Bookinton

“Mustafa Kemal İngilizleri yeninceye kadar Tanrı’yı da İngiliz sanıyordum” alıntısı ile başlayan Mahatma Gandi – Sevgi Dünyadaki En İncelikli Güçtür kitabı, Gandi’nin hayatı kadar etkileyici bir tarzda yazılmış.

Belgin Elmas / belgin.aydin@tedu.edu.tr

Mahatma Gandi – Sevgi Dünyadaki En İncelikli Güçtür kitabını okurken sadece Kurtuluş Savaşımızın inanılmaz öyküsünün kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham alarak Hindistan’ın mucizevi bağımsızlık mücadelesini başlatan Mahatma Gandi’nin hayatını öğrenmekle kalmıyor, hayata dair pek çok şeyi de sorguluyorsunuz.

Gamze İyem’in ilk göz ağrısı Mahatma Gandi’nin mucizevi hayatını anlattığı kitap, yaşamın dualitesini bir kez daha gözler önüne seriyor. Bir yanda ölesiye ve öldüresiye kötülük, sömürücülük, sevgisizlik, diğer tarafta sonsuz sevgi, inanç ve adanmışlık. Bir taraftan insanlık nasıl bu kadar acımasız ve zalim olabilir diyorsunuz, nasıl masum insanları hatta çocukları göz göre göre katledebilir diyorsunuz, diğer taraftan Gandi’nin adaletin geç de olsa gerçekleşeceğine dair sonsuz inanışını, ölüme karşı korkusuzluğunu, bir davanın uğruna gitmenin, insanlık uğruna çabalamanın yüceliğine tanıklık ediyorsunuz. 

Şiddetsiz direnişin lideri: Gandi

Kendisine her tür kötülüğü yapanlara karşı bile en büyük savunması şiddetsiz direnişi oldu Gandi’nin hep. Affedebilmenin gücünün canlı kanıtıydı. Sadece kendisi bunlara inanmakla kalmadı, yüz milyonlarca insana örnek olarak onların ayakta durup özgürce, insanca yaşayabilmesine liderlik etti. Üstelik Gandi tüm bunları mütevazılıkla, nezaketle, büyük bir incelikle yaptı. Gandi “Zayıf insanlar affedemezler. Affetmek güçlülere ait bir özelliktir,” dedi. Hayatı boyunca da kendisine en acımasızca davrananlara karşı bile uygulayabildiği örnek bir hayat yaşadı. Çektiği tüm acılara, gördüğü işkencelere rağmen şiddete başvurmadan politika yapılabileceğini ve hakların savunulabileceğini kanıtladı. Aç gözlülük uğruna milyonların kanını göz kırpmadan dökenlere inat müthiş dehasıyla, “Dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez,” dedi.Hayatın dualitesi Gandi’nin talihsiz ölüm şeklinde ve uğruna hayatını adadığı halkının özgürlüğe kavuşmasını görememesinde de yatıyor. 

Gandi gibi mucizevi bir insanın gerçekten bu dünyadan geçmiş olmasına inanmak ne kadar zor değil mi özellikle günümüz insanı için? Günümüz tanrısını maddi güçle, şan şöhretle, bencil çıkarlarla sınırlayanlar nasıl anlayabilir ki insanlığa adanmış bir hayatın, aç kalınan günlerin, sessiz direnişlerin içindeki çığlığı? Geçici kötülüklerin, insanların hakkını yemenin, onları öldürmenin karşısında yürünülen bu yolda atılan her adımın verdiği o sonsuz manevi tatminin değerini?

Kitabın her sayfasında bir yandan yaşadığımız dünyada inanamayarak izlediğimiz gelişmeler karşısında nasıl oluyor da Gandi gibi, Mustafa Kemal gibi insanların bunca çabayla bize bıraktıkları mirası korumada bu kadar başarısız olabildiğimize şaşıyor, bir yandan da bireysel hayatlarımızdaki toleranssızlığımıza hayret ediyoruz. 

Mahatma Gandi biyografisi aynı zamanda bir motivasyon kitabı 

Bir biyografi kitabı olarak yazılsa da yazarın, kitabını bir biyografi kitabından çok gerçek bir kahramanın motivasyon kitabı olarak tanımladığı kitapta umutlarımızı kaybetmemeye dair öğreneceğimiz pek çok şey var. Ne diyordu Gandi, “Bir kimse için olanaklı olan herkes için olanaklı.”O zaman sevginin dünyadaki en incelikli güç olduğuna inananlara gelsin bu kitap. Savaşların, aç gözlülüklerin, hırsların, çıkarcılıkların, sömürücülüklerin bir an önce son bulup sevginin hâkim olduğu bir dünyada yaşamanın mümkün olduğuna inananlara…

Dilerim siz de okurken benim kadar keyif alır, benim kadar umutla dolarsınız. Bu dünyada mucizevi bir şekilde yaşamanın mümkün olduğunun kanıtını okuyarak siz de hayatınızı bir mucizeye dönüştürüşünüz belki de.

Gamze İyem Kimdir? 

Gamze İyem, kültür, sanat ve edebiyat dergisi Masa Dergi’nin genel yayın yönetmenliğini yürütüyor. “Mahatma Gandi – Sevgi Dünyadaki En İncelikli Güçtür” kitabı ise yazarın ilk ve tek kitabı.

Yayınevi: Destek Yayınları
Özgün Adı: Mahatma Gandi – Sevgi Dünyadaki En İncelikli Güçtür
Editör: Devrim Yalkut 
Tür: Biyografi
Sayfa Sayısı: 128

Diğer Okurdan içerikleri için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.