Bookinton

Çizgi roman kavramını Teksas-Tommiks diyerek geçiştirdikleri günlerde ortaokula giden sıkı bir okurdum ve aşk, meşk, öpüşmeleri fazla bulup çıplaklıklardan nefret ederdim; macerayı kesintiye uğratıyorlar diye. Size çizgi roman aşklarından bahsedeceğim. 

Ümit Kireççi

Yüzbaşı Tommiks Suzi’den kaçıyordu, Kaptan Swing Betty’den. Zagor’la Çelik Blek’in sevgilileri yoktu, Teks uzatmalı aşkı Lilith’e mesafeliydi, Superman Lois Lane’e abayı yakmış ama kimliğini gizlemek için açılamıyordu.

Derken zaman değişti. Bir gün bir baktım Fantastik Dörtlü’deki sevgililer evleniyor. Swing vatanını kurtarıp kır düğününde “evet” diyor, Teks oğluyla suçlu kovalıyor, Superman Lois’e gerçeği açıklamış adım adım evliliğe ilerliyor ve barbar Conan herhangi bir resmiyet aramadan sevgiliden sevgiliye koşuyor. 

çizgi roman aşkları - kaptan swing

Sonra yine lise çağlarımda Örümcek Adam’ın uzatmalı sevgilisi Kara Kedi’ye maskesini indirerek kimliğini açık ettiğini kadınınsa “Ben Örümceğe aşığım kapa, kapa maskeni” deyişine şahit olup şaşkınlık yaşıyorum. Aşkın farklı bir yüzüyle karşılaşıp afallıyorum. Daha bunu atlatamadan görüyorum ki barbar Conan uzun soluklu bir ilişkiye karar verip kraliçesi yapmak üzere annemin ismi olan Zeynep’in kökeni, “babasının süsü/mücevheri” anlamı taşıyan Zenobia’yı zindanlardan kurtarıyor. Biraz hormonlar biraz da çizgi roman aşkı daha dikkatli sorgulamama neden oluyor.

Üniversite yıllarımda ise cehennemden dönen bir paralı askerin iblis kılıklı Spawn karakterine dönüşümüne ve sevdiği kadına ulaşmaya çalışışına tanık oluyorum. Spawn cehennemde fazlaca vakit geçirir, kadın yeniden evlenir, bir de çocuk sahibi olur ama o yine de aşkını korumaya ant içer. Bu arada Batman kendini hırsızlık yapmaktan alıkoyamayan Kedi Kadın’a yanaşmayı keserken terörist Thalia’yla birlikte olarak bir bebeğe; sonradan Robin olacak olan Damien’e, hayat verir. Thor’sa iki kimlik arasında sıkışmıştır. Bir tanrı olarak mitolojik sevdiceği Leydi Sif ile sıradan insan Dr. Donald Blake olarak dünyalı sevgilisi Dr. Foster arasında gidip gelmektedir gönlü. X-Men grubunda da herkes herkesle çıkarken bazıları sadece bazılarına bağlıyken bazıları da bekâr kalmayı tercih ediyordu.

çizgi roman aşkları - batman

Sonra şu, sonra bu…

Bir gün baktım Superman Lois Lane’le, Batman yakın zamanda Kedi Kadın’la evlenmiş, çocuk sahibi olmuş, çocuklar birlikte adam dövmeye gidiyor. Dr. Foster kansere yakalanmış ve ilahi güçlerin müdahalesiyle aşkı meşki bir yana atıp kadın Thor olmaya başlamış. Hayat hiç de sabit kalmıyor, ilişkiler zamana ayak uydurup değişiyor.

çizgi roman aşkları - Elongated Man and SUE DIBNY

Beni en çok DC Comics’te evliliklerine imrendiğim Elongated Man-Sue Dibny çiftinin ayrılığı üzüyor. Sue Dibny gibi güçlü ve anlayışlı bir kadının aptalca bir cinayete kurban gidişi, eşinin yıkılışı… İlişkilerin dinamiğini tekrar sorguladığım bir hikâye oluyor “Kimlik Bunalımı”. 

çizgi roman aşkları - hawkman

Belki de bütün bu ilişkiler çeşitliliğinden belki de uslanmaz bir romantik oluşumdandır bilemiyorum ben döndüm dolandım Hawkman-Hawkwoman çiftinin aşkını çok sıcak bulduğumu fark ettim.

Düşünün; genç bir firavunla kraliçesi gökten düşen bir uzay gemisinden yayılarak onlara uçma gücü veren bir maddeye maruz kalırlar ve ihanete uğrayarak öldürülürler. Sonra gözlerini bir açarlar yeniden doğmuşlar. Ve yine birlikteler. Sonra bir daha ölürler, bir daha birleşirler, sonra bir daha, bir daha, bir daha… Ve günümüzde hâlâ… Seviyorum ben bu saçma güçlü çifti. 

Kahramanlı çizgi romanlarda erkek egemen bir bakış açısı hâkim farkındayım. Grafik romandaysa bu iş değişiyor. Fabien Toulmé “Büyük Aşk”ta aşkın yaşının olmadığına dikkat çekerken, Mario Tamaki “Özel Bir Yaz”da ergen bir kızın en özel döneminde aşka dair soru soramayarak geçirdiği sıkıntıları dile getiriyor. Mary Talbot’un yazdığı Bryan Talbot’un çizdiği “Öncü Kadınlar Bir Direniş Hikâyesi” ise aşk duygularının sadece bir insana yönelmeyebileceğini gösteriyor.

Anlayacağınız çizgi roman sanatı çoğunlukla fantastik âlemler içinden maceralar aktarırken hayata sıkı sıkıya bağlı ilerliyordu çünkü insana insanı garip yaratıklarla anlatıyordu veya yaratıksız ama hep sevgilili. 

Diğer dosyaları okumak için tıklayın. 

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.