Cahiller – Étienne Davodeau

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Yazan: Bilgen Ülgen

Webmaster

Şahane bir grafik roman olan Cahiller, uzun ismiyle Cahiller, Karşılıklı Bir Aydınlanmanın Hikâyesi, Baobab Yayınları’ndan 2017 yılında çıktı. Çizer, Étienne Davodeau ve şarap yapımcısı Richard Leroy bu kitaba hayat veren iki şahane insan. Şunu belirtmeden de geçemeyeceğim; kitabın önsözünü Vedat Milor yazmış.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 30 Mayıs 2022

Orjinal Adı: Les İgnorants, Recit d’une initiation croisee

Türü: Grafik Roman

Okur Yaşı: Yetişkin Okur Kitlesi

Sayfa Sayısı: 273 sayfa

Çevirmen: Doğan Şima

Ebat: 19,5 x 26,5

Kategoriler:

İnceleme

Cahiller, şarapla ilginiz olsun olmasın herkesi kendine âşık edebilir. Çizer Étienne Davodeau, şarap yapımcısı Richard Leroy’a gidiyor, amacı şarap hakkında her şeyi öğrenmek ve bunun karşılığında da Leroy’a dokuzuncu sanatın sırlarını anlatmak. Tam da bu yüzden kapakta “Karşılıklı bir aydınlanma hikâyesi” ifadesi kullanılmış. Davodeau şarap hakkında aydınlanırken Leroy yabancısı olduğu çizgi roman dünyası ile tanışıyor. Şahane bir alışveriş değil mi?

Leroy, Davodeau’ya mevsimleri, bağcılığı, üzümü ve bağbozumunu öğretirken bir yandan da ünlü çizerleri öğreniyor onların kitaplarını okuyor ve birlikte tartışıyorlar. Birbirlerinin konularına oldukça uzaklar, “Cahiller”. Kitabın en güzel tarafı da buydu bence, iki insanın öğrenme aşkı ve öğrendikçe dönüşümleri…

“Bir kadeh şarap ya da bir grafik roman okuma listesi ile biteceği kesin bu kitabın”

Cahiller için sadece şarap severlerin seveceği bir kitap demek yanlış olur. Sevenleri ayrıca etkileyeceği de aşikâr. Belki bir kadeh şarap eşliğinde okumak isteyeceksiniz belki de şarap ile ilgili bilgilerinizi sınayacaksınız okurken. Ya da kitabın sonunda elinizde bir grafik roman okuma listesi bulacaksınız. Kim bilir? Ben pek şarap sever biri değilim fakat kitabı okuduktan sonra şarap workshoplarına baktığımı itiraf etmeliyim.

Kesinlikle içinde altı çizilecek hatta belki okuduktan sonra birkaç dakika üzerine düşünmek için kitaba ara verilecek sözler var.

“Kendi kimliğimizi oluşturanın, diğer şeylerin yanı sıra, kusurlarımız olduğuna inanıyorum. Onları anlamamız ve kabul etmemiz gerekir. Aynı bir çehrede olduğu gibi: sözde kusursuz bir yüz, sıkıcıdır. İnsanı bayar.” 

Kitabın konusu kadar çizimlerinin güzelliğine değinmeden geçmek haksızlık olur. O kadar naif ve bir o kadar da muhteşem çizimler hikâye ile birleşince bir karnavala dönüşmüş. Kısacası bu kitap için akla, damağa ve göze hitap ediyor diyebiliriz.

 Etienne Davodeau kimdir?

1963 doğumlu Etienne Davodeau, Fransız çizgi roman çizeri ve senaristidir. Lulu femme nue gibi kurgu hikâyeleri ve Cahiller veya Un homme est mort gibi belgesel türünde çizgi romanlarıyla ünlü.

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Cahiller – Étienne Davodeau”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products