Kadınlar Cumhuriyeti – Özlem Özdemir

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Güntan

Begüm Saracel

Gazeteci yazar Özlem Özdemir’in Cumhuriyet’in 100. yılına adadığı kitabı Kadınlar Cumhuriyeti – Bilimin Öncü Kadınları, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilklerine imza atan bilim kadınlarının hayatını okuyucuya anlatmak üzere Doğan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2023
Kategoriler:

İnceleme

Hayatı boyunca Cumhuriyet ve kadın konularını ele almış bir yazar olan Özlem Özdemir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümüne özel, bu süreçte aktif rol oynayan kadınlara odaklanıyor. Cumhuriyet tarihinin ilklerine imza atmış 11 bilim kadınının zorlu yaşam öykülerini aktaran yazar, onlardan bir sonraki kuşağa mensup Türkan Saylan’ı da gerçek bir “Cumhuriyet kadını” olarak gördüğünü belirterek kitaba dâhil ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktorundan veterinerine, kimyagerinden gök bilimcisine kadar gurur kaynağı olan kadınların türlü eşitsizliğe rağmen gösterdikleri müthiş çaba, Cumhuriyet’in kadınlar için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Cumhuriyet’i bir “kadın devrimi” olarak gördüğünü söyleyen Özdemir’in, Kadınlar Cumhuriyeti’nde yer verdiği kahramanları, yüzyıllarca eğitim hakkından mahrum bırakılmış kadınların fırsat verildiğinde neler ortaya koyabildiğini gösteriyor.

Özdemir, kitabını geleceğin kadınlarına umut ve ilham vermesini dileyerek “kendinden sonra gelenlere yol açan tüm kadınlara” armağan ediyor. Koşullar ne kadar sıkıntılı olursa olsun özgürleşmekten ve öğrenmekten yorulmayan herkese cesaret verecek bir kitap.

Arka kapaktan

Cumhuriyet’in 100. yılında “yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz bir şey var”: Cumhuriyet özgürlük demek, çoğulculuk demek, din ve vicdan özgürlüğü demek, bilim demek, gelecek demek, aydınlanma demek. Ama Cumhuriyet en çok da kadın demek. Dört duvar arasından çıkardığı kadınları hayatla buluşturduğu, ülkenin eşit yurttaşları haline getirdiği ve en çok kadınlar tarafından inatla, dirençle savunulduğu için.

Özlem Özdemir’in, Cumhuriyet’in özgürleştirdiği hayat sayesinde eğitim hakkına kavuşan, iyi bir kısmet ve biçki nakışla sınırlanan varoluşlarını laboratuvarlara, akademi kürsülerine, amfilere, sokağa taşıyan bilim kadınlarının hayat öykülerini yazdığı Kadınlar Cumhuriyeti, görkemli bir tarihi gerçek anlamıyla kavramak, Cumhuriyet’in 100. yaşını bütün coşkusuyla kutlamak isteyenlerin baş ucu kitabı olacak.

Özlem Özdemir kimdir?

1979 yılında Balıkesir’de doğan Özlem Özdemir, 2000 yılında gazetecilik kariyerine başladı. Kariyeri boyunca Posta, Akşam, BirGün, Cumhuriyet, Oda TV, Bayan Yanı, Varlık, İstanbul ArtNews, Milliyet Sanat gibi çeşitli basın yayın organlarında yazılarıyla yer aldı. YOL TV ve KRT TV’de kültür sanat programları hazırlayıp sundu. Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen ve Ayla Algan gibi önemli sanatçıların hayatlarını anlattığı Nokta Koymadan adlı belgesel projesini hazırladı. 2017 yılında gittiği Pekin’de Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nde editör olarak görev yapan Özdemir, Çin’de İz Bırakan Kadınlar adıyla bir radyo programını hazırlayıp sundu. Cumhuriyet Işığında Söyleşiler, İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları: Öncü Kadınlar, İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları: Öncü Erkekler, Benim Adım Afet ve Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü isimli kitapların da yazarıdır.

Künye

Yayınevi: Doğan Kitap
Kitap Adı: Kadınlar Cumhuriyeti – Bilimin Öncü Kadınları
Yazar: Özlem Özdemir
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Biyografi
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 200 sayfa
Ebat: 13,2 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kadınlar Cumhuriyeti – Özlem Özdemir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products