Dönüşüm İçin Koçluk – Can Deniz Timur

Yayınevi:
Büşra Tangal

Can Deniz Timur’un kaleme aldığı Dönüşüm İçin Koçluk kitabı, 2023 yılı mayıs ayında ilk baskısını Luna Yayınlarından yaptı. Yazar bu kitabında “koçluk” kavramının üzerindeki tozları silkeleyerek bu mesleğin nasıl yapılacağını anlatmakla birlikte, bize kendi koçluğumuzu yapabilme cesareti de aşılıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2023

Ülke: Türkçe

Türü: Psikoloji, Kişisel Gelişim

Okur Yaşı: Genel Yetişkin Okur Kitlesi

Hedef Kitle: Kişisel gelişim kitaplarına ilgi duyanlar, kendi iç dünyasını tanımak isteyenler.

Sayfa Sayısı: 302 sayfa

İmla: ☺️

Ebat: 13,5 x 21 cm

İnceleme

Karar vermekte zorlandığım durumlarda fikirlerine önem verdiğim kişilere danışırım. Konu ile ilgili düşüncelerini söyler, çeşitli tavsiyelerde bulunur ve karar vermemde yardımcı olurlar. Dönüşüm İçin Koçluk kitabını okumadan önce, ben bu kişilere “yaşam koçum” derdim. Kitapta bu durumun koçluk değil, akıl hocalığı olduğunu öğrendim. Koçluk yapmak; karşındaki kişiye tavsiye vererek değil, farkındalık yaratarak ve yolunu aydınlatarak kendisinin kararlar almasında destek olmaktır.

“Bir kişiye herhangi bir şey öğretemezsiniz. Yalnızca o kişinin o şeyi kendisinin keşfetmesini sağlayabilirsiniz.” Galileo Galilei

Dönüşüm İçin Koçluk

Kitabın, hem koçluk eğitimi almak isteyenler hem de koçluk desteğine ihtiyaç duyanlar için yol gösterici olarak yazıldığını düşünüyorum. Durumlar karşısında bir koçun neler sorması, karşısındakine nasıl davranması, kendi farkındalığını oluşturmak için neler yapması gerektiğini anlatırken kişilere kendi farkındalıklarını yaratmalarına ve bakış açılarını değiştirmelerine yardımcı oluyor. Okurken, eksiklerinizi ve hatalarınızı düşünüyorsunuz. Neleri ertelediğinizin ve size engel olan şeylerin farkına varıyorsunuz. Bölümlerin sonunda yer alan sorulara vereceğiniz cevaplar ile farkındalığınız daha da artıyor. Her durumu yeniden ele almanıza yardımcı oluyor.

Dönüşüm İçin Koçluk kitabının, sanırım isminden dolayı, daha çok yöneticiler için olduğunu düşünmüştüm. Okurken, kişisel gelişimin yanı sıra psikolojik danışmanlık hizmeti aldığımı da hissettim.

Varsayımlar ve katı inançlar

Koçluk, meslek olarak dünyada hızla yayılıyor. Ayrıca kişisel gelişimin önemli bir parçası olmaya başladığını görüyoruz. Kişiler, sorunların çözümünde farklı bakış açıları kazanmak ve gözden kaçan noktaları tespit etmek istiyor. Akıl vererek bulunan anlık çözümler yerine, kişinin kendisinin sorunlara yaklaşımını değiştirmek istiyor. “İçindeki gücü çıkarmak” abartılı bir tanım olmaz bence.

Dönüşüm İçin Koçluk kitabını okurken, şöyle bir iş hayatı hayal ettim: Koçluk eğitimi almış yöneticilerle birlikte çalışıyorsunuz. Aynı zamanda kendinize güveninizi kaybettiğiniz yerde, sizi o işi başarabileceğinize inandıran, farklı bakış açıları ile sorunlara yaklaşmanızı sağlayan iş arkadaşlarınız var. Hayali bile güzel değil mi? Koçluk bir meslek olarak sınıflandırılsa bile yönetici sıfatı ile çalışan birçok insanın bu eğitimden geçmesinin daha mutlu ve güven dolu bir iş ortamı yarattığını düşünüyorum. Her bir kişinin farklı bir birey olduğunu düşünerek yaklaşmak,  sağlıklı ilişkiler kurmamızı sağlayabilir. “Bizim zamanımızda şöyleydi, bize daha fena davranılmıştı,” ezberlerini geçmişte bırakan ilişkileri mümkün kılabilir.

Geçmişten gelen deneyimler, bize tecrübe olarak kazanç sağlasa da gelecekte hayallerimize ulaşmamızda engelleyici olabiliyor. Deneyimler, hata olarak görülerek gelecekte yenilerini yapmaktan kaçınmaya ve cesaret kırılmasına sebep olabiliyor. Dönüşüm İçin Koçluk bize önemli olanın, danışanın kendi fark ettikleri ile gelecekte ne yapmak ve ne kadar doyum sağlamak istediği olduğunu söylüyor. Yani deniz feneri eşliğinde nasıl bir limana varmak istediği.

Bana kazandırdıkları

Hepimizin belki toplum belki de kendi iç sesimiz sebebiyle başarabileceğimiz ama daha ilk adımı bile atmaya cesaret edemediğimiz konular olabilir. Can Deniz Timur’un kaleme aldığı Dönüşüm İçin Koçluk kitabını okumak, bana bu konuda yol gösterici oldu. Öncelikle bunun için sizlerin huzurunda kendisine teşekkür etmek isterim. Kendimi sabote eden iç sesimi fark etmemi, hiçbir şey için geç kalmadığımı anlamamı sağladı ve işe koyulmak için harekete geçmeme yardımcı oldu. Kitabı okuduktan sonra koçluk desteğinin ne kadar ufuk açıcı olduğunu öğrendim. Koç olabilmenin zorluğunu ve mesleki gelişim için verilen emeği öğrendim. Koç olmak istemiyorum, okumaya ihtiyacım yok diye düşünmeyin; kitapta verilen örnekler, size yöneltilen sorular ile farkındalığınızın arttığını göreceksiniz. Bu kitabı okuduktan sonra bakış açınız değişecek ve içinizde sizi durduran sesi susturacaksınız.

Peki siz Dönüşüm İçin Koçluk kitabını okudunuz mu? En çok dikkatinizi çeken neydi? Yorumlarda paylaşır mısınız?

Diğer kitap incelemelerini okumak için tıklayın.

Can Deniz Timur kimdir?

Lisans Eğitimini Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümünde tamamladı. 2010 yılında Maltepe Üniversitesinde MBA derecesini bitirdi. ICF Global üyesi olan yazar, dünyada MCC unvanına sahip sayılı koçlar arasındadır. Dünyanın önde gelen koçluk otoritesi International Coaching Federation-ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) ve Association For Coaching-AC’den onaylı profesyonel koçluk eğitimleri sunan 212 Derece Koçluk Akademisi kurucusudur. Koçluk kültürü oluşturmak ve koç gibi liderler yetişmesini sağlamak amacıyla eğitim programları tasarlamaktadır. 2023 mayıs ayında ilk basımını yapan Dönüşüm İçin Koçluk kitabı, Can Deniz Timur’un ilk ve tek kitabıdır.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Dönüşüm İçin Koçluk – Can Deniz Timur”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products