Kalpten Kalbe Reklam – Haluk Sicimoğlu

Yayınevi:

Düzenleyen: Nurçin Metingil

Haluk Sicimoğlu’nun reklamın başarısının, insanın denkleme tüketiciden öte bir şey olarak dahil edildiğinde mümkün olabileceğini reklamcılık deneyimleriyle anlattığı ve Ergün Gündüz’ün çizimleriyle de canlılık kattığı Kalpten Kalbe Reklam kitabı Elma Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Haluk Sicimoğlu’nun 35 yılı aşan deneyimlerine dayanarak yazdığı Kalpten Kalbe Reklam kitabında reklamın tüketici odaklı makineleşmiş düzenine bir baş kaldırı gibi duran başarı formülünü okurlarla paylaşıyor: Tüketici yoktur, insan vardır.

“Tüketici yoktur, insan vardır. Biz pazarlama insanları bu gerçeği unutmuştuk. Sanki insanların tüm yaptığı tüketmekti ve tüketerek var oluyorlardı. Tüm varlık nedenleri buydu. Zamanlarının hepsini de hangi kategoride hangi markayı tercih edeceklerini düşünerek geçiriyorlardı. Bizim de pazarlamacılar olarak görevimiz onları kendi markamıza yöneltmek ve türlü atraksiyonlarla onları manüpüle etmekti. Eğer pazarlama buysa ve ben yıllarımı buna verdiysem yazıklar olsundu.”

Kalpten Kalbe Reklam kitabında Sicimoğlu, insanı sadece bir tüketici gibi gören pazarlamacı anlayışının uzun vadeli bir başarı getiremeyeceğini paylaştığı marka hikâyeleriyle ortaya koyuyor. Her bir örnekte farklı bir anlayışa ve stratejiye işaret eden bu kitap, pazarlamada, reklamda gözünü başarıya dikmiş kişilere bir başucu kitabı niteliğinde.

Arka kapaktan

Benim mesleğe karşı iştahımı, hiçbir zaman sadece müşterinin bütçesi kabartmamıştı; benim mesleğe karşı iştahımı insanlara dokunabilme fırsatları kabartmıştı. İnsanları derinden anlamak, onların hayallerini, endişelerini, hayat tarzlarını anlamak, markanın hikâyesini anlatırken onların iç dünyalarına dokunabilmek, böylece onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek, mutlu etmek ve sonucunda bir duygudaşlık yaratmak. Zaten marka bunları yaptığı zaman başarılı oluyordu.

Satışlar bir sonuçtu, yan ürün gibiydi neredeyse. “Müşterinin parasıyla sevdiğiniz hikâyeleri anlatıyorsunuz, o kadar sanat yapmak istiyorsanız gidin sanatçı olun” eleştirisini ise hiç dikkate bile almıyorum.

“Kardeşim yazdığımız hikâye senin ürününü sattırdı mı? Senin markan araştırmalarda en fazla hatırlanan markalardan biri olarak çıkmıyor mu? Tüketici senin markanı kendisine yakın bulmuyor mu? Daha ne istiyorsun?”

Yazar Haluk Sicimoğlu, Kalpten Kalbe Reklam adlı kitabında 35 yıla varan reklamcılık deneyimini paylaşıyor. Reklamın sadece reklam olmadığının altını çiziyor, ünlü markaların ve kampanyaların arkasındaki hikâyeleri anlatıyor, genç reklamcılara ışık tutuyor ve reklamcılığa sığ bakışa yer yer isyan ediyor. Elma Yayınevi’nin yeni kitabı Kalpten Kalbe Reklam sizlerle…

Haluk Sicimoğlu  kimdir?

Haluk Sicimoğlu, ABD’de Akron Üniversitesi’nde pazarlama üzerine eğitim aldıktan sonra Florida’da Miami Üniversitesi’nde yine pazarlama alanında yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine 1988’de Manajans/Thompson’da araştırma bölümünde başladı ve müşteri ilişkileri alanında da deneyim kazandı. 1991’de ALICE/BBDO’ya geçerek Stratejik Planlama Direktörlüğü görevini üstlendi. 1992’de Türkiye’nin ilk stratejik marka planlaması şirketi olan FOCUS 4’ü kurdu. Reklamcılık Vakfı Başkanlığı görevini 2013 ve 2014 yıllarında üstlendi. Sicimoğlu, 2015 yılında dostlarıyla birlikte THAAT’S IT adlı yeni nesil bir eğitim, danışmanlık ve iletişim şirketi kurdu. Ayrıca Bilgi Üniversitesi Marka Okulu’nda Program Danışmanı ve Öğretim Görevlisi olarak görev yapıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ise yaratıcılık ve tüketici trendleri üzerine dersler veriyor. Aynı zamanda FC Barcelona’nın tutkulu bir taraftarı ve resmi üyesi.

Künye

Yayınevi: Elma Yayınevi
Kitap Adı: Kalpten Kalbe Reklam
Yazar: Haluk Sicimoğlu
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: İş ve Yönetim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 240 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kalpten Kalbe Reklam – Haluk Sicimoğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir