Bookinton

Derya Ertok’un  Aralık 2020 yılında kurduğu Keşfet Kitap Kulübü her ayın son pazar günü saat 19.30’da toplanıyor. 90 dakika süren toplantılarda kulüp üyelerinin senelik olarak anket ve öneriyle seçtiği kitap hakkında değerlendirmelere, eleştirilere ve alıntılara yer veriliyor. Ertok bazı toplantılara kitabın çevirmen veya yazarını da davet ediyor. Gönüllülük esasına göre söz alınıyor ve konuşmada bir sınırlama yok.

Derya Ertok farklı mesleklerden sadece kadınların yer aldığı bu grupta değişik türlerden kitaplar okuyan kişilerin normalde okumadıkları türlerle tanışmasını ve kitaplar hakkında farklı okumalarla okuma deneyiminin zenginleşmesini amaçlıyor. 

Toplantılara devamlılık açısından üç ay üst üste katılmayan katılımcı kendi isteğiyle gruptan ayrılmak istediğini beyan etmiş oluyor. Ay içinde Whatsapp grubu üzerinden yazara, çevirmene, kitaba, tasarımına dair paylaşımlar yapılıyor. Kitaba emek verenlerin dünyasında bir yolculuğa çıkılıyor.

Anketler ve grup paylaşımlarıyla gelecekte okunacak kitapların listeleri derlenerek, en çok oy alan kitap bir sonraki ayın kitabı seçiliyor. 

Toplantılar şu an çevrimiçi devam etse de ileride yüz yüze devam edebilir. 

Kitap kulübünde şimdiye kadar, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş (Jose Saramago), Satranç (Stefan Zweig), Saatleri Ayarlama Enstitüsü (Ahmet Hamdi Tanpınar), Var mısın? (Doğan Cüceloğlu), İçimizdeki Şeytan (Sabahattin Ali), İnsan Olmak (Engin Geçtan), Dönüşüm (Franz Kafka), Martin Eden (Jack London), Değmez (İsmail Güzelsoy) okundu.2022’de Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Ufkun Öte Yanı, 1984, Nietsche ile Yürümek, Beyaz Gemi, Lale Otel, Şiddetsiz İletişim, Klara ile Güneş, Mağara, Plato, Burun ve Fayton kitapları okunacak.

Adı: Keşfet Kitap Kulübü
Buluşma Sıklığı: Ayda bir (Ayın son pazar günü saat: 19.30) 
Hangi Türde Okuyorlar: Roman, Biyografi, Öykü, Klasikler
Platform: Google Meet veya yazara göre tiyatro veya gezi buluşması.
Kimler Katılabilir: Herkese açık 
Katılımcı Sayısı: 50
Kurucu: Derya Ertok
Başvuru Linki: Stratejiye Dair Instagram hesabından iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Kitap Kulüpleri için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.