Saf Mutluluk – Joseph Campbell

Yayınevi:

Düzenleyen: Tezer Beğenmiş

Kişisel gelişim kategorisinde yer alan ve temelde mutluluk teması üzerinde duran, çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak görev yapan Joseph Campbell tarafından kaleme alınan eser Saf Mutluluk, Doğan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Mutluluk hepimizin sahip olmayı arzuladığı ancak nasıl sahip olunacağı üzerinde pek düşünmediği bir duygudur. Mutluluğun peşinden koşarken sıklıkla hata yapar, kendi mutluluğumuzu başkalarının mutluluğu ile kıyaslarız. Oysa başkalarının ne kadar mutlu olduklarını bilmemizin imkânsız olmasının yanı sıra, her insan için mutluluğa giden yol farklı bir sokaktan geçer.

Saf mutluluğun temelinde kendin olmak ve kendi yolunu bulmak yatar. Yazar eserde mitoloji ve psikolojiden yararlanarak okura bu yolda farklı bir pencere açıyor.

Kişisel gelişim kitaplarında kendin olmak ya da mutluluk ile alakalı farklı eserler okumuş olabilirsiniz ancak mitolojiyi evrenin müziği olarak tanımlayan Joseph Campbell, Saf Mutluluk adlı eserinde hem bu duygunun temel noktasından incelemeye başlıyor hem de mitolojinin ışığında farklı bir yol çiziyor.

Mitolojik bilgilerini tüm okurların anlayabileceği bir sadeliğe indirgeyen yazar insanlık tarihi boyunca kaybedilen şeyleri mitlerde yakalamanın bir yolunu buluyor.

Joseph dünyanın mitoloji alanındaki önemli otoritelerinden biridir ve daha evvel farklı yayınevlerinden çıkan çok sayıda mitolojik eserleri dilimize çevrilmiştir.

Arka kapaktan

“Yaşım ilerleyince bunları düşünür oldum. Varlığın ne olduğunu bilmiyorum. Bilincin ne olduğunu da bilmiyorum. Ama saf mutluluğun ne olduğunu biliyorum: şimdiki anda olmanın, kendiniz olmak için mutlaka yapmanız gereken neyse onu yapmanın verdiği yoğun duygu. Buna tutunabilirseniz, şimdiden aşkın olanın kıyısındasınız demektir. Paranız olmayabilir ama önemi yoktur.”

Mitolojinin temel işlevi insanın hayat yolculuğunda mutluluğa erişmesine yardımcı olmaktır. Campbell, Saf Mutluluk kitabında mitolojinin bu kişisel, psikolojik yanını inceliyor ve bireyin nasıl bir dönüşüm yaşayarak gelişebileceğinin ipuçlarını veriyor. Kendi patikanızı bulmaktan ve kendiniz olmaktan korkmayın.

Joseph Campbell kimdir?

1904’te New York’ta doğdu. Çocukluğunda kızılderililere duyduğu ilgi onu, dünyanın değişik çağlarına ait mitlerin karşılaştırmalı bilimine götürdü. 1925 ve 1927’de Columbia Üniversitesi’nde BA ve MA dereceleri aldı. Beş yıl Paris ve Münih’te Ortaçağ Fransızcası ve Sanskritçe üstüne çalıştı. Kaliforniya’da John Steinbeck ve Ed Ricketts’le Canterbury School’da ve 1934’ten itibaren 38 yıl Sarah Lawrence Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Carl Gustav Jung ve Sigmound Freud’dan etkilenen yazarın temel felsefesi “Mutluluğun peşinden git” deyişi ile özetlenir. Karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında da tanınan bir isimdir.

Birçok yayımlanmış yapıtı bulunan Campbell 1987 yılında öldüğünde Historical Atlas of World Mythology adlı dizinin ikinci cildi için Honolulu’da çalışıyordu.

Künye

Yayınevi: Doğan Kitap
Kitap Adı: Saf Mutluluk
Kitabın Orijinal Adı: Pathways To Bliss: Mythology And Personal Transformation
Yazar: Joseph Campbell
Çevirmen: Gamze Bulut
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Kişisel gelişim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 224 sayfa
Ebat: 13,7 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Saf Mutluluk – Joseph Campbell”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir