Kadınlar, Erkekler, Cinslikler ve Cinsellikler – Sinan Canan

Yayınevi:

Düzenleyen: Selen Şenker

Hepinizin kadın ve erkek ilişkisi üzerine çokça sorguladığı konulara bilimsel yanıtlar alabileceğiniz Dr. Sinan Canan’ın kaleme aldığı Kadınlar, Erkekler, Cinslikler ve Cinsellikler; Soruyorum Serisi’nin ilk kitabı olarak Tuti Kitap ile raflardaki yerini aldı.    

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kadın ve erkek arasındaki farkların biyolojik cinsiyet farklılıklarından ya da cinsiyetlere dayatılan toplumsal rollerden ortaya çıktığını biliyoruz. Kulaktan duyma da olsa hepimizin inandığı bir düşünce vardır ki erkekler sol, kadınlar sağ beynini kullanır. Bu durumda çoğu konuda anlaşamazlar çünkü iletişim kurmakta zorlanılır. Hepimiz de bu konuyu öylesine kabul etmişiz ki kendimize sorduğumuz, “Bana neden böyle davranıyor, yeterince beni sevmiyor mu?” gibi birçok soruya beyinlerimiz farklı çalışıyor cevabını verir. Çünkü ikili ilişkiyi konu alan sorulara cevap bulamayınca kişide bir güvensizlik oluşurken sorulara cevap bulduğumuzda konforlu alanımıza geri döneriz. Ancak bazen bazı sorulara cevap vermekte zorlanırız. Örneğin: Kıskançlık gerçekten doğamızda mı var? Aşk sadece libido ile ilgili bir durum mu? İki cinsiyet her konuda gerçekten eşit midir? Bir kadın ile bir erkek arkadaş olabilir mi? Kadınlar erkeklere göre neden daha detaycıdır? İşte, bunlar gibi cevabını bulmakta zorlandığımız sorulara da, Sinan Canan Kadınlar, Erkekler, Cinslikler ve Cinsellikler adlı kitabında yanıt veriyor.

Bu kitabı neden okumalıyız?

Sinan Canan bu konular hakkındaki sorulara cevaben, erkeklerin ve kadınların doğdukları anda sağ ve sol beynini aynı oranda kullandıklarını, ilerleyen süreçte bilişsel yetenekler açısından yaşama koşullarına göre öne çıkan özellikler de kadının sözel becerileri daha çok kullanırken erkekler soyut ve sayısal becerileri daha çok kullandığını söyler. Tıpkı bir puzzle gibi ikisinden biri olmazsa varlığın bir anlamının kalmayacağını, birbirlerinin ancak bir aradayken optimum seviyeye ulaşabileceğini söyler.

Kadın ve erkeği bir arada düşündüğümüzde akla gelen eşitlik, aşk, cinsellik, aile, farklılıklar, benzerlikler vs.  konuları üzerine oluşan sorular, toplumsal rollerin dağılımında yaşanan sorunlar ve buna yönelik gelenekselleştirilmiş adetlerin düşündürücü yanlarına, kısacası tüm soru işaretlerine yanıt bulmak için oluşturulan Kadınlar, Erkekler, Cinslikler ve Cinsellikler kitabı Sinan Canan’ın AçıkBeyin adlı YouTube kanalında Soruyorum bölümünden yola çıkılarak oluşturulmuş, serinin ilk kitabı ve gözdesi niteliğindedir.

Takipçilerin sorduğu sorulara titizlikle yaklaşan Sinan Canan eldeki kanıtlar ve nöro-evrimsel akıl yürütme yöntemini kullanarak en ilgi çeken konuları açıklığa kavuşturuyor.

Sinan Canan kimdir?

Lisansını Hacettepe Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda tamamladıktan sonra aynı üniversitede Fizyoloji Anabilim Dalı’nda eğitim alarak doktor unvanı aldı. 2016 yılından beri Üsküdar Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta ve Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Araştırmalarını sinir sistemine yoğunlaştıran Dr. Sinan Canan, Kaos Teorisi, karmaşıklık, fraktal geometri, doğadaki biçimler gibi bilimsel konuların yanı sıra öğrenme, liderlik, yaratıcılık gibi konularda da ülke çapında konferanslar ve programlar düzenliyor. Sinan Canan ayrıca 2019 yılından bu yana Türkiye Milli Sağlık ve Doğa Bilimleri Derneği (SADE) yönetim kurulu başkanlığını da yürütüyor. Bilimsel anlatı ve araştırma merkezi olan ve ana konusu insanın varlığı olan AçıkBeyin adlı eğitim ve danışmanlık şirketini kurdu.  Aynı zamanda YouTube’da AçıkBeyin kanalında da yayınlar yaparak insanları bilgilendirmeye devam ediyor. Kendisinin açıklamasıyla: “AçıkBeyin ve Dr. Sinan Canan’ın anlatılarının en temel amacı, modern dünyada doğru bir yaşam kurmanın bilimsel ipuçlarını tüm insanlara ulaştırmaktır.”

Künye

Yayınevi: Tuti Kitap
Kitap Adı: Kadınlar Erkekler Cinslikler ve Cinsellikler
Yazar: Sinan Canan
Dizi: Kurgu Dışı
Türü: Kişisel Gelişim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 120 sayfa
Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kadınlar, Erkekler, Cinslikler ve Cinsellikler – Sinan Canan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir