Bookinton

Özellikle İstanbul gibi yoğun kentlerin keşmekeşinden kendine zaman ayıramayan edebiyatseverleri birkaç günlük tatiller yaklaşırken tatlı bir telaş sarıyor: Acaba her gün bir kitap bitirebilir miyim? Yolculuk yaparken kulaklıklarımı takıp dinleyebileceğim kitabı nasıl seçeceğim? 

Günnur Aksakal Baykan

Malum, başlamak bitirmenin yarısıdır lafı kitaplar için geçerli değil ancak bu bir oturuşta bitireceğiniz kitaplar bulamayacağınız anlamına gelmiyor. 

Kısa tatillerde okurlarımız için hacmi az etkisi yoğun eserlerden oluşan bir liste hazırladık. Gelin, klasik edebiyat tutkunlarından çizgi roman müptelalarına dek tüm okurları sevindirecek kitap önerilerimize birlikte bakalım.

Bir Solukta Klasikler Dizisi

Yolculuk ya da kısa tatillerde klasik eserleri okumak istiyorsanız Yordam Edebiyat tarafından yayımlanan 20 kitaplık “Bir Solukta Klasikler Dizisi” uygun olabilir. Bu küçük ama etkili dizide, dünya edebiyatının unutulmaz yazarları, Türkçe edebiyatın usta kalemlerinin lezzetli diliyle sunuluyor. 

Çevirileriyle okurları başka ülkelerin edebiyat kapılarından geçiren isimler arasında Sabahattin Ali, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Mete Ergin, Nuri Yıldırım ve Ayşe Hacıhasanoğlu yer alıyor. 

Dizi kapsamında yayımlanan bazı yazarlarsa Gogol, Puşkin, Panait Istrati, Stefan Zweig, Çehov. Hem genç okurlar hem de klasik edebiyat düşkünleri için kolay erişebilirlik ve okunurluk politikasıyla tasarlanan eserlere göz atmakta yarar var.

Açıkhava Kitapları

Everest Yayınları tarafından yayımlanan “Açıkhava Kitapları” kent yaşamının hengâmesi içinde bunalan tüm edebiyat okurlarına sığınacak liman fırsatı veriyor. Cebe veya çantaya kolaylıkla sığacak ebatlarda çalışılan dizi kitapları, toplu taşımada ya da parkta okumayı sevenleri memnun ediyor. 

Merak edenler için Erhan Bener, Orhan Kemal, Sabahattin Ali, Melih Cevdet Anday gibi Türkçe edebiyatın önemli isimleriyle birlikte Victor Hugo, Mihail Bulgakov, Henry James gibi dünya edebiyatının tanınan ustaları dizi kapsamında yer alıyor.

Kısa Klasikler

Can Yayınları tarafından yayımlanan “Kısa Klasikler” edebiyatın köşe taşlarını listesine alıyor. Klasik kapak tasarımlarını son yıllarda değiştiren köklü yayınevi, Kısa Klasikler dizisinde de renkli ve modern tasarımları benimsiyor. 

Sun Tzu’nun Savaş Sanatı, Hoffmann’ın Altın Çanak, Flaubert’in Saf Bir Yürek, Henry James’in Ustanın Dersi gibi dünya edebiyatında yer edinen pek çok eser dizi kapsamında okurlarla buluşuyor. Bir oturuşta bitirilecek kadar kısa ancak okuru çarpan klasikler, dünya edebiyatı sevenler için güçlü bir okuma listesi sunuyor.

Japon Klasikleri

İthaki Yayınları tarafından yayımlanan “Japon Klasikleri” çeviri edebiyat tutkunlarına yeni bir soluk getiriyor. Dizide, son yıllarda dünya çapında yükseliş kazanan Japon edebiyatının önemli isimlerine yer veriliyor. Yazarlar arasında Osamu Dazai, Edogawa Rampo, Yamamato Tsunetomo, Natsume Soseki, Ogai Mori ve Şiro Hamao bulunuyor. Japon yazınını merak ediyorsanız tanışmak için oldukça iyi bir fırsat.

Başkomser Nevzat Çizgi Roman Serisi

Yıl ortası uzun tatilleri kitap okumakla geçirmek isteyen ancak polisiyeden vazgeçmeyen okurlarımızı da unutmadık. Türkçe edebiyatın üretken yazarlarından Ahmet Ümit, bu kez çizgi roman dünyasıyla bir araya geliyor. Üç kitaplık Başkomser Nevzat Çizgi Roman Serisi usta çizerler İsmail Gülgeç ve Aptülika’nın kaleminden okurlara ulaşıyor. Bakalım, bu kez Başkomser Nevzat’ın başına neler geliyor? 

Geceyarısı Kitapları

Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan “Geceyarısı Kitapları” sadece içerik değil konsept ve tasarımla da okur hafızasında yer etmeyi başarıyor. Dizi kapsamında Charles Baudelaire, Max Jacob, Flaubert, Marques De Sade gibi yazarların metinlerine yer veriliyor. Ayrıca Işık Ergüden, Enis Batur, Yiğit Bener gibi Türk edebiyatının tanıdık simalarına da rastlamak mümkün. Edebî çeşitlilik gözetilerek oluşturulan dizi; deneme, öykü, şiir, edebiyat eleştirisi, politik kitapları okumayı seven ve uykusunun kaçmasını göze alan tüm okurlara hitap ediyor. 

Sesli kitapları da unutmadık!

Sayfalar arasında kaybolmanın lezzeti başka ancak sesli kitaplar da çok hoş değil mi? Storytel, hem sesli kitaplara hem de e-kitaplara ulaşma imkânı veriyor. Bu tatil kitap okuma alışkanlığında yenilik yapmak isteyenler için üç saatten az süren sesli kitap önerilerimizi listemizin sonuna ekliyoruz.

  • Portakal Yokuşu, Asuman toprak Deniz, Holden Kitap
  • Annemin Kaburgası, Burçin Tetik, İletişim Yayınları
  • Kâğıt Gemiler, Ayşegül Çelik, Can Yayınları
  • Bonzai, Alejandro Zambra, Notos Kitap
  • Bir Katilin Güncesi, Kim Young-ha, Timaş Yayınları

Diğer gündem içeriklerini okumak için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın