Bookinton

Yapay zekâdan son zamanlarda daha fazla bahseder olduk. Verdiğimiz komutlar ile elde ettiğimiz metinlerin yanı sıra geliştirilen pek çok yapay zekâ programı ile artık çizim yapmak da mümkün. Nasıl mı? Cevabı yazımızda.

Nurhilal Aktürk

Yapay zekâ ile çizimler ve illüstrasyonlar oluşturmak, seçilen yapay zekâ programını ve bilgisayar algoritmalarını beraber kullanma sürecini ifade eder. Yapay zekâyı kullanarak yapılan çizimler, farklı çizim türlerinin kalıplarının ve stillerinin görülmesine olanak sağlar. Sanatçılar, illüstratörler ve tasarımcılar yapay zekâyı kullanarak hızlı bir şekilde çok sayıda illüstrasyon üretebilir ve tekrarlayan işlerinde zaman kazanabilirler. Elle üretilmesi zor veya imkânsız olan karmaşık ve ayrıntılı görüntülerin oluşturulmasında yapay zekâdan faydalanabilirler. 

Bununla birlikte, yapay zekâ tarafından üretilen çizimlerin algoritmaların tasarımı ile sınırlı olduğunu unutmamak gerekir. Yapay zekâ hızlı ve verimli bir şekilde çok sayıda görüntü üretebilse de kullanan kişinin yaratıcılığını ve sanatını tam olarak kopyalama yeteneği hâlâ sınırlı. Yapay zekâ tarafından üretilen görüntüler genellikle stilistik olarak benzer veya tekrarlayıcı görünebilir, insan yaratıcılığıyla gelen benzersizlik ve bireysellikten yoksun olabilir. Sonuç olarak, yapay zekâ çizim yapma yeteneğine sahip olsa da sonuçlar genellikle kalite ve yaratıcılık açısından sınırlı. İnsanların çalışmalarını tamamlama potansiyeline sahip  olmakla birlikte henüz onların beceri ve yeteneklerinin yerini tam olarak alabilecek durumda değil.

Yapay Zekâ ile Çizim Nasıl Yapılır?

Yapay zekâ ile çizim veya illüstrasyon oluşturmak için aşağıdaki genel adımları takip edebilirsiniz:

  • Program seçin: Çizim veya illüstrasyon oluşturmak için kullanabileceğiniz Adobe Fresco, DeepArt.io ve Pikazo gibi çeşitli programlar mevcuttur. İhtiyaçlarınıza ve becerilerinize uygun bir program seçin.
  • Komut verin: Yapay zekâ programına, taslak ya da referans bir görüntü veya yazılı bir açıklama yazarak çeşitli şekillerde komut verebilirsiniz.
  • Modeli oluşturun: Yapay zekâ programı, daha sonra değerlendirebileceğiniz ve gerektiğinde değiştirebileceğiniz bir dizi illüstrasyon oluşturmak için verilerini kullanacaktır. Bu işlem, sonuçlardan memnun kalana kadar tekrarlanabilir.
  • Çizimi dışa aktarın: İllüstrasyonu oluşturduktan sonra kullanmak veya düzenlemek için PNG, JPG veya SVG gibi çeşitli formatlarda kaydedebilirsiniz.

Hangi Programları Kullanabilirsiniz?

Yapay zekâ kullanarak çizimler ve illüstrasyonlar oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli programlar ve çevrimiçi platformlar vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için sıraladık:

  • Adobe Fresco: Vektör (çizgi/nokta) ve raster (piksel) çizimler oluşturmak için yapay zekâ kullanan bir dijital illüstrasyon ve boyama uygulamasıdır.
  • DeepArt.io: Referans bir görüntüye dayalı olarak benzersiz ve stilize görüntüler oluşturmak için kullanılan çevrimiçi bir platformdur.
  • Pikazo: Çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı ünlü tablolara benzer temalarla harmanlayan Android ve İOS için bir yapay zekâ uygulamasıdır. 
  • Artbreeder: Çizimler ve illüstrasyonlar da dahil olmak üzere yapay zekâ kullanarak görüntüler oluşturmanıza ve geliştirmenize olanak tanıyan çevrimiçi bir platformdur.
  • Deep Dream Generator: Verdiğiniz komutun soyut ve gerçeküstü görüntülerini oluşturmaya yarayan çevrimiçi bir yapay zekâ platformudur.
  • Google AutoDraw: Google’ın “bunu mu demek istediniz?” önerisiyle yapay zekâyı birleştiren, komutlarınızı gerçek zamanlı önerilerle tamamlayarak çizimlere dönüştürebilen web tabanlı bir yapay zekâ aracıdır.

Bunlar, yapay zekâ ile çizim yapmak için kullanabileceğiniz popüler programlardan bazıları. Her programın kendine özgü özellikleri ve yetenekleri var. Yapay zekâ ile bir illüstrasyon oluşturmaya yönelik adımların, kullandığınız programa bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. Birden fazla programı deneyerek isteğinize en yakın olanı bulabilirsiniz.

Diğer gündem yazılarını okumak için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.