Hayvan Hükümranlığı – Jean-Baptiste Del Amo

Yayınevi:

Düzenleyen: İmre Polat

Başak Bingüler

Jean-Baptiste Del Amo’nun günümüz sorunlarını hayvanlar üzerinden anlattığı; bireyin içindeki şiddeti, kendisinden ‘’başka’’ olana yaklaşımını -belki de yaklaşamayışını- anlattığı romanı Hayvan Hükümranlığı Can Yayınları Çağdaş etiketiyle raflarındaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2022
Kategoriler:

İnceleme

Fransa’nın güneybatısında sıradan bir köy. Küçük bir arazi parçasıyla başlayıp giderek işi büyüten mütevazı bir köylü ailesi ve doğum, büyüme, ölüm döngüsü içinde her gün yüzlerce domuzun çalkalandığı büyük bir endüstriyel domuz çiftliği. İnsanın hayvan ve doğayla ilişkisine ürpertici, rahatsız edici bir yorum getiren Del Amo, modernitenin mirasına esaslı bir eleştiri yöneltiyor.

Hayvan Hükümranlığı, modern gıda üretiminin insanı acıya sadece hayvanların çektiği acıya değil, başka insanların ıstırabına da nasıl duyarsızlaştırdığını çarpıcı bir biçimde gösterirken insanın doğayı fethetme takıntısını, şiddetin nesilden nesle aktarılışını da gözler önüne seren ürpertici bir roman.

Kitap için ne dediler?

“Cioran eğer bir romancı olsaydı, modern bir klasik olarak selamlanacak bu tür bir kitap yazardı. Hayvan Hükümranlığı, edebiyatının görevinin ille de iyi hissettirmek değil, içinde bulunduğumuz çıkmazı doğru bir şekilde anlamamıza yardım etmek olduğunu anlatan mühim bir hatırlatma.” – The Guardian

“Aile ve insanın vahşeti üzerine yazılmış bir epik. Olağanüstü bir roman.” – L’Exress

“Del Amo insanlığın, ekonomik akılsallık adına nasıl bir deliliğe sürüklendiğine ilişkin apokaliptik bir tasavvur sunuyor.” – Le Monde

Jean-Baptiste Kimdir?

Jean-Baptiste Del Amo, 1981 yılında Toulouse’da doğdu. 2008’de yayımlanan ilk kitabı Une éducation libertine’le  (Liberten Bir Eğitim) Gouncourt du Premier Roman ve François-Mauriac ödüllerine layık görüldü. 2010’da tiyatroya uyarlanan ikinci romanı Le Sel’i (Tuz), 2013’te Sade ödülünü kazanan Pornographia’yı (Porngrafi) yayımlandı. 2016’da dördüncü kitabı Hayvan Hükümranlığı’yla Prix du Livre Inter, 2021’de Le fils de I’homme’la (İnsanoğlu) Prix de Roman Franc’ı kazandı. Eserleri on eşten fazla dile çevrildi. Bugün Fransa’nın en genç ve iddialı yazarlarından biri kabul ediliyor, yazar kimliğinin yanı sıra hayvan sömürüsü ve türcülüğe karşı çıkan bir aktivist olarak da tanınıyor.

Künye
Yayınevi: Can Yayınları
Kitap Adı:
Hayvan Hükümranlığı
Kitabın Orijinal Adı:
Regne Animal
Yazar:
Jean-Baptiste Del Amo
Çevirmen:
Şule Çiltaş
Orijinal Dil:
Fransızca
Dizi:
Kurgu
Tür:
Fantastik
Basım Tarihi:
2022
Sayfa Sayısı:
392
Ebat:
12.5*19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Hayvan Hükümranlığı – Jean-Baptiste Del Amo”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products