Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi – Murat Gülsoy

Yayınevi:

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Ressam Vasıf Ekrem Yelda’nın bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış hayatını kendi ağzından konu alan Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi Murat Gülsoy anlatımıyla Can Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Ressam Vasıf Ekrem Yelda, 1800’lerin sonunda İstanbul’da doğmuş, Çamlıca’da bir köşkte yaşamış ve Mekteb-i Sultani’yi bitirmiş, hakkında çok az şey bilinen ve unutulmuş önemli Türk ressamlarından biri. Vasıf, aslında hayali bir kahraman ama Murat Gülsoy’un kaleminde canlanıyor ve Bedri Rahmi, Aliye Berger, İbrahim Çallı gibi büyük ressamlarımızla yolu kesişiyor.

Gülsoy, Milliyet Sanat’ta Seray Şahinler’e verdiği bir röportajda Vasıf için, “Onu kenarda tutan her şey onu yapan şeyler. Merkezi bir figür olsaydı bu roman böyle olmazdı “diyor.

Kitaba ilişkin eklenmesi gereken bir başka ayrıntı da kitap kapağının Murat Gülsoy tarafından Midjourney yapay zekâ programı kullanılarak oluşturulmuş olması…

Vasıf’ın resim tutkusunu derinden hissettiren, kitaptan tadımlık birkaç satır ise şöyle:,

“Gün ağarırken yavaş yavaş aydınlanan gökyüzü boş bir tuvaldir gözlerimin önünde… Bazen kasvetli kış günlerinde beton grisinin arasından sızan çinko beyazı bir ışık yol gösterir… İnatlaşırım o zaman, en kuvvetli kırmızı boyalarımla girişirim resme! Bazen de tatlı turkuvaz bir renkle aydınlanır gün, buz mavisini çağırır, tozpembeyi, uçuk limon sarısını, o zaman oyunlar oynamak isterim, çocuklaşırım.”

Arka kapaktan

Yunan heykellerine benzeyen vücudunda dolaşan ellerimiz çoğaldıkça Jean kendinden geçer, kıvranışları bizi de en tatlı günahların bahçesine davet ederdi. Peş peşe içtiğimiz şarapların tesiriyle bu sahnelerin sonu pek fena biterdi. Kışkırtıcı temaslarla çılgına dönen uzviyetin tahakkümüne teslim olurduk. Aklın gücünü kaybettiği bu zevk karnavalında vücutlarımız ateşin tüm renkleriyle kavrulur, başka bir şey haline gelir, adeta bir metamorfoz geçirirdi. ‘Vasıf, sanatçı için sınır yoktur,’ derdi Georgette, ‘vücutlarımızın her yeri, her santimi hayattan zevk almak için dünyaya gelmiştir, kendini bunlardan mahrum bırakan biri asla sanatın en yüce katına çıkamaz. Çünkü aldığımız her damla zevkin ödenmesi gereken bir bedeli vardır. Sanatçı bu bedeli boyayla, çizgiyle çalışarak öder.’”

İmparatorluğun son günlerinde Paris’te Georgette’in atölyesinde resmi, ışığı ve renkleri yeniden öğrenirken bedenini ve hazzın sınırsızlığını keşfetmiş genç bir ressam… Ali Salih Paşa’nın yeğeni, Nazmi Ziya’nın, Çallı’nın yakın dostu… Çamlıca’daki aile konağında ünlü Gritchenko’yu ağırlamış… Mütareke İstanbul’unun karmaşasında İngiliz kumandan Jackson’la günlerini tuvalin başında geçirmiş… Genç Cumhuriyet’in devrimleri ardı ardına gelirken ailesinin son kalan fertlerini kaybetmiş… 6-7 Eylül’ü, 60 Darbesi’ni yaşamış… Türkiye’nin resim tarihine yakından tanıklık etmiş… Hazla acının birbirine dolandığı uzun bir yalnızlığın, gizli kalmış aşkların, bir türlü yakalanamayan şöhretin hikâyesi… Ressam Vasıf Ekrem Yelda’nın kendi ağzından dinlediğimiz hayatı, samimi itirafları ve bitmeyen resim tutkusu…

1967 sonbaharında genç bir gazetecinin unutulmuş bir ressamla günler süren söyleşisinin kayıtları… Hiç yayımlanamamış bu söyleşi yıllar süren hukuk mücadelesinden sonra elinizdeki kitapla okuyucusuyla buluşuyor.

Murat Gülsoy kimdir?

1967’de İstanbul’da doğan Murat Gülsoy, Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı. 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkardı. Bu Kitabı Çalın adlı kitabıyla 2001 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Bu Filmin Kötü Adamı Benim adlı romanıyla 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü, Baba Oğul ve Kutsal Roman adlı kitabıyla 2013 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı romanıyla da 2014 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Kitapları çeşitli dillere çevrilen Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi, mühendislik ve yaratıcı yazarlık dersleri veriyor; sadece yazmayı değil, yazmak üzerine düşünmeyi de seviyor.

Künye

Yayınevi: Can Yayınları
Kitap Adı: Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi
Yazar: Murat Gülsoy
Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 320 sayfa
Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi – Murat Gülsoy”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir