Bookinton

Bir Ezidi kızı olan Nadia Murad’ın IŞİD’in köylerini işgaliyle değişen hayatını, köle hâline getirilmesiyle yaşadıklarını anlattığı Son Kız – Esaretimin Hikâyesi ve IŞİD’le Mücadelem kitabı Epsilon Yayınevinden çıktı.  

Nilüfer Balkaya / balkaya.bn@hotmail.com

Zülfü Livaneli Nadia Murad’ın “Esaretimin Hikâyesi ve IŞİD’le Mücadelem” kitabının sunuş yazısında şöyle diyor, “Bu kitap mürekkeple değil kanla yazılmıştır. Yazarın kendi kanıyla.” Kitapta Zülfü Livaneli’nin sunuş yazısının yanında avukatı Amal Clooney’in önsözü de var. 

2014 Ağustos’u Ezidi halkı için bir milattı. Haberlerden öğrenebildiğimiz kadarıyla IŞİD mensupları 3 Ağustos 2014’te, Ezidi Kürtlerin yaşadığı Musul’un Şengal ilçesi ve çevresine saldırı düzenlemiş ve işgal etmişti. Binlerce Ezidi Kürt’ü öldürdü, çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 6 bin 410 kişiyi kaçırdı.

Nadia Murad, ailesinin Kuzey Irak’taki köyü Koço’daki yaşamlarını anlatırken hem haklarında pek az şey bilinen Ezidilerin kültürlerine hem de o günlerin Irak iç ve dış politikasına dair pek çok bilgi sunuyor.

“Ezidilik, destanlarımızın emanet edildiği, kutsal kişilerin dilden dile aktardığı kadim bir tek tanrılı dindir. Mitraizmle Zerdüştçülükten İslam’a Museviliğe kadar pek çok Orta Doğu diniyle ortak unsurlara sahip olmakla birlikte, aslında eşsiz bir din. Ben dinimi, her biri Ezidilerin köklü geçmişine dair bir hikâye anlatan binlerce halkası olan kadim bir ağaç gibi düşünüyorum. Bu hikâyelerin çoğu maalesef trajediden ibaret.”

Nadia Murad yaşananlara tanık olmuş. IŞİD militanlarının köylerine girmesiyle kendisinin, ailesinin ve tüm Koçoluların değişen hayatlarını, erkeklerle yaşlı kadınların katledilmelerini, genç kızların köleleştirilmelerini olanca gerçekliği ile aktarıyor. 

Son bölümde okuyucu; yazılanların bir hikâyeden çok daha fazlası olduğuna, Nadia Murad’ın, soy kırımı kurbanı Ezidilerin, suistimal edilen bütün kadınların ve geride bırakılan bütün mültecilerin sesi olma sürecine tanıklık ediyor. 

Merak edenler için hemen söyleyelim; Saldırıdan kaçan yüzbinlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığındı ve kamplarda yaşıyor. IŞİD’in Ezidi Kürtleri katliamı ve kaçırdıklarına sistematik işkence ve cinsel saldırıda bulunması büyük bir insani suç olarak kayıtlara geçti. Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin çalışmaları kapsamında şu ana kadar kaçırılan 3 bin 509 kişi kurtarıldı. Ancak kaçırılanların birçoğunun akıbeti bilinmiyor.

Bu kitap bu yüzyılda olmasına inanamayacağınız pek çok gerçeği su yüzüne çıkarıyor. 

Nadia Murad Kimdir?

Nadia Murad, Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü ile Sakharov Ödülü’nü kazanmış bir insan hakları aktivisti. Birleşmiş Milletler tarafından “İnsan Ticaretinden Kurtulanların Onuru İçin İyi Niyet Elçisi” ilan edilen ilk kişi. Soy kırımından ve insan ticaretinden kurtulanların iyileşmesine ve hayatlarını yeniden kurmalarına yardımcı olmak için Nadia Initiavite adlı bir organizasyon kurdu. Hâlen IŞİD’i soy kırımı ve insan hakları suçlarından yargılanmak üzere adaletin karşısına çıkarmak amacıyla hareket eden Ezidi hakları organizasyonu Yazda ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

Künye
Yayınevi: Epsilon
Özgün Adı: The Last Girl
Çevirmen: Peren Gülmez
Editör: Tuğçe Nida Gökırmak
Tür: Anlatı
Sayfa Sayısı: 304

Diğer Okurdan kategorisi içeriklerini okumak için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.