konferansa kayıt yaptırabilirsiniz.
Konferansın programı ile ilgili detayları incelemek için tıklayın.

Diğer haberleri okumak için tıklayın.