İkinci Dünya Savaşı Tarihi – John Walton, Owen Booth

Yayınevi:

Düzenleyen: Tezer Beğenmiş

Begüm Saracel

Özellikle tarih kitapları okumayı seven okurların ilgisini çekecek eser fotoğraf, çizim ve haritalarla zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip olan, Jonh Walton ve Oven Booth tarafından kaleme alınan İkinci Dünya Savaşı Tarihi Kronik Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kurgu dışı kitaplar her zaman kurgu eserlere nispeten gözümüzü korkutan, anlaşılması zor gibi görünen eserlerdir. Oysa sade bir dil ve iyi bir çeviri ile bu tarz kurgu dışı eserleri de keyifle keyif alarak zorlanmadan okuyabilirsiniz. Özellikle tarih kitaplarında konular birbirini tamamlayan nitelikte, yaşanan herhangi tarihi bir olayın ardından yaşanacaklara zemin hazırladığını göz önünde bulundurursak çok daha kolay bir okuma olduğunu düşünebiliriz.

John Walton ve Owen Booth tarafından hazırlanan İkinci Dünya Savaşı Tarihi içinde dönemi anlatan çizimler, fotoğraflar ve haritalar da bulundurduğu için olayları daha açıklayıcı bir şekilde okura sunmayı amaçlamıştır. Bunun dışında sade ve anlaşılır bir dili olduğunu da söyleyebiliriz.

İkinci Dünya Savaşı her yönüyle tüm dünyayı etkileyen önemli bir tarihi olaydır. Bu nedenle herkesin bilmesi gereken bir süreçtir. Farklı romanlarda, filmlerde ve belgesellerde sıklıkla karşılaştığımız ve parça parça öğrendiğimiz yanlarını İkinci Dünya Savaşı Tarihi adlı eserde bir bütün olarak okuyabiliriz.

Eserde sadece cephede geçen süreci ve askerleri değil, savaşa dâhil olan ülkelerdeki sosyolojik etkilerini, savaşın gerisinde kadınların ve çocukların yaşadıklarını da okuyorsunuz. Dolayısıyla tek bir kitapla her savaş sürecini öğreniyor hem de farklı yönleriyle tüm dünyadaki etkilerini okumuş oluyorsunuz.

Arka kapaktan

Almanya’da 1918 sonrasında yaşanan ekonomik ve toplumsal huzursuzluklar, Büyük Buhran’la doruk noktasına ulaştı. Adolf Hitler ve ırkçı Nazi Partisi’nin 1933 yılında iktidara gelmesiyle sonuçlanan bu süreç, Avrupa’da ikinci bir felaketin taşlarını döşedi. Müttefiklerin Avusturya, Sudetenland ve Çekoslovakya’nın geri kalanına yönelik Nazi saldırganlığı karşısında izledikleri “yatıştırma politikası” ise ters tepti. Hitler’in Stalin ile beklenmedik bir antlaşma yapıp Polonya’ya taarruz etmesi ve çatışmanın kaçınılmaz olduğunu nihayet fark eden Müttefiklerin Almanya’ya savaş ilan etmeleriyle, İkinci Dünya Savaşı 1 Eylül 1939’da nihayet başlamış oldu. Alman ordusu, ağırlık noktasını zırhlı ve motorize birliklerin teşkil edeceği yarma taarruzları ile onlara yakın hava desteği sağlayacak hava kuvvetlerinin eşgüdümüne dayanan “yıldırım savaşı” doktriniyle Polonya’yı üç haftada mağlup edecek, akabinde ise yetenekli komutanları, çağdaş doktrinleri ve modern silahlarıyla Avrupa’yı adım adım işgal edip Moskova kapılarına kadar ilerleyecekti. Bu sırada Asya’nın yükselen gücü Japon İmparatorluğu ise, Avrupa’daki savaşı fırsat bilip Avrupalıların bölgedeki sömürgelerini ele geçirmeye yönelik yayılmacı bir politika izledi. Bu politikanın, ABD’nin Japonya’ya petrol ambargosu uygulaması ve neticede Pearl Harbor Baskını’na yol açmasıyla, Avrupa’da başlayan savaş Asya ve Pasifik’i de pençesine aldı. Owen Booth ve John Walton tarafından kaleme alınıp 20’den fazla dile çevrilen İkinci Dünya Savaşı Tarihi, tarihin en büyük ve en trajik savaşının başlıca kişilikleri, hadiseleri, cepheleri ve muharebelerinin hikâyesini anlatıyor. 300’den fazla fotoğraf, harita ve görselle desteklenen metin, askeri ve siyasi hadiselerle sınırlı kalmayıp, cephe gerisindeki toplumsal olaylardan Yahudi soykırımı ve savaş suçlarına, kadınların savaştaki rolünden teknolojik gelişmelere kadar birçok konuyu ele alıyor. Detaylara ve teknik ifadelere boğulmadan yalın, akıcı ve genel bir anlatım sunan İkinci Dünya Savaşı Tarihi, okuru görselleri ve sürükleyici diliyle çarpıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

John Walton kimdir?

John Walton, tarih alanında araştırma ve inceleme türünde eserler yazan bir yazardır.

Owen Booth kimdir?

1969’da İngiltere’de dünyaya geldi. Sussex Üniversitesi Amerikan Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yazdığı çok sayıda öykü, İngiltere’nin önemli gazete ve dergilerinde yayımlandı. Daha sonrasında merak sardığı tarih alanında da kalem oynatan Booth, tarihi öykülerin yanında kolay okunan, giriş seviyesi kitaplar da yazdı. Güncel hadiseler, siyaset ve modern tarih üzerine çalışmalar yapıyor.

Künye

Yayınevi: Kronik Kitap
Kitap Adı: İkinci Dünya Savaşı Tarihi
Kitabın Orijinal Adı: The Illustrated History of World War II
Yazar: John Walton, Owen Booth
Çevirmen: Selçuk Uygur
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Tarih
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 328 sayfa
Ebat: 15 x 22 cm

Birinci Dünya Savaşı Tarihi kitabının tanıtımını okumak için tıklayın.

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “İkinci Dünya Savaşı Tarihi – John Walton, Owen Booth”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products