Bookinton

Aralık ayında en iyi kitap önerileri konulu listeler bol bol paylaşıldı. Goodreads de her yıl olduğu gibi okur oylarıyla yılın en iyi kitaplarını seçti. Kitapseverlerin heyecanla beklediği seçim sonuçlarını kategorilerine göre değerlendirdik.

Sema Adalar Utkueri

Yeni yılın ilk günlerinde çoğu kitapsever gibi ben de listeler yaparım. Biten yılda okuduğum kitaplar, sevdiklerim, sevmediklerim, tekrar okumak istediklerim, satın aldığım ama okumaya fırsat bulamadıklarım iner raflardan. Sonra listelerimi birkaç farklı listeyle karşılaştırırım. Lit Hub ve The New York Times’ın editörlerinin seçimlerine güvenirim. Okur oylarıyla seçilen listelere bakmak da cazip gelir. Eh! O listelerin içine işin ticaretinin girdiğini bilirim ama beş küsur milyon oyla en iyi seçilen bir kitabı kaçırmış mıyım, listemde var mı merak ederim her fani gibi. 

125 milyon üyesi olan kitap öneri ve yorum sitesi Goodreads sektörü domine eden en önemli oyunculardan biri bu konuda. Vezir de eder yazarı rezil de. 14 yıldır her aralık ayında, okur oylarıyla belirlenen en iyi kitapları seçiyor. 2022’de 15-27 Kasım’da birinci tur, 29 Kasım- 4 Aralık arasında ise final turu yapıldı. Oy kullanan 5,779,854 kitapsever kategorilerine göre en iyi kitapları seçtiler. 

8 Aralık’ta açıklanan sonuçları ben kendi listemle karşılaştırdım. Siz de merak ediyorsanız 2022 Goodreads Okur Oyları ile Seçilen En İyi Kitaplar nelermiş buyurun birlikte göz atalım.

En İyi Kurgu: Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow – Gabrielle Zevin 

Aldığı oy sayısı: 90.971

Çok yakın iki çocukluk arkadaşı Sam ve Sadie’nin 30 yıla yayılan aşk hikâyesinin anlatıldığı Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow, Temmuz 2022’de Knopf tarafından yayımlandı. New York Times, Sunday Times, USA Today çok  satanlar listesine giren romanın sinema haklarının Temple Hill ve Paramount Studios tarafından satın alındığı duyuruldu. 

Kitabın çevirisi 2023 yılında April Yayıncılık tarafından raflarda yerini alacak.

Gabrielle Zevin’in Huysuz Kitapçı Fikry’nin İnanılmaz Hikayesi kitabı 2014 yılında Timaş Yayınları’ndan çıkmıştı. 

En İyi Gizem ve Gerilim: Hizmetçi (The Maid) – Nita Prose 

Aldığı oy sayısı: 78.403

Kanadalı Yazar Nita Prose, Ocak 2022’de Ballantine Books’tan çıkan ilk kitabıyla Goodreads En İyi Gizem ve Gerilim kategorisinin kazananı oldu. Reader’s DigestThe Washington Post, The Guardian, Glamour, PopSugar, She Reads, Kirkus Reviews tarafından da yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçilen Hizmetçi’nin film haklarının satıldığı açıklandı. 

Grand Regency Hotel’de hizmetçi olarak çalışan Molly’nin, temizliğini yaptığı odalardan birinde bir ceset bulmasıyla başlayan ve cinayet davasında baş şüpheli durumuna düşmesi ile devam eden gerilimi yüksek olaylar mizahi bir dille anlatılıyor. 

40’tan fazla dile çevrilen kitap ülkemizde Epsilon Yayınevi etiketiyle 2022’de raflarda yerini aldı.

En İyi Tarihi Kurgu: Carrie Soto Is Back – Taylor Jenkins Reid

Aldığı oy sayısı: 100.745

Taylor Jenkins Reid Carrie Soto is Back ile Tarihi Kurgu dalında üçüncü defa Goodreads okurlarının tercihi oldu.

Yazdığı 8 kitabın dördünün film haklarını satan Reid’in, kitap satışlarından elde ettiği başarının yanında her yazara nasip olmayacak bir özelliği daha var. Kendisi TikTok kullanıcılarının en çok sevdiği ve önerdiği yazarların başında geliyor. 2017 yılında yayımlanan The Seven Husbands of Evelyn Hugo adlı romanı, 2021’de TikTok fenomenleri tarafından keşfedilince New York Times çok satanlar listesine girmiş ve 37 hafta kalmayı başarmıştı. 

Carrie Soto is Back 2022 Ağustos ayında Ballantine Books’dan yayımlandı. Reid, yine 2022’de yayımlanan Malibu Rising romanında karşımıza çıkan ve pek de sevilmeyen yan karakter Grand Slam şampiyonu tenisçi Carrie Soto’yu yeni kitabında başrole taşımış.   

Taylor Jenkins Reid’in Yasak Aşkın Kanıtı ve Evet Dedikten Sonra kitapları 2021’de Yabancı Yayınları tarafından yayımlandı. 

En İyi Fantastik Kurgu: Gökyüzü ve Nefes Hanesi- Hilal Şehir 2 (House of Sky and Breath) – Sarah J. Maas

Aldığı oy sayısı: 105.718

Cam Şato, Dikenler ve Güller Sarayı serileri 37 dile çevrilen Sarah J. Maas, fantastik kurgu severlerin heyecanla beklediği Hilal Şehir serisinin ikinci kitabı Gökyüzü ve Nefes Hanesi ile yine kalpleri fethetmiş görünüyor. Kitap, Maas’a Goodreads En İyi Fantastik Roman kategorisinde 7. birinciliğini kazandırdı. 

New York Times, USA Today, Publishers Weekly, Los Angeles Times çok satan listelerinde de yerini koruyan Gökyüzü ve Nefes Hanesi, büyünün ve akıllı telefonların bir arada olduğu fantastik bir dünyada yarı insan yarı peri Bryce Quinlan’ın hikâyesini anlatıyor.

Gökyüzü ve Nefes Hanesi ve Sarah J. Maas’ın diğer tüm kitaplarının çevirisi, Dex Yayınevi tarafından okurları ile buluştu.

En İyi Romantik Kurgu: Book Lovers – Emily Henry 

Aldığı oy sayısı: 175.857

Emily Henry, Beach Read ve Tatilde Tanıştığımız İnsanlar kitaplarıyla New York Times çok satan listesinde bir numaraya yükselmişti. 2022’de Penguin LCC US’dan çıkan Book Lovers ile ikinci kez Goodreads En İyi Aşk Romanı kategorisinin kazananı oldu. 

Book Lovers, hayatı kitap okumakla geçen yazar menajeri Nora Stephens’in, kızkardeşinin yaşadığı küçük kasabaya gitmesini ve orada kendi hikâyesinin baş kahramanı olmasını romantik komedi tadında anlatıyor. 

Emily Henry’nin Kış Yaza Kavuşunca ve Tatilde Tanıştığımız İnsanlar kitapları Epsilon Yayınevi tarafından yayımlandı.

En iyi Bilim Kurgu: Sea of Tranquility – Emily St. John Mandel

Aldığı oy sayısı: 59.920

Emily St. John Mandel, 2014 yılında yayımlanan İstasyon On Bir adlı kitabıyla ABD Ulusal Kitap Ödülleri ve PEN/Faulner Ödülü finalisti olmuştu. Kanadalı yazar altıncı romanı Sea of Tranquility ile başarısını devam ettiriyor. 

1912’de İngiltere’de başlayan hikâye, zaman sıçramalarıyla, uzak bir gelecekte yaşanan pandemi sonrası mahvolmuş dünyada devam ediyor. 

Mandel’in, HBO Max dizisine de uyarlanan İstasyon On Bir adlı romanı, 2017 yılında Pegasus Yayınları tarafından yayımlandı.

En İyi Korku: Hidden Pictures – Jason Rekulak

Aldığı oy sayısı: 35.457

İmkânsız Kale (Impossible Fortress) ile 2018 En İyi Genç Yetişkin Romanı Dalında Edgar Ödülü finalisti Jason Rekulak ikinci romanı Hidden Pictures ile başarısını sürdürüyor. 

Netflix ile film hakları için görüşüldüğü duyurulan Hidden Pictures, korku türünün ilahı Stephen King’in de iltifatlarına mazhar olmuştu. Kitapta, Mallory Quinn’in bakıcılığını yaptığı 5 yaşındaki Teddy’nin çizdiği resimlerde doğaüstü güçlerin etkisinin olduğunu fark etmesi ve ipuçlarının onu uzun yıllar önce işlenen bir cinayetin sırlarını aralamaya sürüklemesi anlatılıyor. 

Rekulak’ın ilk romanı İmkânsız Kale 2019 yılında İthaki Yayınları etiketiyle raflarda yerini almıştı

En İyi Mizah: The Office Bffs: Tales of the Office from Two Best Friends Who Were There – Jenna Fischer, Angela Kinsey

Aldığı oy sayısı: 35.551

2005 yılında başlayan ve 9 sezon izleyicileri ekran başında tutmayı başaran TV dizisi The Office’i hatırlarsınız. Tüm zamanların en popüler ve bol ödüllü dizilerinden biri olarak kabul edilir. Dizinin unutulmaz başrol oyuncuları Jenna Fischer(Pam) ve Angela Kinsey (Angela)’in dostlukları  o günlerden beri devam ediyor.

İki arkadaş, yazdıkları The Office Bffs’te, senaryo yazımından, giyinme odası dedikodularına dizinin arka planında yaşananları, kendi dostluklarını, birlikte sundukları podcast hikâyelerini eğlenceli bir dille anlatıyor.

En iyi Kurgu Dışı: Atlas of the Heart: Mapping Meaningful Connection and the Language of Human Experience –Brené Brown

Aldığı oy sayısı: 34.200

Amerikalı profesör, konuşmacı, yazar ve podcast sunucusu Brené Brown’un 2010 yılında yaptığı TEDx sunumunu izlemenizi öneririm. “Kırılganlığın Gücü” başlıklı sunum binlerce insanın ufkunu, Brené Brown’a da şöhretin kapılarını açmıştı. New York Times’ın o dönem “sosyal psikolojinin yeni yıldızı” olarak adlandırdığı Brown beklentileri boşa çıkarmadı. 

Günümüze kadar Brown’un TEDx sunumları farklı başlıklarla devam etti, çok satan 6 kitap yazdı. 2019’da motivasyon konuşması ile stand-up keyfini birleştirdiği Brené Brown: The Call to Courage, Netflix’de yayımlandı. 2 ayrı podcast’in sunuculuğunu da yapıyor. 

Brown son kitabı Atlas of the Heart’da anlamlı bir hayat sürdürebilmek için “duyguları anlama kabiliyetinin” gerekli ve geliştirilebilir olduğunu savunuyor. 87 farklı duygu ve deneyimi hem kendi hem de başkalarının deneyimleri ve araştırmalarından örneklerle açıklıyor. 

Atlas of the Heart, 2022’de HBO Max’de 5 bölümlük belgesel dizi olarak gösterime girdi.

Brené Brown’un Liderlik Etmeye Cesaret Etmek, Mükemmel Olmamanın Hediyeleri, Kuvvetle Ayağa Kalkmak, Acımasız Dünyaya Meydan Okumak kitapları Butik Yayınları tarafından yayımlandı.

En İyi Anı ve Otobiyografi: I’m Glad My Mom Died – Jennette McCurdy

Aldığı oy sayısı: 202.606

2007’den 2012’ye kadar Nickelodeon’da yayımlanan iCarly ve sonrasında bu serinin spin-off dizisi Sam ile Cat’in yıldızıJennette McCurdy, yaşamını ve annesi ile olan çalkantılı ilişkisini yayımlandığı günden beri çok satanlar listesinden ve okurların dilinden düşmeyen kitabında anlatmış. 

McCurdy 21 yaşındayken, meme kanserinden ölen annesi Debra’nın, hayatı boyunca onu kontrol daha da kötüsü istismar ettiğini söylüyor. Yıldız olmasını hayal eden annesinin 6 yaşındayken onu seçmelere sürüklediğini, ergenliğinin başlamasını ertelemek ve çocuk rollerine devam edebilmesini sağlamak için yediği içtiği her şeyin kalorisini hesapladığını ve günde beş kere tartılmaya zorladığını, oyunculuğu bırakmak istediğinde engellediğini kara mizaha yakın bir tarzda yazmış. 

I’m Glad My Mom Died adında tek kişilik gösteri de sahneleyen Jeanette McCurdy, oldukça fazla eleştiri alan başlık seçimi hakkında şöyle bir açıklamada bulunmuş; “Saçma sapan mutlu bir şarkı çalıyorken birden annemin öldüğüne memnun olmamla ilgili şarkı söylemeye başladım ve çok samimi ve saf hissettim. Sonra da bak bu güzel bir başlık olurdu diye düşündüm.”

En İyi Grafik Roman ve Çizgi Roman: Heartstopper: Volume Four – Alice Oseman

Aldığı oy sayısı: 175.857

2016’da Tumblr ve Tapas’da internet çizgi roman olarak yayımlanmaya başlanan ve milyonlarca takipçisi bulunan Heartstopper’ın ilk cildi 2019’da basıldığında bir milyondan fazla satılmıştı. Aynı yıl Hachette Children’s Group’tan serinin devam kitapları yayımlandı. 2022’de Netflix’te dizi uyarlaması gösterime girdikten kısa bir süre sonra dizinin iki sezon daha devam edeceği duyuruldu. 

Çizgi roman Serisi, Nick ve Charlie adında iki erkek öğrencinin önce arkadaş sonra birbirlerine âşık olmalarını, ilk aşkın iniş çıkışlarını, dostluğu ve dayanışmayı anlatıyor.

İngiliz yazar Alice Oseman’ın Heartstopper serisi ülkemizde Yabancı Yayınları tarafından Kalp Çarpıntısı adıyla yayımlanmıştı. Ancak 2021’de “eşcinsel karakterler içerdiği ve çocuklar için zararlı içeriklere sahip olduğu” gerekçesiyle muzır ve müstehcen ilan edildi. Söz konusu karar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararı ile Resmî Gazete’de yayımlandı.

Alice Oseman, kitaplarının Türkiye’deki satış sitelerinden kaldırılması üzerine “Türkiye’deki okurlarıma, Türkiye’de homofobi ve transfobi altında yaşayan bütün LGBTQ+ bireylere kucak dolusu sevgiler gönderiyorum.” diyerek bir dayanışma mesajı paylaştı.

Yabancı Yayınları da Twitter hesabından paylaştığı açıklamayla kitabın dijital satış mağazalarında ve kitapçı raflarında yer almayacağını, ancak okurların kitabevlerinden talep karşılığında kitabı satın alabileceklerini belirtti.

En İyi Şiir Kitabı: Call Us What We Carry

Aldığı oy sayısı: 44.813

Şair ve aktivist Amanda Gorman’ı ABD Başkanı Joe Biden’ın yemin töreninde okuduğu “The Hill We Climb” adlı şiiri ile tanımıştık. 2021’in Ocak ayında gerçekleşen törende beş dakikalık şiiri ile ABD’ye birlik çağrısı yapmış ve”farklılıklarımızı bir kenara koyalım/silahlarımızı bırakalım ki/birbirimize uzanabilsin kollarımız” diyerek milyonları göz yaşlarına boğmuştu. 

1998 doğumlu genç şair Harvard Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. 2017’de ABD’nin ilk Ulusal Gençlik Şairi unvanına layık görülen Gorman, feminizm, marjinalleşme, iklim değişikliğini ele alan çalışmalarıyla siyahi kimliğini öne çıkarıyor. 

Amanda Gorman 2021, ABD Başkanlık Yemin Töreni

Törenden sonra kitapları çok satan listelerine giren Gorman’ın The One for Whom Food Is Not Enough 2015’te, Change Sings: A Children’s Anthem kitapları 2021’de yayımlandı. Super Bowl LV’ye özel olarak yazdığı “Chorus of the Captains” adlı şiirini okuyarak Super Bowl’da sahne alan ilk şair oldu. Yeni neslin en popüler kadınlarından biri olarak kabul edilen Amanda Gorman 2036’da başkanlık için aday olacağını açıkladı. 

Gorman’ın törende okuduğu “The Hill We Climb” ve yeni şiirlerinin yer aldığı Call Us What We Carry Aralık 2021’de Vikings’den yayımlandı. 

Buraya tıklayarak diğer kategorilerin sonuçlarına da göz atabilirsiniz. 

Listedeki hangi kitapları Türkçede de görmek isterdiniz? Yorumlarınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Diğer kitap öneri listelerini okumak için tıklayın.

2 Yorum

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.