Tezer Beğenmiş

Tezer Beğenmiş

Tezer Beğenmiş, uzun yıllar özel sektörde finans bölümünde çalıştı. 2019 yılından beri açmış olduğu YouTube kanalında kitaplar ile alakalı farklı içerikler üretiyor.

Roman, hikâye türünde eserler incelese de tarih, felsefe ve biyografi türünde farkındalık yaratan kitaplara daha fazla zaman ayırıyor. Kısa süreli farklı şehirlerde yaşama deneyimi olsa da doğduğundan (1984) beri İstanbul’da
yaşıyor.

Bookinton Kitap Platformu’nda editörlük ve bağımsız redaktörlük yapıyor. Farklı konularda öğrenmeye ve dijital ortamda içerik üretmeye devam ediyor.

 • Atatürk Üniversitesi - Açık Öğretim Fakültesi - Yeni Medya ve Gazetecilik
 • Finans Muhasebe
 • BAUSEM-Istanbul Institute - Editörlük Eğitimi
 • 0-1 Yıl
 • Redaksiyon, İçerik Editörlüğü

Kitap İncelemeleri

 • Böyle Gelmiş Böyle Gitmez – Aziz Nesin

  Aziz Nesin’in bizzat kaleme aldığı Böyle Gelmiş Böyle Gitmez öz yaşam öyküsü toplamda üç kitaptan oluşuyor. Sırasıyla Yol, Yokuşun Başı ve Yokuş Yukarı olarak üç farklı kitaptan oluşan öz yaşam öyküsü Nesin Yayınevinden çıkıyor. Aziz Nesin kendi yaşamını anlatmakla kalmamış, yaşadığı dönemin toplumsal koşullarına da ışık tutmuş.

 • O Zaman Gerçeği Nasıl Öğreneceğiz? – Şeyma Ünal

  İçindeki çocuğun sesini duyabiliyor musun? Eğer cevabın “Hayır,” ise Şeyma Ünal’ın Küsurat Yayınlarından çıkan O Zaman Gerçeği Nasıl Öğreneceğiz? kitabı tam sana göre. Henüz Şeyma Ünal ile tanışmadığını da biliyorum çünkü yazarın ilk kitabı.

 • Schopenhauer – David E. Cartwright

  İş Bankası Kültür Yayınlarının Dünyaya Yön Verenler biyografi serisinde yazarlardan filozoflara, tarihte önemli olaylara imza atmış imparatorlardan müzisyenlere kadar yaklaşık kırk kişinin hayatı kapsamlı bir şekilde incelenerek okura sunuluyor. Serinin yirmi beşinci sırasında Alman filozof, eğitmen ve yazar Arthur Schopenhauer var.

 • Sultanı Öldürmek – Ahmet Ümit

  Türk edebiyatının polisiye kategorisinde en çok okunan yazarlarından olan Ahmet Ümit’in Sultanı Öldürmek kitabı polisiye olmasının yanı sıra İstanbul’un Fethi ile alakalı tarihi bilgiler de içeriyor.

 • Jön Türkler – Feroz Ahmad

  Tarih kitapları okumanın en güzel yanı, geçmişi anlayıp bugün ile karşılaştırmamızı ve sonrasında gelecek hakkındaki öngörümüzü kuvvetlendirmesidir. İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan Jön Türkler kitabıyla Feroz Ahmad’ın gözünden Türk tarihinin önemli bir dönemi hakkında bilgi sahibi olurken günümüzle karşılaştırma fırsatı bulabilirsiniz.

   

  Tezer Beğenmiş / tezerbegenmiş@gmail.com

 • Aşk Dersleri – Alain de Botton

  Alain de Botton’un Sel Yayıncılık’tan çıkan Aşk Dersleri kitabını romantik bir aşk romanı sanıyorsanız yanılacaksınız çünkü eser tam olarak asla farkına bile varmadığınız bencil yanınızı bulup çıkaran ve sizi bununla yüzleştiren realist bir roman.

 • “Her Şey” Ayrı Yazılır – Küçük İskender

  Küçük İskender’in şiirlerini okumadan evvel bakış açısını, iç dünyasını ve biraz da olsa yaşamını okuyup anladığınızda şiirleri çok daha anlamlı gelecektir. İskender’i tanımak içinse  “Her Şey” Ayrı Yazılır kitabı güzel bir alternatif olabilir.

 • Kısa 20. Yüzyıl Tarihi – Sina Akşin

  Kısa 20. Yüzyıl Tarihi, dünyadaki tüm dengelerin değiştiği, iki büyük savaşın yaşandığı ve kimi imparatorlukların kurulurken, kimilerinin yok olduğu bir yüzyıla genel bir çerçeveden bakmanızı sağlıyor. Bununla birlikte çeşitli coğrafyalarda yaşayan insanların bu olaylardan ekonomik, sosyolojik, psikolojik ve kültürel açıdan nasıl etkilendiğini de okuyoruz.

 • Martin Eden – Jack London

  Farklı türler kaleme alan Jack London’ın sıklıkla çok satanlar listesinde karşımıza çıkan kitaplarından biri olan Martin Eden aşk romanı olmasının yanı sıra, içerisinde otobiyografik ögeler de barındırdığı için, tutkuyla ve pes etmeden yazmaya devam eden bir gencin, yazar olma yolculuğunu da anlatıyor.

 • Bir Ömür Düşünmek – Ahmet Arslan

  Bir Ömür Düşünmek adlı nehir söyleşideki sorular sayesinde, ülkemizdeki değerli felsefecilerden Ahmet Arslan’ı tanımanın ve felsefi bilgiler edinmenin yanı sıra, felsefenin günlük yaşamdaki önemini de öğreniyoruz. Mücadele ile geçen yaşam öyküsünün yer aldığı bu söyleşiden, bakalım sizler nasıl ilham alacaksınız?