1809 yılında orta hâlli bir ailenin çocuğu olarak Ukrayna’da dünyaya gelen Gogol, gençlik yıllarında şiir ve edebiyata ilgi duydu, halk kültürünü eserlerine yansıttı. 1831 – 1832 yıllarında yazdığı hikâyelerini, Akşam Toplantıları adlı kitapta topladı. 1835’te Mirgorod ve Arabeski adlı eserleri, 1836’da Puşkin’in çıkardığı Sovremennik adlı dergide, Araba ve Burun adlı öyküleri yayımlandı. Müfettiş adlı güldürüsünde yozlaşmış bürokrasiyi ele aldı ve gerici basından büyük tepki topladığı için Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldı. 1842 yılında Roma’da yazdığı Ölü Canlar adlı romanıyla bir başyapıt ortaya koydu.

Mizah anlayışı, gerçekçi yaklaşımı ve sürrealist anlatımıyla Rus edebiyatının öncülerinden olan Gogol, yaşadığı ruhsal bunalım sebebiyle 1852 yılında Moskova’da hayatını kaybetti. Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı adlı oyunu, ölümünden sonra Sasa Preis tarafından tamamlandı.

  • Burun – Nikolay Gogol

    Gogol’un hicivli öyküsü Burun, Merve Erbilgiç’in illüstrasyonları ve Mine Şengel’in çevirisiyle ShhhBooks’tan yayımlandı. Bu özgün eserde Erbilgiç, Gogol anlatısına hayli yenilikçi ve cesur bir bakış açısıyla yaklaşıyor.