Beyin Daha Fazlasını İster – Dr. Daniel Z. Lieberman & Michael E. Long

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Arzunun kimyasalı dopamin hormonunun hayatımız üzerindeki güçlü etkisini merak ediyorsanız, Epsilon logosu ve Muhlis Ünal Salman çevirisi ile raflarda yerini alan “Beyin Daha Fazlasını İster” kitabı tam size göre.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2022
Kategoriler:

İnceleme

George Washington Üniversitesi profesörü, psikiyatrist Dr. Daniel Z. Lieberman ve Georgetown Üniversitesi öğretim görevlisi Michael E. Long’un birlikte kaleme aldığı Beyin Daha Fazlasını İster, beyinlerimizdeki sayısız kimyasaldan biri olan dopaminin, aşkı, cinselliği ve yaratıcılığı nasıl etkilediğini, insanın kaderini nasıl belirlediğini anlatıyor. Beyin Daha Fazlasını İster, neyi niçin yaptığımızı sorgularken davranışlarımızın ardındaki kimyayı görmemizi sağlıyor.

Dopamin: Mucize mi, tehlike mi?

Kazananların neden hile yaptığını, dâhilerin neden daha sık akıl hastalığına yakalandığını, neden neredeyse tüm diyetlerin başarısız olduğunu ve neden liberallerle muhafazakârların beyinlerinin farklı olduğunu içeren bir dizi olguyu açıklayan bir bileşen var: Dopamin.

Dopamin, daima daha fazlasını, daha fazla uyaranı ve daha fazla sürprizi isteyen arzunun kimyasalı. Bütün bunların peşindeyken onu ne duygu ne korku ne de ahlak durdurabiliyor. Dopamin her dürtümüzün; hırslı bir iş insanının başarı peşinde koşarken her şeyini feda etmesine ya da mutlu bir eşin yeni birinin yaşatacağı heyecan için her şeyi riske atmasına neden olan o küçük biyolojik etkinin kaynağı. Hem tüm organizmamız gibi mucizevi hem de hayli riskli.

Editörlüğünü Selin Aktuyun’un üstlendiği Beyin Daha Fazlasını İster okurlara, hayatları değiştirme potansiyeli olan önemli bilgiler sunuyor.

Daniel Z. Lieberman hakkında

Dr. Daniel Z. Lieberman, George Washington Üniversitesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’nde klinik ilişkilerden sorumlu profesör ve başkan yardımcısı. Caron Vakfı Araştırma Ödülü sahibi, Amerikan Psikiyatri Birliği’nin seçkin üyesi Dr. Lieberman, davranış bilimi üzerine 50’den fazla bilimsel rapor yayınlamış. ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı, ABD Ticaret Departmanı, Uyuşturucu ve Alkol Politikası Ofisi için psikiyatrik konular hakkında danışmanlık yapan, CNN, C-SPAN ve PBS’e akıl sağlığı üzerine röportajlar veren Lieberman psikiyatri eğitimini, tıp diplomasını aldığı New York Üniversitesi’nde tamamlamış.

Michael E. Long hakkında

Fizikçi olarak eğitim gören Michael E. Long, ödüllü bir konuşma yazarı, senarist ve oyun yazarı. Çoğu New York sahnelerinde olmak üzere 20’den fazla oyunu sahnelenmiş. Slamdance Film Festivali’nde senaryo yazarlığı dalında büyük ödülün finalisti olarak onurlandırılmış.  Kongre üyeleri, ABD kabine sekreterleri, valiler, diplomatlar, şirket yöneticileri ve başkan adayları için konuşmalar kaleme alan, popüler bir konuşmacı ve eğitimci olan Long, Oxford Üniversitesi’ndeki bir açılış konuşması da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki dinleyicilere hitap ediyor. Murray State Üniversitesi’nde lisans, Vanderbilt Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alan Long, Georgetown Üniversitesi’nde yazı üzerine dersler veriyor.

KÜNYE
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Yazar: Dr. Daniel Z. Lieberman & Michael E. Long
Orijinal Adı: The Molecule of More
Orijinal Dili: İngilizce
Çeviren: Muhlis Ünal Salman
Editör: Selin Aktuyun
Dizi: Kurgu dışı    
Tür: Bilim  
Sayfa Sayısı: 268
Ebat: 13,5 x 21 cm
TR Baskı: Mayıs 2022

Diğer Yeni Çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Beyin Daha Fazlasını İster – Dr. Daniel Z. Lieberman & Michael E. Long”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir