Güngezgini – Fábio Moon, Gabriel Bá

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Yazan: Bilgen Ülgen

Webmaster

Eisner ödüllü ikiz kardeşler Fábio Moon ve Gabriel Bá’nın ellerinden çıkan orijinal adı “Daytripper” olan, Türkçe’ye Güngezgini olarak çevrilen bir başyapıt.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 14 Nisan 2022

Orjinal Adı: Daytripper

Türü: Grafik Roman

Okur Yaşı: Genel Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Genel Okur Kitlesi

Çevirmen: Cenk Könül

Çeviri: ☺️

İmla: ☺️

Ebat: 16 X 24 cm

Kategoriler:

İnceleme

Bu çizgi romandan bahsetmek gerçekten zor. Çünkü çok etkileyici, çok çarpıcı ve çok gerçek. Zaten Gabriel Bá da çizgi romanın ön sözünde, Güzgezgini’ni anlatamayacağını bunun için okumanız gerektiğini, önemli olanın hisler olduğuna değiniyor.

Düşlediğin gelecek, seni her zaman o köşe başında beklemiyor olabilir. Hatta çoğunlukla, senin düşlerindeki o gelecekten çok daha farklı olduğunu görürsün. Buna hayat denir.” 

Baş kahramanımız Bras de Oliva Domingos. Kısaca Bras. Aslında çizgi roman denince herkesin aklına ilk süper kahramanlar geliyor, biliyorum. Fakat Bras bir süper kahraman olmadığı gibi oldukça sıradan biri. Brezilya’da yaşıyor ve ölüm ilanları yazarak geçiniyor. Hayali ise iyi bir yazar olmak.

Kitapta dokuz adet birbirinden bağımsız gibi duran fakat bütüne bakıldığında birbirileri ile çok da alakalı olduğunu göreceğimiz hikâye var. Her hikâyede Bras’ın hayatına yön verecek yeni deneyimlere şahit oluyoruz. Onun hayatı da tıpkı bizim hayatımız gibi. Çünkü hikâyenin birinde yeni biri ile tanışıyor, bir diğerinde evleniyor, birinde okuldan mezun oluyor, öbüründe bir kayıp yaşıyor. Belki de bu kitabın bu kadar güzel olmasının sebebi de bu. Biz de Bras gibi her hikâyede ölüp yeniden doğuyoruz, büyüyoruz, olgunlaşıyoruz.

 Kitap arka kapak yazısı ile türe hâkim olmayan okuyucuları dahi yakalıyor:

Hayatınızın gerçekten başladığı gün hangisiydi? Hayatınız, 21 yaşında, hayalinizdeki kızla tanıştığınızda mı başladı, yoksa 11 yaşındaki ilk öpücükle mi? Çocuğunuzun doğumuyla mı, yoksa ilk gençlik yıllarınızda hayatınızı nasıl yaşayacağınıza karar verdiğiniz anda mı?

Güngezgini’nde Bras’ın yaşamından ve hemen hemen her yaşından kesitler görüyoruz. Seçimlerini, vazgeçişlerini, yenilgilerini, başarılarını, kavgalarını görüyoruz.

Kitabı okurken bence herkes hayatının dönüm noktalarını düşünmekten kendini alamayacak. İlk ne zaman kalbimiz kırıldı, babamızla ya da annemizle ilk kavgamızı ne zaman yaptık, ilk ne zaman âşık olduk, hayatımızı planlayamayacağımızı ya da her şeyin plan dâhilinde gitmeyeceğini hangi olay öğretti bize? Sırf bu anları düşünmek için bile şahane bir fırsat bence bu kitabı okumak. Elbette çizimleri ve renkleri de çok güzel ve okumanın keyfini kesinlikle arttıran unsurlar bunlar. Zaten grafik roman okumanın tek kötü yanı var. O da hemen bitmesi. Fakat bu bitmiyor. Hikâyeler bitiyor, elbette son sayfaya geliniyor.  Fakat elinizin altında bir yerde kalıyor kitap, arada bir açıp bir hikâye okumanız, şöyle bir göz gezdirmeniz için resmen sizi dürtüyor. En azından bana öyle yaptı.

Gabriel Bá kimdir?

The Umbrella Academy, Casanova ve Güngezgini çalışmaları ile tanınan Brezilyalı çizgi roman sanatçısı Gabriel Bá, 5 Haziran 1976 yılında Sao Paulo, Brezilya’da dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda da kendisi çizgi roman sanatçısı Fábio Moon’un ikiz kardeşidir. (Wikipedia)

Fábio Moon kimdir?

Casanova‘daki çalışmaları ile bilinen Brezilyalı bir çizgi roman sanatçısı. Diğer çizgi roman sanatçısı Gabriel Bá’nın ikiz kardeşi. (Wikipedia)

Diğer kitap incelemeleri için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Güngezgini – Fábio Moon, Gabriel Bá”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products