Frida Olsa Ne Yapardı? – Arianna Davis

Yayınevi:

Düzenleyen: Begüm Saracel

20. yüzyılın popüler simgelerinden ressam, devrimci ve feminist Frida Kahlo’nun hayatına dayanarak Arianna Davis tarafından yazılmış Frida Olsa Ne Yapar? Kitabı cesur bir yaşam için ilham arayanlara kılavuz olarak Orman Kitap logosuyla raflardaki yerini tekrar aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 22 Aralık 2022
Kategoriler:

İnceleme

Bütün hayatının değişmesine neden olan bir kaza ve o kazanın beraberinde getirdiği sayısız ameliyat sonucu korselere ve yatağa sıkıştırılmış bir hayat…

Ancak, kaderine razı olmayıp bütün fiziksel ve ruhsal acılardan kendini baştan, en baştan yaratan mücadeleci bir ruh…

Sadece yaşamı değil ölümü de aynı dik duruşla karşılayan ve hayatın son perdesinde bile ona meydan okuyan cesur bir yürek…

Ve daha niceleri…

Acı, aşk ve özlemle örülmüş bir hayatın içinde, tutkularının peşinden giden gözü kara bir kadın; Frida Kahlo. Hem yaşamında hem de ölümünden sonra, sadece çektiği acıları benimseyerek kendini merkezine sansürsüz bir şekilde koyduğu tablolarıyla değil aynı zamanda hayatın karşısına çıkardığı zorluklarla mücadelesiyle de hafızalardaki yerini hep taze tutuyor.

Başına gelen sayısız acı olay karşısındaki dik duruşuyla, vazgeçmemenin ne demek olduğunun kanıtı niteliğinde bir yaşam sürdürmüş olan Frida, kafasına taktığı çiçeklerle âdeta hayata meydan okuyan bir tavırla, hayatın onu siyaha mahkûm etme çabasını boşa çıkarıp her daim rengârenk olmayı seçmiş bir kadın olarak yıllar boyu çoğu insanın, özellikle çoğu kadının ilham kaynağı oldu ve olmaya devam ediyor.

İşte, Arianna Davis derslerle dolu bu hayattan ilham alarak yazdığı Frida Olsa Ne Yapardı? – Cesur Yaşamak için Bir Rehber adlı kitabıyla inancını yitirmişlere veya hayatın içinde yol almak için gerekli cesareti bulamayanlara sesleniyor ve onlara kendi doğrularının arkasında durup pes etmeden dimdik durarak yaşamaları için gerekli olan ilhamı ve cesareti veriyor.

Arka kapaktan

Frida Kahlo 1954te hayata veda etti ve o zamandan bugüne bütün dünyada Frida hayranlığı yaşanıyor. Madonna, konserlerinde ondan ilham alan giysiler giyiyor; Beyoncé, Cadılar Bayramı’nda Frida oluyor; Coldplay, albümlerine isim koymak için onun sözlerini seçiyor; onun resimleri, sözleri, Instagram ve Twitterda her gün milyonlarca kadın tarafından paylaşılıyor; imajı dünyanın her yerinde her türlü eşyayı, resimleri ise duvarları süslüyor.

Frida, umut, değişim, devrim ve dayanıklılık için çok güçlü bir simge. Onun hikâyesi, hayatı cesurca yaşamak isteyenler için sayısız dersle dolu. Öyleyse zorlukla karşılaştığımız her durumda bize yol göstermesini dileyerek yüksek sesle sorabiliriz: Frida olsa ne yapardı?

Kitap hakkında ne dediler?

Hayatını istediği gibi yaşadı ve bunun için asla özür dilemedi. O hiçbir zaman hayatla bağını koparmadı. Ondan başka hiç kimse ölmeden hemen önce resim yapmazdı ve o resme Viva la Vida ismini vermezdi.” – Salma Hayek

Meksikalı ressam Frida Kahlonun benzersiz hayat hikâyesi, Arianna Davisin satırlarında, cesurca yaşamak isteyenler için müthiş bir rehbere dönüşüyor.” – Boston Globe

Arianna Davis kimdir?

TODAY Show’un yazı işleri direktörü olan Arianna Davis,  daha önce Oprah Daily, Refinery29 ve Us Weekly’de çalıştı; ve New York, Glamour ve PopSugar Latina için yazdı. Ayrıca Access Hollywood ve TLC belgesellerinde eğlence ve kültür uzmanı olarak da görev yaptı. New York’ta yaşayan Davis, ikon Frida Kahlo’nun hayatından ilham alarak yazdığı Frida Olsa Ne Yapardı? – Cesur Yaşamak için Bir Rehber adlı kitabıyla kadınları kendilerini olduğu gibi kabul edip korkusuzca yaratmaya ve kendi gerçeklerinin arkasında durmaya teşvik ediyor.

Künye

Yayınevi: Orman Kitap
Kitap Adı: Frida Olsa Ne Yapardı? – Cesur Yaşamak için Bir Rehber
Kitabın Orijinal Adı: What Would Frida Do? – A Guide to Living Boldly
Yazar: Arianna Davis
Çevirmen: Özgür Nemutlu
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kişisel Gelişim
Tür: Biyografi
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 240 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Frida Olsa Ne Yapardı? – Arianna Davis”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir