Lale Otel romanı bana Livaneli’nin şu dizelerini hatırlatıyor: “Dünyayı güzellik kurtacak / Bir insanı sevmekle başlayacak her şey.”

Pınar Taşcı

Nebahat Vanizor’un ilk romanı Lale Otel, 2020 yılının Ağustos ayında okuyucu ile buluşmuştu. Beş Şubat Yayınları tarafından basılan roman ilk bakışta tutkulu bir aşk hikâyesi olarak görünse de aslında bundan daha fazlasını içeriyor. Zincirleme bir iyilik ve sevgiyle beraber büyüyen mutluluklar, yüzümüzde tebessüm oluşturarak bizi olay örgüsüne dâhil ediyor.

Lale Otel’in ana karakterlerinden biri Nil, güçlü bir kadın. Önemli bir hastalık atlatmış, ihanetle yüzleşmiş ve uzun bir zaman kederini taşıyacağı annelik duygusu ile hayata tutunmaya çalışıyor. Aynı zamanda bir akademisyen. Güçlüklerle yoğrulsa da yanında daima dağ dibi duran anne, baba ve kız kardeşe sahip olması Nil’in en büyük şansı. Diğer ana karakter ise Sinan. Nil ve Sinan tanıştıkları Lale Otel’de birbirlerinin hayatlarını güzelleştirmeye başlıyor ve denir ya, “Kader ağlarını örüyor” diye…  

Mardin esintisi

Roman İstanbul, İzmir ve özellikle Mardin’de geçiyor ve yazar bir anlamda Mardin’i de tanıtıyor okuyucuya. Mardin sokaklarından, yemeklerinden, telkari el işlemelerinden  bahsediyor satır aralarında. Romana ismini veren Lale Otel de Mardin’de ve hüzünlü bir hikâyesi var bu mekânın. Nil’in otel odasındaki balkonundan görünen Mezopotamya Ovası’nın güzelliğine ve sakinliğine şahit oluyoruz. Yıllar öncesinden yarım kalmış bir aşk, Nil ve Sinan’la tamamlanıyor bu tarihi ve mistik ortamda.

Lale Otel’i bazı açılardan severek okudum. Özellikle duyguları dozunda yansıtmaya çalışması, ne çok abartarak ne de çok yüzeysel bırakmaması hoşuma gitti. Bir yandan mistik bir yandan gerçekçi konuları bütünlük içinde okuyucuya sunmuş olması da güzel. Fakat redaksiyon anlamında çok daha iyi olabilirmiş. Ne yazık ki yazım yanlışları okuyucunun dikkatini fazlasıyla dağıtabilir. Bununla beraber bazı kısımların romanın bütününe bir katkısı olmadığını da söyleyebilirim.

Nebahat Vanizor Kimdir?

1970 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu. Ortaokulda yazar olmaya karar verip edebiyat okumak istemesine rağmen iktisat okumak zorunda kaldı. Finans sektöründe profesyonel iş yaşamına devam etmekle birlikte içindeki yazma aşkı bitmediği için ilk romanı Lale Otel’i yayımladı. On altı yaşındaki kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor. 

Daha fazla Okurdan kategorisi içeriği için tıklayın.