Bookinton

Marmaris Kitap Kulübü, 7 Nisan 2019 tarihinde Nazlı Şirvan Kuşcu tarafından kuruldu. Pandemide bir süre ara verse de şimdi Marmaris’in güzide mekânlarında kitap severleri buluşturmaya devam ediyor. 

Çok kalabalık olmayan, yüz yüze buluşmalar gerçekleştiren Marmaris Kitap Kulübü, her buluşmalarında Marmaris’in farklı bir mekânını tercih ediyor ve konuşmalar daha samimi bir şekilde geçiyor. Seçilmiş tek moderatör yok, daha eski üyeler ve genelde her buluşmaya gelenler, özellikle yeni gelenleri konuşmaya teşvik ediyor. 

Ayda ya da iki ayda bir yapılan toplantılarda herkesin tek tek kitap hakkında yorumları alınıyor ve bu yorumlar üzerinden ayın kitabı tartışılıyor.

Özellikle kitabın içindeki derin anlamları bulmak ve tartışmak çerçevesinde değerlendirme yapılıyor. Yazarın diğer kitaplarını okumuş olanlar varsa, yazarın tarzı da değerlendirmelerde yorumlanıyor. 

Kitap ve yazar hakkında ne kadar fikir çeşitliliği olursa buluşmalar o kadar hareketli ve heyecanlı geçiyor. Bu nedenle önce farklı fikirleri dinleyip sonra katılımcıların hangi fikre kendini daha yakın bulduğu sorulabiliyor. 

Kurucu Nazlı Şirvan Kuşcu, kulübü neden kurduğunu şöyle anlatıyor, “Kitap okumak benim için ilkokuldan beri büyülü bir dünyaydı ve küçük yaşta alıştığım için hayatımın ne kadar yoğun bir döneminde olduğum fark etmeksizin ya da okuduğum kitabın edebî değerinin ne seviyede olduğunu düşünmeden, o anda ihtiyacım neyse ona yönelerek okumaya hep devam ettim.

Hatta çocukken hep yemek yerken kitap okuduğumdan, hâlâ ne zaman tek başıma yemek yesem mutlaka okuyacak bir şey ararım. Ayrıca çocuk kitabı yazarlarının çok farklı kafa yapıları olduğunu düşünüp farklı bir hayranlık duyarım. Özellikle Astrid Lindgren ve Roald Dahl benim için çok farklı yerdeler. Bunları anlatma sebebim, özellikle çocuklarını kitap okumaya yönlendirmek isteyen ebeveynler için…

Hiçbir şey zorlamayla güzel değil ancak doğru kitaplarla çocuğunuz kendi büyülü dünyasını kurabilirse bir daha, ara verse bile, kaybetmeyeceği bir alışkanlık kazanabilir.

Bir de şunu söylemek isterim. Genelde kitap okuma alışkanlığı yüksek olan kişilere tavsiye çok sorulur. Ancak özellikle kitap okuma alışkanlığı daha oluşmamış birine tavsiye verirken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, öncelikle onu okumaya alıştırmak gerektiğidir. Yani daha yeni başlayan birine Karamazov Kardeşler tavsiye edersek, onu kitap okumaktan soğutabiliriz çünkü kitap okumak da seviye seviye gidilmesi gereken bir alışkanlık. Kişi, zaten bu alışkanlığı kazanıp bu dünyanın içine girdikçe kendini geliştirmek ve daha farklı tarzları deneyimlemek isteyecektir.” 

Kitap seçimi neye göre yapılıyor?

Marmaris Kitap Kulübü, az katılımlı bir grup olduğundan ve her seferinde yeni katılımcılar eklendiğinden farklı kişilerin önerilerini dikkate alarak oylama usulüyle kitap seçiyor. Yazarın tarzı veya olay örgüsünün derinlemesine tartışılabileceği kitapları daha çok tercih ediyorlar.

Farklı kişilerin farklı tarzları sunması, belki diğerlerinin okumayı hiç tercih etmeyecekleri kitaplara şans vermelerini sağlarken aynı zamanda onlara ve kulübe de değişik bir bakış açısı kazandırıyor.

Şimdiye dek hangi kitapların analizleri yapıldı?

 • 2019 Nisan – Stefano D’ Anna – Tanrılar Okulu
 • 2019 Haziran – Tevfik Uyar – Safsatalar
 • 2019 Ağustos – Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan
 • 2019 Eylül – Michael Ende – Momo
 • 2019 Ekim – Irvin D. Yalom – Nietzche Ağladığında
 • 2019 Aralık – Sylvia Plath – Sırça Fanus
 • 2020 Şubat – Nikos Kazancakis – Zorba
 • 2020 Kasım – Arundhanti Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı
 • 2022 Ocak – John Fowles – Koleksiyoncu
 • 2022 Mart – Pınar Kür – Asılacak Kadın
 • 2022 Nisan buluşmasında Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya değerlendirilecek. 

Buluşma tarihleri Instagram’dan paylaşılıyor. 

(Buluşmalar yüz yüze gerçekleştiğinden pandemi süresince uzun süre ara verildi.)

Kulübün Adı : Marmaris Kitap Kulübü
Kulübün Kuruluş Tarihi : 7 Nisan 2019
Buluşma Sıklığı : Ayda bir ya da iki ayda bir
Hangi türde okuyorlar: Genelde roman tercih ediyor. Her katılımcının seçim hakkı olması önemli. Önerilenler sonucunda en çok oy alan kitap seçiliyor.
Platform : Yüz yüze
Kimler katılabilir : Herkese açık ve ücretsiz
Katılımcı sayısı : Whatsapp grubumuzda 31 kişi var. Yüz yüze buluşmalarda ise 8-10 kişi oluyor. 
Kurucu: Nazlı Şirvan Kuşcu

Marmaris Kitap Kulübü’ne katılmak için tıklayın.

Instagram: @marmariskitapkulubu

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.