Nil’de Ölüm – Agatha Christie

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

“Benim dünyada tek bir düşmanım bile yok,” dedi Linnet gülümseyerek. Ama aslında yanılıyordu. Düşmanlarıyla dolu bir teknede Nil nehrinde tura çıkmıştı. Peki ünlü gezi teknesi Karnak’ta neler yaşanacaktı ve gezinin sonu nasıl bitecekti? Agatha Christie’nin Altın Kitaplar’dan yayımlanan Nil’de Ölüm kitabını inceliyoruz.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Temmuz 2022

Orjinal Adı: Death on the Nile

Ülke: İngiltere

Türü: Polisiye

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Polisiye – macera kurguları okumayı sevenler.

Sayfa Sayısı: 192 sayfa

Çevirmen: Çiğdem Öztekin

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 13.5 x 19.5 cm

Kategoriler:

İnceleme

Gençliğimde, uzun yaz tatillerinde, ne kadar şanslıymışım diye düşünüyorum. Uzun yaz günlerinde ve gecelerinde bol bol okurdum Agatha Christie’nin güzel romanlarını. Hele ki cinayet işlenmişse ve katili bulmaya çalışıyorsam aslında korkardım geceleri okumaktan, sanki katil yanı başıma gelecek zannederdim ama yine de yılmadan devam ederdim okumaya. Sanırım okumadığım üç beş romanı kalmıştır.

Seksen altı yıllık bir yaşama altmış altı cinayet romanı ve on dört kısa öykü sığdırmayı başaran “Suçlar Kraliçesi” Agatha Christie’nin bir kitabının ismini duymuş veya okumuşsunuzdur. Zaten ülkemizde kendisi İstanbul’da yazdığı bilinen Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanı ile tanınmakta.

Gelelim en ünlü kitaplarına. Hepimizin bildiği üzere Doğu Ekspresi’nde Cinayet, Nil’de Ölüm, Roger Ackroyd Cinayeti, Beş Küçük Domuz, Beklenmeyen Şahit, Ve Perde İndi en bilinen ve popüler olan romanları. Bu romanlarının yanı sıra Fare Kapanı isimli oyunu ise 1952 yılından beri Londra’da sahneleniyor ve dünya çapında en uzun sahnelenen oyun.

Bu bahsettiğim kitaplardan çok azı film olarak çekilip sinemaseverlerle buluştu. 1970’li yıllarda zaman zaman filme aktarılan bazı eserler olsa da son yıllarda sadece Doğu Ekspresi’nde Cinayet ve Nil’de Ölüm isimli eserler beyaz perdeye aktarıldı. Umarım bu trend devam eder ve sadece Agatha Christie severler için değil polisiye severler için de keyifli filmler ortaya çıkar. Bekleyip görelim.

Zenginlik başa bela mı?

Gelelim kitabımıza.

Linnet Doyle, istediği her şeye sahip olan genç, güzel ve çekici bir kadındır. Hatta en yakın arkadaşının sevgilisi olan Simon’a bile sahip olmuştur. Linnet ve Simon evlenmiş ve balayı için Mısır’ı seçmişlerdir. Nil Nehri’nde tekne gezisine çıkan çift tesadüftür ki ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot ile aynı teknede karşılaşıp tanışır.

Her şey başlangıçta mükemmel gibi gözükse de Hercule Poirot’a bazı şeyler ters gelmeye başlar. Oldukça kalabalık olan göz alıcı teknedeki yolcuların hepsinin nedense zengin ve güzel Linnet Doyle’dan nefret ettiğini fark eder.

Keyifli başlayan yolculuk, mükemmel gözüken çiftin balayının trajik bir şeklide yarıda kesilmesi ile sürükleyici bir ava dönüşür. Artık ünlü dedektifin cevaplandırması gereken birçok soru ve sorgulaması gereken yolcular vardır. Katil kimdir ve neden bu cinayetleri işlemiştir?

Ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot

Polisiye ve cinayet romanlarında olmazsa olmazlar hepimizin bildiği üzere vakayı çözecek bir ekibin olmasıdır. Edebiyat dünyasına baktığınızda vaka çözmede en başarılı dedektif Sherlock Holmes ve ortağı Dr. Watson akla gelir. Agatha Christie’nin kurguladığı ve yarattığı, ünü tüm dünyaya yayılan Belçikalı dedektif Hercula Poirot’u da es geçmemek gerekir. Yumurta şeklindeki kafası ve meşhur bıyığı ile nedense hep olaylar örgüsünün içinde bulur kendisini Mösyö Poirot. Bu kitapta da yine işlenmiş cinayetler silsilesini beynindeki meşhur gri hücreleri sayesinde çözüme kavuşturmaya çalışır.

2. Film 2022’de vizyona girdi

Agatha Christie’nin 1937’de kaleme aldığı Nil’de Ölüm yıllar sonra aynı isimle iki kez sinemaya uyarlandı. İlk uyarlama, 1978 yılında gösterime girdi. Oldukça zengin oyuncu kadrosu ile beğeni kazanan film en iyi kostüm dalında Oscar heykelciğini kucaklamayı başardı. İkinci uyarlama film ise bütün dünyada koronavirüs salgının çok yoğun geçmesi nedeniyle ancak 11 Şubat 2022’de sinemaseverlerle buluştu. Fırsatınız olursa hem kitabı okuyun hem de her iki filmden birini izleyin. Ben son çekilmiş filmi izledim ve oldukça keyif aldım.

Agatha Christie kimdir?

Agatha Christie, 15 Eylül 1890 tarihinde Devoy, İngiltere’de dünyaya geldi. Yarım yüzyıllık yazarlık hayatına yetmiş dokuz roman ve kısa hikâyelerden oluşan eserler bırakan yazarın kitapları tüm dünyada kırk beş dile çevrildi. En tanınmış polisiye romanların yazarı olan Agatha Christie, yaratmış olduğu ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’a birçok kitabında yer vermiştir. Agatha Christie ayrıca Mary Westmacott takma adıyla altı adet duygusal roman da yazmıştır. 1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını alan Agatha Christie 12 Ocak 1976’da hayata veda etti.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Nil’de Ölüm – Agatha Christie”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products