Yayın dünyası pandemi sonrası insanların değişimini anlatan nefis kitaplar çıkarmaya devam ediyor. Liderlik dönüşüyor, insanlar fazla mesai ile mücadele ediyor, metaverse evreni eğitimde de hayatımıza giriyor. Bu değişimleri yakalamak için liderlik, insan kaynakları ve kişisel gelişim alanındaki kitaplardan sizin için mini bir seçki yaptım. 

Mürsel Çavuş 

Liderlik: Dünya Stratejisiyle İlgili Altı Ders

Yazar: Henry Kissinger  
Yayınevi: Runik Kitap
Çeviren: Ebru Kılıç

Diplomat veya devlet adamı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Henry Kissinger, bu kitapta yirminci yüzyılın altı büyük figürünün stratejilerini inceliyor ve liderlikle diplomasiyi birleştiren bir kuram ortaya koyuyor. Kitap New York Times Bestseller listelerine girdiği gibi Türkiye’de de en çok satan kitaplardan biri olmayı kısa zamanda başardı.

Kissinger hakkında minik bir dipnot koyalım; 1969–1975 yılları arasında ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı’ydı. 1973–1977 yılları arasında ise Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı yaptı, hâlâ ABD’nin en etkili dış işleri bakanlarından biri kabul ediliyor. Diplomasi adlı kitabı da bu alanda yazılmış en kült kitaplardan biri…  

İnsan Kaynakları Yöneticisinin El Kitabı

Yazarlar: Prof. Dr. Müjdat Şakar, Doç. Dr. Neslihan Okakın 
Yayınevi: BETA Basım Yayım

Personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçiş, insan kaynakları yönetiminde iş analizi, insan kaynakları yönetiminde planlama, işe alma süreci, iş sözleşmesinin yapılması, oryantasyon ve işe yerleştirme, zorunlu istihdam, iş sözleşmesinin sona ermesi, performans değerlendirme, iş güvencesi, ücretlendirme ve ücret yönetimi, iş hukuku açısından ücret gibi insan kaynaklarıyla ilgili aradığınız her başlığa ulaşabileceğiniz bu kitap da çıktığı anda en çok satan insan kaynakları kitapları arasına girdi.  

Metaverse Ortamında Stem Eğitimi

Yazarlar: Doç. Dr. Zeliha Tekin, Doç. Dr. Salih Gülen, Doç. Dr. İsmail Dönmez 
Yayınevi: Paradigma Akademi Yayınları

Eğitimde dijitalleşme ve metaverse teknolojilerinin (sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, 3D teknoloji, akıllı uygulamalar, yapay zekâ vb.) yaygınlaşmaya başlamasıyla insan gücünün niteliği de değişiyor. Bu kitapta insan kaynağına gerekli becerilerin kazandırılması ve insan kaynağının niteliğinin artırılması süreçlerinde yeni teknolojilere nasıl uyum sağlanabileceği ve metaverse ortamında eğitimin nasıl yapılabileceği anlatılıyor.  

Hayal Gücü

Yazar: Jim Davis  
Yayınevi: Yakamoz Yayıncılık
Çeviren: Dilay Perdahçı

Hayal gücü hakkında düşünmemiz gerektiği gibi düşünmeyiz. Genellikle bu kelime çocuklarla, sanatçılarla ve hayalperestlerle ilişkilendirildiğinden yetişkinlerin hayatından uzakta gibi görünür. Ancak hayal gücü, neredeyse yaptığımız her şeyin ve aldığımız her kararın arkasındadır. Bu kitapta insan beyni, hayal etmekteki olağanüstü yeteneği ve bu yeteneğin zihninizin potansiyelini keşfetmenize nasıl yardım edebileceği konu ediliyor. 

Hiçbir Şey Yapmama Sanatı: Çok Çalışmaktan, Fazla Mesaiden Nasıl Kurtulur ve Hayatın Tadını Çıkarırız

Yazar: Celeste Headlee  
Yayınevi: 
NOVA KİTAP
Çeviren:
Mervenur Vural

Kendimizi mutlu etmek için hararetle çalışıyoruz. Peki neden bu kadar mutsuzuz? Görünüşe göre, dahili bir soruna harici çözümler arıyoruz: Cezalandırıcı diyetlerde, üretkenlik uygulamalarında veya en son kişisel gelişim planlarında aradığımız şeyi bulamayacağız. Yapmamız gereken, kendimize nasıl zaman ayıracağımızı öğrenmek ve gerçekten değerli olanı yeniden tanımlamak.

Neden zamanımızı anlam yerine verimlilikle ölçüyoruz? Neden biraz ara veremiyoruz? Headlee, tarih, nörobilim, sosyal bilimler ve paleontolojiden temel alarak, zaman kullanımı, tembellik, sıkı çalışma ve hatta nihai hedeflerimiz hakkında uzun süredir devam eden varsayımları inceliyor ve tutunduğumuz alışkanlıkların bize zarar verdiğini ortaya koyuyor. 

Arianna Huffington bu kitap için, “Tükenmişliğin zehirli koşuşturmacasına karşı hoş bir panzehir,” diyor. 

Liderlik : Efsaneler ve Gerçekler

Yazar: Jeffrey Pfeffer  
Yayınevi: Peta Kitap Yayıncılık
Çeviren: Eda Pak

Liderlik; milyarlarca dolar yatırım, binlerce kitap, liderleri geliştirmeye odaklanan yüz binlerce blog ve konuşma ile muazzam bir girişimdir. Oysa gerçeklere dönüp baktığımızda çalışanların iş ilişkilerinin kesildiğini, üst düzey liderlerin sürekli değiştiğini, kariyer aksamalarını ve başarısız olan liderlik gelişim çabalarını görüyoruz. Jeffrey Pfeffer bu kitapta, liderlik endüstrisine parlak bir ışık tutarken, neden başarısız olunduğunu ve nasıl yeniden yükselinebileceğini gösteriyor. 

Liderlerin dürüst, özgün ve mütevazı olmaları, doğruyu söylemeleri, güven inşa etmeleri ve başkalarını da önemsemeleri için kendilerine verilen talimatlarla ilgili tüm yanlışlıkları ortadan kaldırıyor. Liderlikle ilgili pek çok hikâye ve efsaneyi farklı bir bakış açısıyla ele alarak kanıtlara daha bilimsel yaklaşıyor ve insanlara, kariyerlerine rehberlik edecek daha iyi bilgiler sunuyor.

Rahatlama Kitabı
Suyun Üstünde Kalmamı Sağlayan Düşünceler

Yazar: Matt Haig  
Yayınevi: Domingo Yayınevi
Çeviren: Kıvanç Güney

Gece Yarısı Kütüphanesi ve İnsanlar gibi sevilen kitapların yazarı Matt Haig, Rahatlama Kitabı’nda kendi deneyimlerinden öğrendiklerini, Marcus Aurelius, Emily Dickinson, James Baldwin gibi fikirleriyle ilham vermiş isimlerden edindikleriyle harmanlayarak yaşamın iniş ve çıkışları üzerine kısa ve umut dolu metinler sunuyor. Zihnin zindanlar yaratabileceğini ama yanında anahtarlarını da verdiğini gösteriyor bize. 

Mutluluğun ancak “olmanız beklenenleri” bir kenara bıraktığınızda filizlenebildiğini hatırlatarak, yaşama telaşı arasında şöyle bir yavaşlayıp var olmanın güzelliği ve tahmin edilmezliğinin değerini bilmeyi yüceltiyor.

Bir dostun aklına, sarılmanın huzuruna –ve en kötü zamanlarda bile umudu hatırlamaya– ihtiyaç duyduğunuzda elinizde olmasını isteyeceğiniz bir kitap.

Ünlü çizgi roman yazarı Neil Gaiman“Matt Haig insanlık halleriyle, onun aydınlık ve karanlığıyla empati kuruyor; mükemmel anlatılarını inşa etmek için renk paletinin tamamını kullanıyor,” diyor. 

Yetkisiz Liderlik
Birlikte Yükselmenin Gücü

Yazarlar: Keith Ferrazzi, Noel Weyrich 
Yayınevi: Mediacat Kitapları 
Çeviren: Ümit Şensoy

Küreselleşme ve dijitalleşmeyle iş hayatında tempo gittikçe artıyor. Şirket içi bürokrasilerle veya emir komuta zincirleriyle boğuşarak kaybedecek zamanımız yok. Usta yazar ve koç Keith Ferazzi bize bir çıkış yolu gösteriyor: Birlikte yükselmek. Geleneksel yapılarla erişilemeyecek verimlilik, işletme içi güven, karşılıklı hesap verebilirlik ve sorun çözme hızında artışlar birlikte yükselme yöntemiyle artık ulaşılabilir durumda.

Bu sistemde liderlik yapmak için yetki beklemenize gerek yok. Tek yapmanız gereken herkesi ortak bir misyonun etrafında bir araya getirmek. Unvanınız, konumunuz veya iş alanınız ne olursa olun, bu yeni dünyada yetkisiz liderlik yapabilme kabiliyeti yaşamsal önemde.

Ferrazzi uzun yıllara dayanan araştırmalardan ve CEO ve üst düzey yöneticilere koçluk alanında otuz yılı aşkın deneyimlerinden yararlanarak, iş arkadaşlarımızı ve paydaşlarımızı nasıl takım arkadaşlarımıza dönüştüreceğimizi ve iş yapma şeklimizi nasıl kökten değiştirebileceğimizi gösteriyor.

Diğer kitap öneri listelerini okumak için tıklayın.