Kral Testosteron – Cordelia Fine

Yayınevi:

Düzenleyen: Begüm Saracel

Psikolog Cordelia Fine tarafından kaleme alınan Kral Testosteron – Cinsiyet, Bilim ve Toplum Üzerine Mitler, biyolojik cinsiyet ve toplumda yaratılan roller arasında kurulan ilişkiyi farklı perspektiflerden irdeleyerek İrene Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kadın ve erkek, iki farklı cinsiyet, iki farklı anatomi…

Peki, kadın ve erkeğin bu biyolojik farklılığı, onların toplumda var olma şekillerini nasıl etkiliyor? Toplumun kabul ettiği eril ve dişil değerlerin şekillenmesindeki en büyük pay gerçekten de bu biyolojik farklılık mı?

“Narin” sıfatı kadınlar için kullanıldığı zaman kabul görürken erkekler söz konusu olduğunda  neden garipseniyor? Erkekler neden hep “sert” olmak zorundadır gibi bir algı yaratılınıyor?

Kız çocuğu denilince akla gelen pembe giysilerin ve oyuncak bebeklerin yerini söz konusu erkek çocuk olduğunda nasıl mavi giysiler ve oyuncak arabalar alıyor?

Çalışmayan kadın toplumda normal karşılanırken erkek çalışmadığı zaman neden toplum tarafından hoş karşılanmıyor? Evi, aileyi geçindirmek neden erkeğin görevi haline dönüştürülüyor toplum tarafından?

İşte Fine, bütün bu sorulara ve daha nice toplumsal cinsiyet rollerine dair cevabını arayan sorulara yanıt niteliğinde kaleme aldığı Kral Testosteron kitabıyla, toplumda yaratılan eşitsizliği biyolojik farklılık kılıfıyla kapatmaya çalışmanın sonunun geldiğini vurguluyor.

Kral Testosteron’u suçlamayı bırakmanın zamanı geldi çünkü O KRAL ÖLDÜ

2017 yılında prestijli Royal Society Science Ödülü’nü kazanan Kral Testosteron, biyolojik farklılıkların neden olarak gösterildiği toplum içinde kalıplaşmış ve kökleşmiş cinsiyet rollerini çürütüyor ve biyolojik olarak farklı olsa da her iki cinsiyetin de insani değerler çerçevesinde kendi rollerini seçtiği daha eşit bir toplum çağrısında bulunuyor.

Kral Testosteron, toplumsal cinsiyet rollerinin dayatılarak değil de seçilerek benimsendiği, basmakalıp düşüncelerden arındırılmış bir toplumun inşası için farklı disiplinlerin ışığında kaleme alınmış güncelliğini hiç yitirmeyen bir okuma için okurlarını davet ediyor.

Arka kapaktan

Birçok insan için biyolojik cinsiyet, toplumsal cinsiyet rollerine uzanan bir yolun başlangıcıdır: Doğar doğmaz kız çocuklarına pembe, erkek çocuklarına mavi giysiler giydirilir; oyuncak mağazaları kızlar için pembe ve feminen, erkekler için mavi ve maskülen oyuncaklarla doludur. Büyüme çağında kızlardan güzel ve narin, erkeklerden ise sert ve atletik olmaları beklenir; kızlardan ev işleri ve çocuk bakımını öğrenmeleri, erkeklerden ise para kazanacak donanıma sahip olmaları talep edilir. Yetişkinlikte ise kadınların iffetli davranışları makbulken erkeklerin çapkınlıkları ve risk alma davranışları doğalarının tek bir öğesine, testosterona atfedilir. Peki ama bu sözde cinsiyetler arası farklılıkların sebebi tek bir hormon, testosteron olabilir mi?

Elbette hayır. Psikolog Cordelia Fine, cinsiyet algısına dayanan bu büyük kültürel yanılgıyı evrim, psikoloji, nörobilim, endokrinoloji ve felsefeye dayalı feminist bakış açısıyla ele alıyor. Günlük hayattan örnekler ve bilimsel araştırmalara Kral Testosteron görüşünün artık bir sanrıdan ibaret olduğunu gösteriyor ve testosteronun eriliğin hormonal özü olmadığını savunuyor.

Cordelia Fine kimdir?

1975 yılı Kanada doğumlu İngiliz bir bilim filozofu, psikolog ve yazar olan Cordelia Fine, Melbourne Üniversitesi’nde tarih ve bilim felsefesi profesörüdür.  Fine, sosyal biliş, nörobilim ve cinsiyet farklılıklarına dair üç popüler bilim kitabı kaleme aldı; Delusions of Gender, A Mind of Its Own ve Testosterone Rex. 13 dilde okurlarıyla buluşan kitaplarıyla birçok ödülün sahibi olan Fine, 2018 yılında da toplumsal cinsiyet algılarına karşı toplumsal cinsiyet farkını kapatmaya yönelik çalışmalarla insanlığın anlayışına ve esenliğine katkılarda bulunduğu gerekçesiyle Edinburg Madalyası ile ödüllendirildi.

Künye

Yayınevi: İrene Kitap
Kitap Adı: Kral Testosteron – Cinsiyet, Bilim ve Toplum Üzerine Mitler
Kitabın Orijinal Adı: Testosterone Rex – Unmaking The Myths of Our Gendered Minds
Yazar: Cordelia Fine
Çevirmen: Berna Asuman Uzun
Orijinal Dil: İngilizce
Tür: İnceleme – Araştırma
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 280 sayfa
Ebat: 13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kral Testosteron – Cordelia Fine”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir