Tüylü Bir Uzaylı Macerası: Halfeti – Sabri Safiye

Düzenleyen: İmre Polat

Sabri Safiye’nin arkadaşlığı, eşitliği, iyiliği, birlik olmanın önemini anlattığı arkeolojik kazılar, gizemli yöresel değerler, kültürel miras ve efsaneler gibi merak uyandıran konuların da yer aldığı fantastik romanı Tüylü Bir Uzaylı Macerası: Halfeti, Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Sabri Safiye’nin sevilen çocuk romanı Tüylü Bir Uzaylı Macerası’nda dört arkadaşın ve uzaylı kedi, Kaptan Felis’in macerası ikinci kitapla devam ediyor. Maceranın bu kez kadim uygarlıkların beşiği Mezopotamya’nın kurulduğu topraklarda, Şanlıurfa’nın siyah gülüyle ünlü, Fırat Nehri’nin altında kalan Halfeti’de tam gaz devam ettiği bu kitapta yazar, okurlarına yine anlamlı ve heyecanlı bir serüven armağan ediyor.

Sabri Safiye’nin kelimeleriyle can verdiği sıra dışı karakterlerin ve sürükleyici anlatımının yanı sıra Başak Taşkıran’ın da çizimleriyle yer aldığı romanda yalnızca çocukları değil, her yaştan okuru soluk soluğa okuyacağı, sürprizlerle dolu “tüylü” ve unutulmaz bir serüven bekliyor.

Arka kapaktan

Kışın yaşadıkları maceranın ardından yaz tatilinin tadını çıkaran Dilek, Rıza, Mert ve Belma, uzaylı kedi Felis’in hediyesi Jelibüs’le dünyayı gezmektedir. Ancak tehlike geçmemiştir. Motosikletli dostları Işık ortadan kaybolunca, araştırmaya koyulurlar. Ulaştıkları Halfeti’nin, sulardan ağaçlara yürüyen sırlarından ve yeni dostluklardan habersiz, boylarından büyük işlere kalkışırlar. Uzayın derinliklerindeki Felis’se dünyalı dostlarının başına gelenlerden habersizdir…

Sabri Safiye yeni romanı hakkında ne söylüyor?

Tüylü Bir Uzaylı Macerası-Halfeti, Tüylü Bir Uzaylı Macerası kitabının aslında bir çeşit devamı gibi. Yani oradaki kahramanlar aynı, hatta belli noktalardan oradaki olaylara da bağlanan bir tarafı var. Halfeti kitabı kendi içinde bir parça, ayrı bir macera gibi dursa da aslında bir önceki kitapla çok içten içe bağlı bir kurgusu var…”

Kitaptan

“Hayat bir oyunsa, gerçek anlamda kazanılması en zor oyundu.”

“ … zaman ve mesafe aslında aynı şeyin farklı görünümleridir … ”

Sabri Safiye kimdir?

1961’de Ankara’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar film sektöründe yönetmen yardımcısı, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. Bir dönem özellikle animasyon konusuna yoğunlaştı. 2010’da bu çalışmalarını sonlandırarak deneyimlerini üniversite öğrencileriyle paylaşmaya başladı. Sonraki on yıl boyunca aşçılık yapan Sabri Safiye, 2009’dan başlayarak göçmenler, özellikle kadın ve çocuklar için yürütülen projelerde aktif olarak yer aldı. Saha çalışmalarında kullanılmak üzere yazdığı çocuk kitabı Aydaki Tavşanlar, Claude Léon’un desenleriyle Türkçe ve Arapça olarak iki dilli yayımlandı (2021). Kayıp bir kedinin peşine düşen dört arkadaşın hikâyesini anlatan Tüylü Bir Uzaylı Macerası’nı (2022), ikinci kitabı Tüylü Bir Uzaylı Macerası-Halfeti’de (2023) bambaşka bir coğrafyada, Şanlıurfa’nın Halfeti’sinde, Fırat’ın gizemli sularında sürdüren yazar, İstanbul’da yaşıyor; bir oğlu var.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Tüylü Bir Uzaylı Macerası:Halfeti
Yazar: Sabri Safiye
Resimleyen: Başak Taşkıran
Dizi: Kurgu
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 8-12 yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 212 sayfa
Ebat: 12 x 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Tüylü Bir Uzaylı Macerası: Halfeti – Sabri Safiye”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir