Masallarla Çocuk Hakları – Yücel Feyzioğlu

(1 Yorum)

Düzenleyen: İmre Polat

Kardeş Masallar Seçkisi-1 içerisinde yer alan ve Yücel Feyzioğlu’nun kaleme aldığı Masallarla Çocuk Hakları, içinde yaşadığımız toplumda bir birey olarak kabul ettiğimiz çocukları korumaya yönelik hak ve özgürlüklerin yazılı olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin, çocuklar tarafından da anlaşılabilmesi için masalsı bir dille yazılan kitap Doğu Batı Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2022
Kategoriler:

İnceleme

Birleşmiş Milletler “Çocuk Hakları Sözleşmesi” , 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edildi. Dünyada en çok kabul gören ve bütün devletler tarafından imzalanan insan hakları belgesi bu sözleşmedir. Çocukların mutlaka bilmesi gereken sözleşme maddelerini ise Yücel Feyzioğlu masallarla yazdı. Masallarla Çocuk Hakları bu alanda yazılmış ilk kitaptır.

Yücel Feyzioğlu Kimdir?

1946’da Kars’ta doğan Yücel Feyzioğlu, Almanya’da Goethe Enstitüsü’nde dil ve Andersson Yazarlık Akademisi’nde yazarlık eğitimi aldı. Öğretmenlik de yapan Feyzioğlu, 1985 yılından beri serbest yazardır. Keloğlan masal dizisi çeşitli dillere çevrildi, ilgiyle karşılandı.

2002’de Sihirli Limon kitabı, Almanya Eğitim Bakanlığı’nın “20 kitap listesi’’ne seçildi. 2011’de Engin İlkan Vakfı ve TÜRKSAV Ödülleri ile 2019’da TÜRKSOY-Cengiz Aytmatov Madalyasına layık görüldü. 2016’da MEB ve Avrupa Konseyi’nin kardeş masallarla hazırlattığı İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 4.Sınıf Ders Kitabı, Türkiye’nin “en sevilen kitabı” seçildi.

KÜNYE

Yayınevi: Doğu Batı Yayınları
Kitap Adı: Masallarla Çocuk Hakları
Yazar: Yücel Feyzioğlu
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 144
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitapları incelemek için tıklayın. 

Yorumlar (1)

Masallarla Çocuk Hakları – Yücel Feyzioğlu için 1 değerlendirme.

  1. Özge Ovalı Karakaya

    Bu kitap ilgimi çok çekti.Çocuklara haklar ancak hikâyeleştirilerek anlatılabilir ve kalıcı olur.?Emeğinize sağlık.

Ortalama Puan

5.00

1 Yorum
5 Yıldız
100%
4 Yıldız
0%
3 Yıldız
0%
2 Yıldız
0%
1 Yıldız
0%
Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir