1993 yılında Şenay Haznedaroğlu ve Raşit Çavaş tarafından kuruldu. Türk ve dünya edebiyatından çağdaş yapıtlar, klasikler, popüler bilim kitapları, nitelikli gastronomi kitapları yayımlıyor. Oğlak’ın temel hedefi, Türkiye için satış kaygısı gütmeksizin okurların hak ettiği, yazarların beklediği kalitede kitaplar basmak.

Yalnızca kitap seçiminde değil üretiminde de kaliteyi göz önünde tutarak, yerli-yabancı seçkin yazarların eserlerinde titiz ve usta çevirmenlerle çalışıyor; kapağı gibi bütün bir kitabı usta grafik sanatçılara tasarlattırıyor. Gastronomi, Maceraperest Kitaplar, Oğlak Klasikleri ve Bilimsel Kitaplar olmak üzere dört ana kanaldan üretim yapıyor.

Nevin Halıcı, Vefa Zat, Deniz Gürsoy gibi konusunun uzmanı yazarların yanı sıra dünyanın en önemli gastronomi kitabı olarak kabul edilen Larousse Gastronomique’in de yayımcısı.
Oğlak’ın çağdaş Türk edebiyatı kitapları, Can Orhun, Daryo D. Beskinazi, Lale Tara, Deniz Kavukçuoğlu ve Selçuk Erez ile zenginleşerek devam ediyor. Maceraperest Çizgiler ile Türkiye’de çizgi romanı da yeniden gündeme taşıyor.

www.oglak.com