Sanatçılar ve Dünya – Brigitte Labbé

Düzenleyen: Elif Bengü Bozdemir

Begüm Saracel

Çıtır Çıtır Felsefe dizisinin 33. kitabı olan Brigitte Labbé’nin Sanatçılar ve Dünya kitabı, “Sanatçı kime denir?” sorusuyla okurlarını eğlendirirken düşündürtmek için Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Felsefenin, tarihin “düşünürler” sınırlamasından sıyrılıp hayatın her alanına ve her yaş grubuna hitap edecek şekilde genişlemesine katkı sağlayan Çıtır Çıtır Felsefe dizisinin yaratıcısı Brigitte Labbé, serinin 33. kitabı Sanatçılar ve Dünya ile çocuk okurlarını bir kez daha karşılıyor.

Labbé, Çıtır Çıtır Felsefe serisiyle çocuk okurlarına felsefeyi sevdirerek felsefi bakış açısının hayatın içinde nasıl kullanılabileceğini öğretmeyi hedefliyor. Yazar, Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlanan ve raflardaki yerini  33. kitap olarak alan Sanatçılar ve Dünya ile bu sefer “Sanat” ve “Sanatçı” kavramlarını ele alıyor. “Sanatçı kimdir?” sorusundan yola çıkarak sanatçının yaratıcılığıyla; yani sanatıyla dünyayı değiştirme, dönüştürme gücünü büyük bir ustalıkla anlatan yazar Labbé, okurları müzelere, konserlere, galerilere davet ederken ünlü sanatçıları da yakından tanımalarını sağlıyor.

Kavramlar sade bir dille kaleme alınmış minik öyküler, örnekler, zekice hazırlanmış sorular ve diyaloglar aracılığıyla çocuklara aktarılıyor. Ayrıca, Jacques Azam’ın renkli çizgilerinin de eşlik ettiği bu öğretici kitap, çocuklara keyifli vakit geçirterek sanatın gücü ve dönem dönem toplumlara olan etkisi üzerine düşünmelerine olanak tanıyor. Bununla birlikte sadece çocuklar için değil felsefi konulara ilgi duyanlar için de temel bir nitelik taşıyor.

Arka kapaktan

Her şeyin hızla gelip geçtiği, çarpışıp kesiştiği dünyanın gürültüsü içinde, sanatçı mola verip, bir seçim yapar: Bir hareket, bir duygu, bir an, bir şekil, bir ışık, bir renk, bir fikir seçer. Sanatçı, dünyanın gürültü patırtısı içinden bir resim, bir heykel, bir fotoğraf, bir müzik, bir dans, bir şiir, bir tiyatro oyunu, bir roman çıkarır ve bize, “Dur, bak, dinle,” der.

Brigitte Labbé kimdir?

1960 yılında Fransa’da doğan yazar Brigitte Labbé, iletişim sektöründe çalıştıktan sonra Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu ve burada profesör unvanı aldı. Henüz bir öğrenci iken çalışmalarını karışık felsefi kavramları çocuklara aktarabilmek üzerine yoğunlaştıran yazar, Çıtır Çıtır Felsefe dizisinde, çocuklara felsefenin sürekli kendini yenileyen bir sorgulama olduğunu ve hayatın nasıl sorgulanarak yaşanması gerektiğini göstermek istedi. Okullarda, kütüphanelerde ve kafelerde, çikolata, kurabiye ve şeker eşliğinde çocuklar için Çıtır Çıtır Felsefe günleri düzenleyip tartışmalar yapan Labbé, katıldığı ulusal ve uluslararası konferanslarda, yetişkinler için, çocuklara zor konuları anlatmak üzerine sunumlar gerçekleştiriyor. İstanbul’da da okullarda çocuklarla bir araya gelen yazar, müzisyen eşi Wassim Soubra ve iki kızıyla birlikte Paris’te yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Sanatçılar ve Dünya
Orijinal Kitap Adı: Les Artistes et Le Monde
Yazar: Brigitte Labbé
Çevirmen: Azade Aslan
Resimleyen: Jacques Azam
Orijinal Dil: Fransızca
Tür: Çocuk Edebiyatı
Yaş Sınırı: 8 – 12 yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 40 sayfa
Ebat: 13 x 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Çıtır Çıtır Felsefe serisindeki kitaplara gelen sansür hakkındaki haberimizi okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sanatçılar ve Dünya – Brigitte Labbé”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products