Bookinton

Her cumartesi günü olduğu gibi bu hafta da kitaplığınızda yerini almak için raflarda sabırsızlıkla sizleri bekleyen yeni çıkan kitapları Bookinton olarak listeledik. İşte, karşınızda 16-21 Ocak haftasına ait yeni çıkan kitaplar listesi… 

Begüm Saracel

Bookinton editörleri olarak bu hafta da sizler için farklı yayınevi etiketleriyle raflardaki yerlerini almış farklı türdeki yeni çıkan kitapları listeledik.

Okurlarıyla tanışmak için can atan yeni çıkanlar listemizde bu hafta; okurlarını Türk resim tarihine doğru bir yolculuğa çıkaran bir romanın yanı sıra farklı alanlarda yazılmış 3 kurgu dışı kitap; zaman yönetimine dair pratik bilgiler sunan bir iş kitabı, leziz yemek tarifleriyle anıların hatıralardaki yerini tazeleyen gastronomi alanında kurgu dışı bir anlatı ve müziğin toplumsal hayatta yarattığı değişim ve dönüşümleri gözler önüne seren bir kültür tarihi çalışması yer alıyor. Ayrıca listemize, doğa içinde çıkılan minik gezilerle ebeveynleriyle eğlenceli vakit geçiren 5 yaş ve üzeri minik okurlar için de resimli bir öykü kitabı eklemeyi ihmal etmedik. 

Hadi o zaman, bu haftanın yeni çıkanlar listesinde yer alan bu kitaplara birlikte göz atalım…

Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi – Murat Gülsoy (Can Yayınları)

2023 yılının ilk ayında, çağdaş Türk edebiyatının önemli kalemlerinden olan Murat Gülsoy’un okurlarına bir armağanı var: Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Gülsoy, bu kez Türk resim tarihinin tozlu raflarına uzanıyor ve Ressam Vasıf’ın hayat öyküsünü anlatıyor. “Farklı yaşam tarzıyla toplum içinde var olmaya çalışan bir sanatçı, sanatıyla ne kadar görünür olabilir?” sorusunu akıllara getiren Ressam Vasıf’ın Gizli Aşklar Tarihi, Türk resim tarihine ve 1880’lerden bu yana yaşanan olaylara yer vermesiyle belgesel roman tadında bir okuma sunuyor. Ayrıca, kitabın içinde sizi tanıdık isimler de bekliyor. Hadi, onları daha fazla bekletmeden sayfaları çevirmeye başlayın.

Kitabın detaylı tanıtımını okumak için tıklayın.

20 Dakikada Zaman Yönetimi – Harvard Business Review (Optimist Kitap)

Zaman yönetimi, işleri yetiştirmek, proje yönetimi ve sanal iş birliği gibi yönetim konularında gelişmenize yardımcı olacak Harvard Business Review tarafından hazırlanan 20 Dakikada Serisi’nin ilk kitabı 20 Dakikada Zaman Yönetimi, zamanı doğru yönetmeniz konusunda sizlere pratik bilgiler sunuyor. Alanında uzman isimlerin rehberliğinde 6 başlık altında sunulan bu bilgiler, okura bir yandan zamanı bilinçli bir şekilde kontrol etmeyi öğretiyor bir yandan da  işlerin karmaşasının yarattığı stresi ve endişeyi azaltmasına da yardımcı oluyor. Optimist Kitap etiketiyle çıkan 20 Dakikada Zaman Yönetimi ile artık zaman size değil siz zamana hükmedebilirsiniz.

Kitabın detaylı tanıtımını okumak için tıklayın.

Anılar, Mutfaklar, Sofralar – Ayşe Pirhasoğlu Akbaş (Oğlak Yayınları)

Hem gastronomi alanında hem de anı türünde okuma yapmayı seviyorsanız ikisini tek bir kitapta bulabileceğiniz Oğlak Yayınları’ndan çıkan Anılar, Mutfaklar, Sofralar adlı kitap tam da size göre olabilir. Ayşe Pirhasoğlu Akbaş tarafından derlenen kitap, kırk üç ismin büyüklerinden onlara kalan yemek tarifleriyle birlikte o yemeklerle pişen anılarıda anlatıyor ve okurlarını geçmişe doğru lezzetli bir yolculuğa çıkarıyor. Kitaptaki her bir yemek tarifini ve o tariflerle birlikte hafızalara yer etmiş anıları okumak, tıpkı soğuk bir kış günü içtiğiniz sıcak bir çorba gibi sizin de içinizi ısıtmak için bekliyor. 

Kitabın detaylı tanıtımını okumak için tıklayın.

Portrede Saklı Tarih – Namık Sinan Turan (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)

Tarih ve müzikle ilgileniyorsanız, müziğin toplumsal hayatı şekillendiren faktörlerden biri olduğunu düşünüyorsanız akademisyen ve tarihçi Namık Sinan Turan’ın kaleme aldığı Portrede Saklı Tarih tam da aradığınız kitap olabilir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları etiketiyle çıkan Portrede Saklı Tarih: Toplumsal Tarih Merceğinden Müzik, tarihi bir sürecin içinde müziğe, müzik üretimine, müzisyenlere, müziğin yorumlandığı bağlamlara dair bir kültür tarihi çalışması sunuyor okurlarına. 3 kısımdan oluşan kitap geniş bir çerçeveden müziğin toplumdaki yansımalarını portreler aracılığıyla okurlarla buluşturuyor. 

Kitabın detaylı tanıtımını okumak için tıklayın.

5 Dakikalık Doğa Öyküleri – Gabby Dawnay (ABM Yayınevi)

Ormanın derinliklerinden gelen müziği siz de duyuyor musunuz? Peki, bu büyüleyici müziğin doğanın renkleriyle birleşerek ABM Yayınevi etiketiyle raflarda sizleri beklediğini söylesek… Gabby Dawnay’nin 5 Dakikalık Doğa Öyküleri, 5 yaş ve üzeri çocuklara ve içindeki çocuğu yaşatan büyüklere keyifli vakit geçirebilecekleri; doğa sevgisine, orman habitatına ve canlıların yaşamına dair cıvıl cıvıl 9 öykü sunuyor. Üstelik kitabın içinde okurlar için eğlenceli 1 sürpriz de bekliyor. Hadi, Mona K’nin çizimleriyle hayat bulan orman sakinleri sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyor. 

Kitabın detaylı tanıtımını okumak için tıklayın.

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.