Bir kedi ile geçirilmiş zaman, asla vakit kaybı değildir.” der Freud. 4 Nisan Sokak Hayvanları Günü vesilesiyle, hayatımıza nereden ve nasıl dâhil olacağı belli olmayan bu tüylü dostlarımızın ilham kaynağı olduğu bir okuma listesi hazırladık ve Freud’a bir kez daha hak verdik.

Özlem Aslan

Her kedi dostunun kedilerle tanışması farklı ve bence bir o kadar da kaderseldir. Nasıl yaparlar bilinmez ama her zaman tam zamanında hayatınıza dâhil olurlar -isteyin ya da istemeyin- gelir o minicik burunları ve uzlaşmaz tavırlarıyla hayatınızın başköşesine kuruluverirler. Ve en önemlisi, siz bunun ne zaman ve nasıl olduğunu anlamadan, kendinizi ona adamış hâlde bulursunuz. 

Benim gerçek bir köpek düşkünüyken, iflah olmaz bir kedici olma sürecim de böyle gelişti. Sarı kafalı, geveze, kendini kaplan sanan bir oğlan hayatıma zorla girdi, kapıdan kovdum bacadan indi, sonunda pes ettim. O zamanlar ön görememiştim ama iki kiloluk bir canlı beni hayata bağladı, iyileştirdi, törpüledi, kabullenmek gerekirse hizaya getirdi! Ki bu yönüyle de hayatımın en şanslı yenilgisidir. Kuşkusuz okuma ve yazma eyleminin de en iyi dostlarından biri onlar. Sessizce bir köşesine kıvrıldıkları kitapları sizin için derledik.


Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın

Boşanmalardan sonra genelde bir türlü paylaşılamayan şey ya maldır ya da çocuk fakat bu kez paylaşılamayan şey bir kedi. Türlü oyunlar sonucu eski eşi Şinako’dan ayrılıp âşık olduğu Fukuko ile evlenen Şazo, kedisine çok düşkün, uysal ve saf bir adamdır. Eski kocasını süründürmeye ve gururunu kurtarmaya kararlı olan Şinako, eskiden pek sevmediği kedileri Lili’yi ondan geri ister. Fukuko da kediyi kıskanıp sorun çıkarınca Şazo çareyi kediyi eski eşine göndermekte bulur. Fakat bundan sonrası üçü için de beklenmedik olacaktır. Bu küçük transfer hayatlarını ve kararlarını yeniden sorgulamalarına neden olur. Okunması kolay, akıcı bir eser. Aşkın karanlık taraflarını işlemesiyle ünlü Tanizaki’nin bu kitabın ülkemizdeki yayıncısı ise Jaguar Kitap.


Felidae

Çete, tarikat, ayin, aşk, nefret, intikam; ne ararsanız burada, hem de bir kedinin, Francis’in başrolünde! Akılca kıt ve her yönden yetersiz bulduğu sahibi Gustav’ın yeni bir eve taşınmasıyla Francis’in de hayatı değişir. Yeni mahallesinde duyduğu kedi cinayetlerini aydınlatmaya kararlı olan Francis, mahallenin çömezi olmasına rağmen olayların üzerine cesaretle gider. Cinayetleri “konserve açacağı” olarak adlandırdıkları insanların işlediğini düşünen arkadaşları da vardır. Ancak işler göründüğünden daha da karışıktır.

Uluslararası bir Bestseller olan kitap, harika bir kurguya, benzersiz incelikte bir kara mizaha sahip. Okurken çok keyif alacağınızı ve bolca şaşıracağınızı garanti edebilirim. Kitabın yayıncısı Aylak Kitap, çevirmeni ise Selahattin Dilidüzgün.

Kitapları Kurtaran Kedi

Sessiz sakin, kitap kurdu bir lise öğrencisi olan Rintaro, anne ve babasından sonra, dedesini de ani bir şekilde kaybedince yapayalnız kalır. İçinde büyüdüğü, dedesinden sonra sahipsiz kalan Natsuki Kitapevi’nde ne yapacağını düşünürken, Tekir adlı yeşil gözlü bir tekir kedi çıkagelir. Kocaman ve konuşabilen bir kedidir bu, üstelik oldukça da sivri dillidir ve Rintaro’dan yardım ister. Büyülenmiş gibi kedinin peşine takılan Rintaro, büyülü üç labirentin olduğu bir evrene geçer, görevi insanların tutsak ettiği kitapları kurtarmaktır.

Kitabın yazarı Sosuke Natsukawa, yayıncısı ise Turkuvaz Kitap. Masalsı, su gibi akıp giden, çok tatlı bir kitap. Harika betimlemeler var. Yetişkinlere yazılmış bir masal kitabı tadında ama özellikle anime severlerin daha çok beğeneceğini düşünüyorum. Kitaptan çok beğendiğim bir alıntıyı paylaşmak isterim; “…yalnızca kendini kaptırarak kitap okudun diye dünyan genişleyecek sanma. Ne kadar bilgi depolasan da, kendi kafanla düşünüp, kendi ayaklarınla yürümedikçe her şey sahte ve gelip geçici şeyler olarak kalır.”

Ne Kitapsız Ne Kedisiz

“Kötüye karşı bir şeyler yapmaya çoğumuz istekliyizdir. Yersiz iyilikler yapmak daha mı az kötü?”

1995 yılında kaybettiğimiz kıymetli yazar Bilge Karasu’nun deneme türündeki bu eseri 1994’te Sedat Simavi Edebiyat ödülüne layık görülmüştü. Kitap sekiz ayrı denemeden oluşuyor. Baştan söylemem gerekir, harika ve uzun akisli bir kitap, yükte hafif pahada ağır cinsten. Metis Kitap tarafından yayımlanan bu kitap, parça parça okunan, tadı damakta uzun süre kalanlardan…


Bir Akdeniz Kedisinin Hatıraları

Kaş’ta yaşayan bir Yörük delikanlısı olan kedi Doli’nin ağzından, ailesi, çevresi ve hayat hakkında yazılmış bu güzel güncenin yazarı Şükran Yiğit. Kitaptaki kişileştirme çok doğal ve başarılı. Okurken kendinizi kaptırıp gerçekten günceyi bir kedinin tuttuğunu düşünebilirsiniz. Kitapta Doli’nin hayatından kesitlere tanık olabileceğimiz fotoğraflar da var. Kitap, İletişim Yayınları‘ndan çıktı.


Üzüm ve Diğer Şeyler

– “şşt ses çıkarma saklanıyorum. Nerde o?”
– koltukta uyuyo
– “beni aramıyo mu?”
– yo, unuttu saklambaç oynadığınızı
– “saklambaç mı oynuyoduk?”
– ha sen de mi unuttun?
– “neyi?”
– ?

Üzüm ve Diğer Şeyler ile ilk karşılaşmam sosyal medya yoluyla olmuştu. Anaç, olgun ve akıllı Üzüm. İlgi delisi, alıngan, yaramaz bir Trakyalı olan Ryuk. Ve onların insanı Yaşar, Ryuk’un deyişiyle “Yeşar”. Hayvanların ağzından yazılan açık ara en iyi ve gerçekçi kısa metinleri bence Taşkale yazıyordu, nitekim yazdıklarının kitaplaştırılmış olması çok güzel. Kitapta fotoğraflar ve diyaloglar var, arada açıp, okuyup keyifleneceğiniz türden bir kitap. Artemis Yayınları’ndan çıktı.


Üzgün Kediler Gazeli

“Köpek düz yazıdır, kedi ise bir şiir” der James Burden. Gerçekten onların her hareketinde ve bakışında ayrı bir derinlik ve zarafet vardır. “Mısır’a, Kiraz’a, Nar’a ve bütün sokak kedilerine” ithaf edilen Üzgün Kediler Gazeli, Metin Altıok Şiir Ödülü sahibi Şair Haydar Ergülen’e ait. Kitap, Kırmızı Kedi‘den çıktı. Sosyal medyada da sık sık alıntılarına rastlayabilirsiniz. “Küs Nefes” şiirinden bir alıntıyı şöyle bırakayım:

“Sana küstüğümde sen yoktun daha
Yokluğuna küstüm, sonra sen geldin
Kendime isteyemezdim seni öyle güzeldin
Şimdi varmışsın gibi küsüyorum yokluğuna”

Kedilere Dair

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Doris Lessing, bu kitapta, kedilerle çocukluğundan itibaren kurduğu kopmaz bağı bir anlatı şeklinde sunuyor. Kedilere bir psikolog gibi yaklaşan Lessing, onların karakterlerine büyük saygı duyuyor. Afrika’da geçen çocukluktan Londra’ya uzanan hayatında, şartları değişse de, kedilerin değeri hiç değişmemiş. Bu zevkli anlatıyı Metis yayımladı.

Kedi Gülüşü

Yazar Deniz Kavukçuoğlu kendi hatıraları, yazarlardan notlar, ünlü şairlerden alıntıladığı dizelerle çok hoş bir harman oluşturmuş. Kedilerin toplum hayatındaki yerinin tarihsel gelişimine de değinmiş, Patik ve Yumak adlı kedilerinden edindiği çok kıymetli ipucu ve tavsiyeler de var kitapta. Kediseverlerin oldukça beğeneceğini düşündüğüm bu kitabı Doğan Kitap yayımladı. 

Beğeneceğinizi düşündüğümüz diğer kedili kitaplarımızı da şöyle listeleyelim:

 • Çenesini Tutamayan Kedi – Lilian Jackson Brown
 • Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm – Zülfü Livaneli
 • Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stephane Garnier
 • Kediler Güzel Uyanır – Yekta Kopan
 • Dokuz Canlı Edward – Chrystine Brouillet
 • Gizliajans – Alper Canıgüz
 • Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi – Sam Stall
 • Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak 2 – Stephane Garnier
 • Kedi Mektupları – Oya Baydar

Çocuklarımızı da unutmadık, onlara hayvan sevgisi kazandıracak, rengârenk çocuk kitaplarını da listeledik:

 • Behiç Ak – Kedi Adası
 • Eğer Bir Kediciğe Kek Verirsen – Laura Numeroff
 • Unutkan Kedi Dombili – Judith Kerr
 • Bak Sen Şu Kedilere – Monika Filipina
 • Çok Yaramaz Kedi – Abeer Al-Taher
 • Evcil Büyücüler – Adam Jay Epstein
 • Kediler Okulu – Ünver Oral

Diğer Gündem içerikleri için tıklayın.